V Číně vzniká replika Titaniku. Bude hostit turisty, ale nikdy nevypluje

  • 8
Čínští investoři se rozhodli obnovit věhlas Titaniku. V regionu Ta-jing zahájily ve středu stavbu jeho repliky v životní velikosti. Loď se však na volné moře nikdy nevydá, bude trvale zakotvena v místním přístavu jako atrakce pro turisty. Ne všichni mají z projektu radost. Místní se obávají, že kvůli němu přijdou o střechu nad hlavou.

Více než 260 metrů dlouhé plavidlo, které bude k nerozeznání od legendárního Titaniku, má být součástí velkého resortu. Mělo by povzbudit turistický ruch v oblasti a nalákat další investory. Hlavní mecenáš projektu Su Šao-ťün tvrdí, že v plavidle bude věrně zrekonstruována také luxusní hala či luxusní kajuty. Celý projekt přijde na miliardu jüanů (asi 3,7 miliardy korun).

OBRAZEM: Sága Titaniku ve čtrnácti dobových zastaveních

„Mnoho částí technických plánů plavidla skončilo v průběhu let v rukách sběratelů nebo se ztratily. Strávili jsme celou řadu let jejich hledáním ve všech koutech světa. Dokázali jsme získat většinu z nich,“ sdělil Su Šao-ťün serveru China Daily. Dodal, že oproti originálu návštěvníci v novodobém Titaniku najdou také lázně či Wi-Fi připojení.

Na projektu spolupracuje také Curtis Schnell, který stojí za výpravou celé řady hollywoodských filmů a seriálů. Agentuře Reuters prozradil, že investoři přistupují k výstavbě plavidla s respektem k původním plánům. Odmítá nařčení kritiků, kteří tvrdí, že se Čína snaží profitovat na tragédii, jež stála život asi patnáct set lidí.

Investoři souhlasí, že potopení Titaniku je jedním z největších lodních neštěstí moderních dějin. Tvrdí však, že výstavbou repliky připomenou velikost původního projektu i oddanost lidí, kteří na něm pracovali.

Strach obyvatel a britská stopa

Méně nadšení jsou obyvatelé Ta-jing. Mají strach, že kvůli budování infrastruktury a ubytování pro turisty přijdou o své domovy. Jen výjimečně vidí v plánech investorů možnost na lepší život.

„Pokud odsud nebudeme muset odejít, může to pro nás být dobré. Pokud nás však vyženou, bude to zlé. Určitě nám nevyplatí férové kompenzace,“ bojí se šedesátiletý farmář Li Ťie-jung

Spuštění projektu přihlížel také nečekaný host. Do Číny přicestoval někdejší blízký spolupracovník Tonyho Blaira Peter Mandelson, píše The Guardian. Ve středu sledoval zahájení výstavby gigantického plavidla. Investorské projekty v Číně Mandelson nepodporuje náhodou. V Británii je ředitelem Čínského centra, které prosazuje prohlubování obchodních vztahů obou zemí.

Není to poprvé, co investoři přišli s myšlenkou výstavby nového Titaniku. Legendární plavidlo chtěl v roce 2012 přivést k životu australský miliardář Clive Palmer. Zakázku tehdy zadal čínským loděnicím CSC Ťin-ling. V roce 2013 měla být zahájena výstavba s plánovaným uvedením do provozu v letošním roce. Projekt se však dosud stále nachází pouze na papíře, kde zřejmě také zůstane (více zde).

Ta-jing se nachází v provincii S’-čchuan

Ta-jing se nachází v provincii S’-čchuan

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue