V bechyňské části Zářečí začali lidé za pomoci hasičů a vojáků uklízet následky...

V bechyňské části Zářečí začali lidé za pomoci hasičů a vojáků uklízet následky povodní. Před těmi je měla ochránit protipovodňová stěna. Podle jejich slov byla však sestavena pozdě a voda v některých domech dosahovala do výšky 1,5 metru. Na snímku odpočívá Marie Chlumecká na zápraží svého domu. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

V Bechyni přibyla další ryska na domech. Třetí za posledních 11 let

  • 10
Bechyně na Táborsku patří k nejpostiženějším jihočeským městům při letošních záplavách. Obyvatelé části Zářečí začali v úterý uklízet vytopené domy. Mobilní stěna je neuchránila.

U soklu žlutého domu jsou tři tabulky. Připomínají povodně z let 1890, 1940 a 2006. O dva metry výš je cedulka připomínající ničivé pustošení vody v roce 2002. A od úterý je vidět na domu v místní části Bechyně Zářečí ryska, která bude připomínat i letošní povodeň. Jen o necelý metr níž než povodeň v roce 2002.

"Všechno je zničené. A hlavně, všechno je od bahna a od bláta. Od mazlavýho bláta," vzdychne zlomeně jednašedesátiletá Marie Chlumecká. Sedí na schodech do svého domu. Od poslední povodně ještě se synem nestihli udělat ani fasádu a mohou znovu vysoušet.

Z místního rozhlasu se ozývají aktuální zprávy. Starosta Bechyně Jaroslav Matějka hlásí, že lidem, které velká voda vyplavila, přivezou do hodiny do Zářečí vysoušeče. Mohou si je zdarma vyzvednout.

"To pěkně děkuju! Vysoušeče mají takovou spotřebu elektřiny, že raději budu jen větrat, než si to v baráku zapnout. I kdybych tu měla barák hlídat celý den a celou noc," říká naštvaně směrem k rozhlasu žena, která prochází vyplavenou ulicí plnou bahna.

A kritizuje protipovodňové kovové zábrany, které měly Zářečí ochránit. Dvanáctimilionová investice nefungovala. Voda za kovovou stěnu naprosto jednoduše natekla.

"Jak by ne. Stavěli jsme zábrany v době, kdy už tady povodeň byla. Byli jsme po pás ve vodě a montovali zábrany. To prostě bylo pozdě, mělo se začít dříve," kritizuje další obyvatel ulice Radek Hubka.

Vojákům a technickým službám pomáhal s montáží, namísto aby vyklízel vlastní dům a snažil se odnést alespoň část vybavení.

"Když jsem si řekl, že se na zábrany už vykašlu, protože nemají žádný význam, bylo pozdě vynášet věci z domu. A tak jsem jen evakuoval babičku. Víc jsem nestihl," líčí Hubka.

Starosta: Dostávám od lidí kouř

Starosta Bechyně teď od obyvatel Zářečí snáší kritiku za to, že se město pustilo do stavby protipovodňových zábran pozdě. Schytává to v podstatě pokaždé, když se v zaplavené části města objeví.

V bechyňské části Zářečí začali lidé za pomoci hasičů a vojáků uklízet následky...

"Lidé mi nadávají a dostávám kouř každou chvíli. Je pravda, že jsem mohl rozhodnout o montáži třeba o tři hodiny dříve, ale nic nenasvědčovalo tomu, že se hladina tak rychle zvedne. Kromě toho za zábrany tekla voda i z kanálů nebo z protější strany z kopců. I kdyby byly zábrany třeba měsíc dopředu, byla by, bohužel, situace podle mého stejná," říká Jaroslav Matějka.

Jedním dechem ale dodává, že Bechyně okamžitě nechá celou novou protipovodňovou ochranu prověřit projektanty a případně předělat. Měla být doslova spásou právě pro Zářečí, místo toho svou funkci neplnila vůbec.

Kalousek žertoval, že má nové plovoucí podlahy

V úterý odpoledne každopádně část obyvatel s vysoušením domů začala. Radnice má pro ně třicítku vysoušečů, rozdávala i košťata, hadry, dezinfekční a čistící prostředky. Přistavené byly i kontejnery, do kterých lidé vyhazovali vše od nábytku, přes koberce až po knihy. V Zářečí byli i hasiči se dvěma vozy a vystříkávali z domů a zahrad bahno a bláto.

"Právě to je nejhorší, kdyby to byla čistá voda, tak to ještě jde. Ale bahno se dostane všude a zničí vše," doplnila další obyvatelka, když nesla do kontejneru poničené obrazy a knihy.

V bechyňském Zářečí má dům i ministr financí Miroslav Kalousek. I ten vyplavila voda. Politik situaci hořce komentoval, že novináři mohou napsat, že má nové plovoucí podlahy a v suterénu nepřiměřeně veliký bazén.

Lidem také začali pomáhat vojáci. První dvacítka z nich dorazila v úterý odpoledne, armáda přislíbila v případě potřeby nasazení dalších mužů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue