Končící šéf ÚOOZ Robert Šlachta odchází z jednání sněmovního bezpečnostního...

Končící šéf ÚOOZ Robert Šlachta odchází z jednání sněmovního bezpečnostního výboru. | foto: Petr Topič, MAFRA

Kvůli policii bude vyšetřovací komise. Váňa odmítl, že mu Šlachta hrozil

  • 75
Zatímco Robert Šlachta, odstupující šéf protimafiánského útvaru ÚOOZ, zamířil na Hrad za prezidentem Milošem Zemanem, v podhradí se poslanci dohodli na tom, že zřídí parlamentní vyšetřovací komisi. Šéf výboru pro bezpečnost Roman Váňa z ČSSD se ohradil proti informacím, že mu Šlachta pohrozil, že má „na něj“ složku.

Končící ředitel ÚOOZ Robert Šlachta, Jiří Komárek z ostravské pobočky útvaru a vrchní státní zástupce v Olomouci Ivo Ištvan chtěli sdělit svůj pohled na motivy policejní reorganizace členům sněmovního bezpečnostního výboru minulý týden. Zasedání ale zkrachovalo, když nebyl schválen jeho program (více o jednání bezpečnostního výboru). Šanci promluvit teď budou mít aspoň před parlamentní vyšetřovací komisí.

Úkol vyšetřovací komise poslanců

- prověření činnosti příslušníků Policejního prezidia ČR, Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Policie České republiky a státních zástupců Vrchního státního zastupitelství v Olomouci v souvislosti s reorganizací ÚOOZ a ÚOKFK Policie ČR k 1. srpnu 2016

Poslanec Váňa před zřízením komise před poslanci hovořil o jednání bezpečnostního výboru, na němž Šlachta nemohl vystoupit. Odmítl tvrzení deníku Právo, že mu Šlachta při jednání výboru hrozil, že má „na něj“ složku.

Podle něj je to značný posun toho, co mu šéf ÚOOZ ve Sněmovně ve skutečnosti řekl. Hovořil podle něj jen o tom, že má „plnou složku informací“. Šlachta si na jednání s poslanci připravil zprávu o rozsahu několika desítek stran, o níž ale nakonec ale nemohl mluvil.

Šlachta zamířil na Hrad k prezidentu Zemanovi

Místo toho o svých pochybnostech nad reorganizací policie Šlachta v úterý osobně mluvil s prezidentem Milošem Zemanem. „Pan prezident přijal v úterý dne 28. června 2016 na Pražském hradě na jeho žádost plukovníka Roberta Šlachtu, bývalého ředitele ÚOOZ,“ uvedl mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček.

Návrh na vznik parlamentní vyšetřovací komise zařadila Sněmovna hned na první den programu své červnové schůze. Poslanci ale označili za nehlasovatelný návrh předsedy poslanců ANO Jaroslava Faltýnka, aby policisty z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a Ištvana vyslechla Sněmovna jako celek.

Komise by se měla zabývat pochybami souvisejícími s postupem policejního prezidia, policistů z protimafiánského útvaru i olomouckého vrchního státního zastupitelství ohledně reorganizace policie. Ve středu má Sněmovna volit sedmů členů komise a v pátek předsedu, bez něhož nemůže pracovat. Návrh na zřízení komise iniciovalo 74 poslanců.

Proti slyšení policistů a státního zástupce před celou Sněmovnou se postavili předseda TOP 09 Miroslav Kalousek a šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Podle Stanjury tím Faltýnek fakticky navrhl, aby vyšetřovací komisi tvořili všichni poslanci. Suplovat práci komise na plénu ale nemá žádný smysl, míní Stanjura.

Kvůli reorganizaci policie hrozilo ANO vypovězením koaliční smlouvy, ale nakonec si to rozmyslelo. Šlachta kvůli reorganizaci odchází od policie do civilu. Politici se dohodli, že start reformy odloží o měsíc na začátek srpna a že bude upravena podle připomínek státních zástupců.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video