Kampaně pokračovaly i během hlasovacího dne (23. června 2016)

Kampaně pokračovaly i během hlasovacího dne (23. června 2016) | foto: Oldřich Mánert, iDNES.cz

Brexitová volba v Londýně: v dešti, v poklusu, s mlčícím premiérem

  • 366
Londýn (od zpravodaje iDNES.cz) - Když se Britové ve čtvrtek ráno probouzeli, věděli, že je čeká rozhodování o budoucnosti jejich vlasti. Významný den by si však zasloužil poněkud příjemnější předehru. Jihovýchod země totiž zasáhly silné deště. I otrlí Londýňané při pohledu z okna neskrývali rozčarování.

Volební místnosti se otevřely v sedm hodin ráno místního času. Jen několik minut poté už u některých z nich postávali první hlasující. Pětačtyřicetiletý Mark Mitchell hlasoval v místnosti nedaleko stanice metra Earls Court.

Britská volba

„Bydlím kousek odsud, jinak bych počkal až do odpoledne,“ sdělil reportérovi iDNES.cz a posléze si postěžoval na husté provazce deště, které se ráno snášely na Londýn. Mark hlasoval pro vystoupení Británie z EU, byť se mu kampaň zastánců brexitu příliš nelíbila.

Celé referendové dopoledne v Londýně provázelo houkání hasičských vozů, které spěchaly k zatopeným sklepům. V Kingstonu museli dokonce kvůli velké vodě uzavřít jednu z místností a voliče posílali jinam.

Mnozí Londýňané plánovali hlasovat cestou do práce. Počasí však bylo ráno proti. Kvůli technickým problémům nabíraly velké zpoždění vlaky metra na zelené lince District Line ve směru od Earls Court na Westminster. „Nedá se nic dělat, čas bude ještě večer,“ postěžoval si jeden z unavených cestujících.

Mnohem složitější cestu k hlasovacím místnostem měli lidé mimo centrum. V několika oblastech voda zaplavila silnice, cesty i domy. Ti, kteří chtěli, hlasovat, se však nenechali odradit a naboso obrovské louže vody přebrodili.

Cameronova volba

Déšť se ráno snášel také na volební místnost v Central Hall poblíž Westminsteru, kde se před nenápadným vchodem kolem osmé hodiny ráno tísnily desítky novinářů. Právě zde se chystal hlasovat premiér David Cameron.

Vůdčí osobnost kampaně za setrvání v EU dorazila s manželkou a v doprovodu ostrahy krátce před devátou. Na dotazy novinářů Cameron nereagoval, nesmělý úsměv přišel pouze v reakci na zmínku o počasí. Po pár minutách již odjížděl zpět do svého blízkého sídla v Downing Street.

Téměř ve dveřích se s premiérem potkala 25letá Michelle. „Jako většina mladých hlasuji pro setrvání v EU. Neumím si představit, že bychom se izolovali,“ sdělila reportérovi iDNES.cz. Poté už uháněla do volební místnosti. I ona měla naspěch kvůli zpoždění v městské hromadné dopravě.

V Central Hall odvolil také 35letý policista Michael. „Hlasoval jsem pro samostatnou Británii. Myslím si, že Unie v poslední době již neplní tu funkci, kvůli které jsme do ní vystupovali. Už nespojuje, ale spíše rozděluje státy, které v ní jsou,“ soudí. Má prý strach, že příliv imigrantu bude narůstat, což by podle něj ovlivnilo bezpečnost v Británii.

Volební komise hlásily, že v některých místnostech zejména v okrajových oblastech Londýna se tvořily fronty. V centru metropole však hlasování probíhalo hladce. S blížícím se polednem dokonce bez deště, který měl tentokrát v lehké podobě opět přijít až odpoledne.

Kampaň na poslední chvíli

Ještě za hezkého počasí stihl hlasovat 67letý Jack Stahl. Hlas odevzdal v poněkud netradiční místnosti kousek od Temže v Marsham Street. Budova někdejších lázní lákala návštěvníky nejen na rozhodování o budoucnosti Velké Británie, ale také na dobrou kávu.

„Volím tady vždycky, kousek odsud žiji už 22 let. Hlasovat chodím brzo, dokud nejsou fronty,“ vysvětlil. Hlas prý dal kampani za brexit. „Nejsem proti spolupráci v Evropě, ale líp nám bude mimo Unii. Moc nás kontroluje. Jsme velmoc a určitě si poradíme,“ dodal.

S blížícím se večerem začalo u volebních místností přibývat lidí. Poslední voliče se snažily také nahnat k hlasovacím urnám i dobrovolníci z obou hlavních kampaní. V ulicích výrazně převažovali zastánci setrvání v EU. Tábor Borise Johnsona využil několik pojízdných billboardů, které vyzývaly k vystoupení z Unie a zítřejším oslavám dne nezávislosti. Jeden z billboardů kroužil celý den kolem Westminsterského paláce. Na silnici se vydal také autobus labouristů.

Volební místnosti se uzavřou v deset hodin večer místního času. Sčítání hlasů bude trvat celou noc, výsledky z jednotlivých okrsků budou ohlašovány průběžně. Definitivní verdikt by pak měl přijít v pátek brzy ráno. Průzkumy ukazují těsnou bitvu, sázkové kanceláře naopak jasně věří v setrvání v EU.

Ať už referendum dopadne jakkoli, místní se v pátek ráno probudí do nové Británie. Buď oslaví Borisem Johnsonem tolik vyzdvihovaný den nezávislosti, nebo vejde v platnost nové partnerství ostrovní velmoci a Evropské unie, dojednané Cameronem na počátku letošního roku. Strach však Britové podle všeho nemají ani z jedné varianty.

„V žádném případě to nebude konec světa, jak nám tvrdí v televizi. Zkusili jsme si obojí - léta v EU i mimo ni, vždycky jsme to zvládli,“ sdělil čtyřicetiletý Peter Elliot reportérovi iDNES.cz. Sám prý hlasoval pro setrvání, ale chápe i některé argumenty zastanců brexitu, zejména problém imigrace.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video