Kromě ostrahy objektů a muničních skladů má Vojenská policie také jednotky na zvládání davu

Kromě ostrahy objektů a muničních skladů má Vojenská policie také jednotky na zvládání davu | foto: Lubomír SVětnička, natoaktual.cz

Vojenská policie se rozdělí, má po reorganizaci ušetřit padesát milionů

  • 13
Až padesát milionů korun ročně by měla ušetřit Vojenská policie po své reorganizaci, kterou v rámci nového zákona ve středu schválili poslanci. Mimo jiné se tato služba rozdělí na dvě části, z nichž jedna bude kriminální a druhá dopravní. Dosud platný zákon o Vojenské policii vznikl před 21 lety.

Poslanci ve třetím čtení ve středu schválili předlohu nového zákona o Vojenské policii. Pro hlasovalo 136 ze 160 přítomných zákonodárců. Předlohu musí posoudit ještě Senát.

Vojenská policie

Vznikla 21. ledna 1991. Tvoří ji Hlavní velitelství v Praze a čtyři teritoriální velitelství v Olomouci, Praze, Staré Boleslavi a Táboře. Základními úkoly jsou: policejní ochrana ozbrojených sil ČR, vojenského materiálu a objektů, vojenských újezdů a ostatního majetku státu, s nímž hospodaří ministerstvo obrany. Náčelníkem VP je plukovník Milan Schulc.

Materiál především zpřesňuje místní, osobní i věcné oblasti působení vojenských policistů, včetně jejich práv a povinností. Nově by Vojenská policie měla mít místo čtyř teritoriálních velitelství jen tři nebo dvě.

"Úkoly Vojenské policie se nemění, nový zákon je ale z obsahového hlediska zpřesňuje - tak, aby nedocházelo k chybným závěrům co se působnosti a úkolů týče, zejména v oblasti ochrany osob, vojenských objektů a vojenského materiálu," konstatoval ministr obrany Vlastimil Picek.

Nově by měla být Vojenská policie rozdělena na dvě části. Kriminální služba i inspekce by podléhala přímo pod náčelníka Vojenské policie a potažmo ministra obrany. Dopravní, pořádkovou a ochrannou službu by řídil generální štáb.

Obrana si od změn slibuje finanční úspory, ročně by mohlo jít až o 50 milionů korun.

Dosud platný zákon, kterým se vojenští policisté řídí, byl připraven už před jednadvaceti lety. Byl sice několikrát novelizován, ale i přesto dnes již nevyhovuje potřebám policejní praxe.

Nový zákon také jasně definuje, kde mohou vojenští policisté operovat. Jako hlavní zůstává území České republiky, ale zároveň mohou policisté plnit úkoly i v zahraničí, kde působí čeští vojáci . tedy v zahraničních misích.

, natoaktual.cz

Video