Berlínská čtvrť přitahuje imigranty i hipstery. Je laboratoří integrace - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Berlínská čtvrť přitahuje imigranty i hipstery. Je laboratoří integrace

  20:05
Na jedné straně turecké obchůdky, arabské nápisy a ženy v hidžábech, na druhé studenti na bicyklech a bizarně vyzdobené kavárny plné stylově oděných lidí. To jsou dvě tváře Neuköllnu, berlínské čtvrti s největším podílem imigrantů, která se v posledních letech proměňuje ze „špatné adresy“ v místo, kde by chtěl žít každý.
Den otevřených dveří v mešitě Şehitlik v ulici Colombiadamm (3. října 2014)

Den otevřených dveří v mešitě Şehitlik v ulici Colombiadamm (3. října 2014) | foto: Profimedia.cz

Ve dvoře před mešitou Şehitlik v ulici Colombiadamm se v neděli po poledni shromažďují desítky lidí - muži, ženy i děti. Tiše rozmlouvají a čekají. „Bude pohřeb. Ale myslím, že se můžete podívat dovnitř,“ říká mi jeden ze dvou opodál stojících starších mužů. „My jsme tu náhodou, nevíme, kdo zemřel,“ dodává. Po chvíli branou vchází skupina mužů a na ramenou nesou rakev. Dav se rozestupuje, aby jim uvolnil cestu, začíná smuteční obřad.

Turecká mešita Şehitlik je jedna z největších a nejznámějších v Neuköllnu a její liberální imám pravidelně pořádá prohlídky mešity pro veřejnost. U vchodu vlaje zástava Turecka, Německa a EU. Podobně otevřená je většina místních muslimských modliteben.

Výjimkou je pouze mešita al-Nur v jižní části Neuköllnu, kolem níž se utvořila malá uzavřená komunita a spekuluje se, že se zde scházejí džihádisté. „Tam bych nechodil, asi nebudou moc přátelští,“ radí mi druhý Turek.

Mešit je v Neuköllnu celá řada, jelikož přes čtyřicet procent z 320 tisíc obyvatel tvoří imigranti muslimského vyznání a jejich děti. Z velké části se jedná o Turky, Araby a Kurdy. Podle městského úřadu nemá asi čtvrtina z nich německý pas. Do země přišli v sedmdesátých a osmdesátých letech jako gastarbeitři a v Neuköllnu, který kdysi patřil mezi „horší“ adresy, se trvale usadili.

Tři paralelní světy v jedné čtvrti

Tvář německé čtvrti, která byla do roku 1989 nalepená na západní stranu Berlínské zdi, se však v posledních letech mění. Do levných bytů dobře dostupných z centra Berlína se začali stěhovat mladí Němci, studenti, umělci a lidé, pro něž asi nejpříhodněji sedí označení „hipsteři“. A ceny šly postupně nahoru.

V ulici Karla Marxe, která tvoří jednu z hlavních os Neuköllnu, může návštěvník vybírat z desítek tureckých kaváren a prodejen kebabů. Většina žen je oděná do hidžábu. Stačí však zabočit do některé z přilehlých ulic a rázem se ocitá v ulicích plných galerií a zajímavých kaváren.

Robin Gebhardt z organizace Morus 14.

„Jsou tu vlastně tři světy, tři velké skupiny obyvatel: imigranti, původní Němci, kteří tu jsou odedávna a mladí Němci, kteří se sem začali stěhovat v posledních deseti letech,“ říká Robin Gebhardt z neziskové organizace Morus 14, která se zabývá vzděláváním dětí přistěhovalců.

„Integrace se tu nepochybně daří mnohem lépe než na jiných místech,“ říká Gebhardt. Soužití však podle něho rozhodně není zcela bez problémů. „Myslím, že místní Němci a imigranti nežijí skutečně ‚spolu‘, ale spíš tak nějak ‚vedle sebe‘. Nejsou příliš propojení, každá ta skupina má svá specifická místa, kde pracuje, kde tráví volný čas,“ vysvětluje.

„Třeba v baru jako je tenhle nikdy nepotkáte velkou arabskou rodinu, jak si dává kávu,“ říká Gebhardt a rozhlíží se po kavárně plné popíjejících mladých lidí, někteří mají s sebou malé děti nebo psy. Za chvíli zde začíná exhibice japonského umění - malířka bude tvořit obraz inspirována živou hudbou.

Timo Schramm, neuköllnský zastupitel za sociální demokracii (SPD), si ovšem vývoj své čtvrti jednoznačně pochvaluje. „V devadesátých letech byl Neukölln špatným příkladem integrace. Byla tu velmi vysoká míra kriminality a nezaměstnanosti. Postupně se to ale změnilo v úspěšný příběh. Řekl bych, že život tady je obohacující. Je skvělé mít tolik kulturních vlivů, různých zajímavých lidí v jednom prostředí,“ říká Schramm.

Muslimské děti vzdělává homosexuál i Židovka

Zmíněná organizace Morus 14 pracuje s dětmi a dospívajícími lidmi, potomky imigrantů, kteří se v Německu většinou již narodili a v současnosti hledají svou identitu. „Oficiálně to jsou sice Němci, ale ve skutečnosti se zcela za Němce nepovažují. Každý den to vidí - že vypadají jinak, mluví jinak, jejich rodiče mají jinou historii. Zároveň ale nejsou ani Turci. Když přijedou do Turecka, považují je tamní lidé za Němce,“ říká Gebhardt. Problém je i v tom, že mezi imigrantskými dětmi je výrazně nižší úroveň vzdělanosti než je německý průměr.

Téměř polovina obyvatel berlínské čtvrti Neukölln má jiný než německý původ. Je...
Téměř polovina obyvatel berlínské čtvrti Neukölln má jiný než německý původ. Je...
Téměř polovina obyvatel berlínské čtvrti Neukölln má jiný než německý původ. Je...

„Náš cíl je dosáhnout toho, aby dokázaly žít svůj život úspěšně. Aby získaly co nejlepší vzdělání. To je pro nás nejdůležitější. Učíme je ale i zcela základní věci, jako je chodit včas. Když je schůzka v pět, musí přijít v pět. Pokud učitel zadá úkol, není to jen nějaké doporučení, musí ho vypracovat. Nazval bych to možná určitými tradičními německými hodnotami. Ale integrace zkrátka neznamená jen umět jazyk,“ říká Gebhadt.

Dětem jsou zároveň vštěpovány liberální hodnoty. Šéfem organizace je zcela otevřený francouzský homosexuál, jednou z dobrovolnic pak Židovka z Izraele. „Když se poprvé sešla s dětmi, bylo to velmi vtipné. Divily se, že to je normální holka, žádný ďábel. V Morusu není místo pro jakoukoli netoleranci, pokud to někdo neakceptuje, může jít. Nevím, co si o tom myslí rodiče, ale většinou si nic nedovolí namítat, protože dobře vidí, že jejich děti tu dělají velké pokroky,“ říká Gebhardt.

Problém vidí i ve vzniku čistě imigrantských škol. „Mladí Němci tady chtějí být, protože je to podle nich cool, je tu skvělý život, skvělé party. Ale jakmile je jim přes třicet a narodí se jim děti, stěhují se pryč. Nechtějí, aby jejich děti chodili do zdejších škol. To je problém,“ vysvětluje. Základní školy tak zůstávají segregované.

Když lidem řeknu, že jsem Turek, mluví se mnou jinak

Taxikář Onor si život v Berlíně chválí. Rodiče pocházejí z Turecka, sám se již narodil v Berlíně. „Na Německu mám rád, že je tu jasný řád, dobré silnice a ve všem je pořádek. Líbí se mi zeleň a parky ve městě,“ vysvětluje a své povídání každou chvíli prokládá zajímavostmi o berlínských památkách, které míjíme. „Turecko je v řadě věcí úplně jiné. Ale i tam jsem rád, je to mojí součástí,“ říká s tím, že do země původu svých rodičů se vydává každý rok za prarodiči a tetami.

V poslední době však čím dál intenzivněji pociťuje napětí ve společnosti. „V Německu to teď není dobré, nemám z toho dobrý pocit. Lidé imigranty nemají příliš rádi, a když se v Evropské unii zhorší ekonomická situace, více to říkají nahlas. Setkávám se s tím v práci. Hodně lidí se mnou mluví v taxíku a ptají se, odkud pocházím. Když jim řeknu, že jsem se narodil tady, ale jsem původem Turek, mluví se mnou najednou jinak. Neplatí to o všech, ale o velké části lidí,“ říká Onor.

Rozstřel: Lukáš Visingr - include | (1:55) | video: iDNES.tv

Česko by mělo zahájit debatu o vlastnictví atomové bomby, říká analytik Visingr

Nejčtenější

Připravte si zásoby jídla na 72 hodin, vyzývá Evropská unie v nové strategii

Občané Evropské unie by si měli připravit zásoby jídla, které jim v případě nouze vydrží nejméně 72 hodin. Říká to nová strategie, kterou ve středu zveřejnila Evropská komise. Strategie připravenosti...

Táhněte do pr****! řve gynekoložka ve videu na pacientku. Teď jí hrozí trest

Gynekoložka ze středočeských Líbeznic čelí kritice poté, co vulgárně napadla jednu ze svých pacientek. Ta konfrontaci natočila na video a na lékařku podala stížnost. Podle šéfa České lékařské komory...

Proč se to zvrtlo? Trump čekal boxerský pás, ale Zelenskyj ukázal fotky se zajatci

Američtí představitelé začali věřit ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ačkoliv jejich vlastní zpravodajské informace jsou v rozporu s jeho tvrzeními. Magazínu Time to řekl ukrajinský...

Daňové přiznání za rok 2024: využijte formuláře pro internetové podání

Jako každý rok i letos musí mnoho podnikatelů, drobných živnostníků i další osoby samostatně výdělečně činné podat daňové přiznání a přiznat své příjmy. Vyplnit růžový formulář musí i někteří...

Fešná ruská reportérka slavně osvobodila Sudžu, teď ji roztrhala mina

Premium

Perfektně nalíčená a načesaná se vrhala na nejžhavější místa bojů. Anna Prokofjevová nedávno ulovila sólokapra, když jako první ruský novinář přinesla záběry ze znovuzískané Sudže v Kurské oblasti....

Přes 40 let starý zločin je nový, mají tisíce spisů. Jak fungují čeští „lovci“ komunistů

Vyšetřování nepromlčitelných zločinů komunismu je mravenčí prací v archivech, která vyžaduje právní i historické znalosti. Cílem je zajistit zadostiučinění obětem režimu a jejich rodinám. Mnozí...

30. března 2025  8:48

Rusko nereaguje na americký návrh příměří, mělo by být donuceno, napsal Zelenskyj

Sledujeme online

Rusko příliš dlouho nereaguje na návrh Spojených států na bezpodmínečné příměří. K míru by mělo být donuceno reálným tlakem, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Zmínil rozsáhlé útoky...

30. března 2025  7:20

Získá Ukrajina jadernou pumu? Landovský nejen o tom, zda Francie ubrání Evropu

Premium

Bývalý velvyslanec při NATO Jakub Landovský varuje před dopady možných zisků Moskvy na Ukrajině na světový řád. Podle něj nejsou namístě debaty o jaderném odstrašení Evropy bez účasti USA a NATO.

30. března 2025

Šéfe, dnes už končím. Kde je rozumná hranice mezi prací a „flákáním se“

Premium

Rozdíl mezi generacemi je propastný, tedy alespoň pokud jde o pracovní úsilí a třeba ochotu zůstat v práci v případě potřeby déle. To pro mladé lidi není jejich šálek kávy, ti slyší hlavně na...

30. března 2025

Levné zboží láká překupníky. Zájem o Lidl Outlet neochabl

Po více než deseti týdnech od otevření prvního outletu Lidl se redakce iDNES.cz znovu vydala zmapovat situaci v prodejně a jejím okolí. Zájem zákazníků neochabuje, ale dlouhé fronty už jsou spíše...

30. března 2025

Fascinující příběh ikonické stokoruny. Stala se čtvrtou nejhezčí bankovkou světa

Premium

Žena drží snop obilí, vedle stojí fešný dělník, oba hledí do dálky. Na druhé straně jsou precizně vyobrazeny Hradčany. Střední a starší ročníky pamatují, že? Ano, zelená stokoruna, nejdéle platící...

30. března 2025

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Dva kuchaři vyfotili UFO nad Skotskem, pak zmizeli. Armáda záhadu tutlá dodnes

Je to zřejmě nejlepší fotografie UFO, jaká byla kdy pořízena. V roce 1990 dva kuchaři na výletě po Skotské vysočině zachytili podivný levitující objekt, kolem kterého kroužila stíhačka. Případ má...

30. března 2025

Novinka u skupin na hlídání dětí. Stát přispěje i sousedům, ale zpřísní podmínky

Premium

Sedm miliard korun si mohou rozdělit provozovatelé dětských skupin. Stát přispěje na skupiny, zřizované soukromníky i obcemi. Od května však počítá i s novou formou hlídání, takzvanými sousedskými...

30. března 2025

Už si uvědomuji, jak je věk neúprosný. Musím cvičit, říká Monika Absolonová

Po letech se dočkala nového alba, který nazvala Láska. Zpěvačka Monika Absolonová (48) si tím splnila jeden z svých snů. V rozhovoru pro iDNES.cz se rozpovídala nejen o práci a své rodině.

30. března 2025

Velké opakování z českého jazyka na 30 minut. Teď se ukáže dosavadní píle

Premium

Z českého jazyka už jste si v předchozích 11 testech procvičili všechny jevy, které se mohou u přijímaček objevit. Dnes je tu druhý velký shrnující test, který je zároveň z českého jazyka v sérii...

30. března 2025

Syrský prezident Ahmad Šara jmenoval členy přechodné vlády, mezi nimi je i žena

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šara v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády. Mezi nimi je i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu prezidenta Bašára Asada. Vytvoření...

29. března 2025  22:20,  aktualizováno  23:17

V norském Trondheimu pobodal muž tři lidi, sám skončil v nemocnici

V sobotu muž pobodal v norském Trondheimu tři lidi. Jednu z obětí museli zdravotníci na místě činu resuscitovat. Policie útočníka zadržela, uvedli zahraniční média s tím, že byl také zraněn.

29. března 2025  20:19