Drážďany se třesou před vlnou z Česka, Bratislavu zaplavuje Dunaj

  • 22
Střední Evropa se nadále potýká s povodněmi. Zatímco v bavorském Pasově Dunaj už klesá, v Řezně bylo v noci vyhlášeno varování před živelní pohromou. V saské metropoli Drážďany byl pro automobily uzavřen první most přes Labe. Na povodňovou vlnu se připravují Slováci a Maďaři.

Jarní povodně

V Pasově hladina Dunaje u soutoku s Innem dosáhla nejvyšší úrovně za více než 500 let. V pondělí večer podle úřadů kulminovala na 12,89 metru. Absolutní rekord z roku 1501, tedy 13,20 metru, tak veletok v Pasově nepřekonal. V úterý krátce před 20:00 SELČ oproti maximu poklesla o bezmála dva metry.

Pasov navštívila kancléřka Angela Merkelová, která přislíbila všem postiženým záplavami v Německu okamžitou pomoc 100 milionů eur (takřka 2,6 miliardy korun), z toho polovina poputuje do Bavorska. Bavorská vláda poskytne postiženým dalších 150 milionů eur.

"Domnívali jsem se, že již v roce 2002 byla situace mimořádně ničivá," řekla Merkelová s tím, že nyní je stav ještě dramatičtější než při tehdejší povodni. Z Pasova Merkelová odletěla do saské Pirny, aby si prohlédla stav na Labi.

V noci na úterý se situace vyostřila v Řezně, který leží proti proudu od Pasova. V Řezně ještě nad ránem očekávali vodohospodáři kulminaci na úrovni 6,80 metru, což by bylo nejvíc za více než 130 let. Krátce po 15:00 SELČ ohlásil vodočet úroveň 682 centimetrů a vodohospodáři předpověděli další růst. Podle vodohospodářů by tam mohl Dunaj překonat hranici sedmi metrů, ke které nyní chybí necelých 20 centimetrů.

Zatím není jasné, zda zhoršený vývoj v Řezně opětovně povede ke zvýšení hladiny v Pasově. Pasovu ale spíše než Dunaj působil problémy Inn, který se v tomto městě u hranic s Rakouskem do Dunaje vlévá.

Ve spolkové zemi Sasko-Anhaltsko lidi v noci s obavami sledovali řeku Sálu. Podle úřadů hrozí tomuto regionu horší povodně než při stoleté vodě v roce 2002. Město Halle se připravuje na nejhorší povodeň za posledních 70 let, hladina Sály zde dosáhla 7,72 metru a dál stoupá.

Napjatá zůstává situace také v Sasku, včetně města Grimma, kde lze historickým centrem projet jen ve člunu. Stav ohrožení platí v Magdeburgu, kde Labe obvykle dosahuje výšky dvou metrů, se do neděle očekává kulminace ve výši 7,2 metru. To je přibližně o půl metru víc než dosavadní historické maximum. V lipském okrese bylo evakuováno šest tisíc lidí, protože dál stoupá hladina Labe.

V Bitterfeldu severně od Lipska muselo vyklidit své domovy na 10 tisíc lidí poté, co se protrhla hráz jezera.

Mimořádně kritická je situace v Drážďanech. V saské metropoli dosahovala hladina řeky 7,42 metru. V příštích dnech se očekává kulminace na hodnotě kolem devíti metrů. Při katastrofálních povodních v roce 2002 to bylo 9,40 metru.

V Pirně hladina Labe stoupá rychlostí deset centimetrů za hodinu, v Míšni se Labe rozlilo do historického centra. Místní se teď obávají, kam až voda vystoupá, jestli do města proslaveného porcelánem dorazí předpovídaná povodňová vlna z Česka. "Drážďany se třesou před českou vlnou," hlásá velký nápis na titulní straně nejčtenějšího německého deníku Bild. "Samozřejmě, že i my se třeseme," přiznal ČTK majitel stánku s novinami v centru Míšně.

"Všechno bude záležet na tom, co udělají Češi s vodou v přehradách. Pokud ji upustí, můžeme tu mít o metr víc," sleduje s obavami situaci v Česku jeden z obchodníků z Pirny. "Bude tu víc vody, o hodně víc vody," je po minulých zkušenostech přesvědčena jedna z obyvatelek "brány do Saského Švýcarska", jak se Pirně přezdívá. "Ale co. Žijeme u řeky, tak to musíme zvládnout," neopouští ji optimismus.

S povodní bojují i další středoevropské státy

Kulminaci Dunaje s obavami sledují také v Rakousku, které do boje s živlem povolalo takřka 19 tisíc hasičů a tisícovku vojáků, kteří budují mobilní hráze. Prozatím však není jasné, zda nově zbudované ochranné protipovodňové zábrany budou v ohrožených oblastech dostatečné, nebo zda voda překoná výšku 11,15 metru a přes hrazení se přelije. "Půjde zde o centimetry," uvedla dolnorakouská hydrologická služba.

Přesnější předpovědi nejsou k dispozici, neboť v Bavorsku přestala fungovat důležitá měřicí stanice. Obavy Rakušanů nevyvolává jen stoupající voda, ale také odpad a trosky, které proud unáší a které by mohly protipovodňové zábrany poškodit. Situace je podle rakouské armády nevypočitatelná.

Záchranáři jen s obtížemi zachránili pětičlennou posádku člunu, který se dostal do nesnází na Dunaji v katastru obce Wallsee. Z potápějící se lodi zachránila myslivce a hasiče armádní helikoptéra. Krajně nepříznivá situace podle agentury APA vznikla i v obci Ebensee východně od Salzburgu, kde se rozlilo jezero Traun a zaplavilo asi 50 domů.

Dolnorakouské i hornorakouské úřady již evakuovaly stovky domů v ohrožených oblastech. Zatopen je například historický Melk. Vodohospodáři očekávají, že hladina Dunaje v dolnorakouském Kienstocku asi 10 kilometrů před Kremží dosáhne večer 10,9 metru, což bude stejná úroveň jako při rozsáhlých povodních v roce 2002.

V obci Hundsheim v okrese Kremže se ráno prolomila hráz. Hasiči situaci nicméně pomocí pump zvládli. Do Dürnsteinu, který leží těsně před Kremží, je možné dostat se jen po železnici nebo pomocí hasičských aut. V obci nefungují dodávky pitné vody. Hráze před Kremží záchranáři zesílili a pomocí pytlů s pískem navýšili i korunu valu.

Situace v rakouské metropoli prozatím není dramatická, Dunaj se již nicméně vylil z koryta v přístavech Albern ve vídeňském okrese Simmering a Lobau na protějším břehu. V prvním z nich je podle Die Presse zhruba 30 centimetrů a ve druhém přístavišti pak 1,2 metru vody. Ve Vídni bylo dopoledne uzavřeno několik silnic, mimo jiné dálnice A4, která spojuje město s Maďarskem, a také příjezdy ke zmíněnému přístavu.

Dunaj ve Vídni stoupá každou hodinu o jeden centimetr, přívalovou vlnu vodohospodáři nečekají. Metropoli před velkou vodou navíc chrání systém kanálů zvaný Nový Dunaj, který byl vybudován v 70. a 80. letech minulého století.

Fico vyslal do boje s živlem stovky vojáků

Rozvodněný Dunaj začal komplikovat situaci na Slovensku. Hladina Dunaje v Bratislavě odpoledne překročila hranici devíti metrů a dostala se tak na více než dvojnásobek normálu. Meteorologové odhadli, že bude stoupat až do čtvrtečního odpoledne a že možná pokoří hranici deseti metrů. To by znamenalo překonání rekordu z roku 2002, kdy se stoupající voda zastavila na úrovni 991 centimetrů.

Povodně 2013 ve fotografiích

Úřady očekávají, že vysoká voda odřízne od okolí okrajovou západní část Bratislavy Devín. "Odříznuti od světa budeme asi dva dny," tvrdila starostka Devína Ľubica Kolková. V případě zaplavení silnic do této městské části, kde žije kolem kolem tisícovky obyvatel, by při převozu lidí a zboží měla pomáhat armáda.

Vzhledem k postupu povodňové vlny měli Slováci několik dnů na to, aby se připravili. V Bratislavě vodohospodáři například instalovali mobilní protipovodňové stěny. Policie v metropoli zase uzavřela silnice u Dunaje i část nezastavěného nábřeží, kam se voda z řeky při povodních obvykle vylévá. Kvůli hrozbě záplav vyhlásil bratislavský magistrát na celém území města mimořádný stav. "Bratislava je hlediska protipovodňové ochrany připravena na tisíciletou vodu. Počítáme s tím, že výška hladiny bude (v době kulminace Dunaje) zhruba půl metru pod tím, jak jsme nastavili ochranu města," řekl primátor Bratislavy Milan Ftáčnik.

Na příval vody se připravují všechna města ležící u slovenského úseku Dunaje, kde platí nejvyšší výstraha před povodněmi. Výrazně stoupla také hladina řeky Moravy, která v okrajové části Bratislavy přesáhla hranici sedmi metrů oproti obvyklým dva a půl metru. Slovenská armáda pro případ povodní vyčlenila na pomoc obyvatelům 350 vojáků a techniku včetně vrtulníků. Těžkou techniku přesunuli do Bratislavy a okolí také hasiči.

V Maďarsku byla v poledne vyhlášena povodňová pohotovost. Výrazné zvýšení hladiny Dunaje pak očekávají Maďaři od středy, nejhorší bude situace o víkendu. "Je zde reálná šance, že dokážeme řeku udržet za hrázemi," řekl premiér Viktor Orbán. V pohotovosti je 8 000 vojáků, 8 000 záchranářů, 1 400 vodohospodářů a 3 600 policistů, které mohou úřady do boje s živlem povolat.

Budapešťská radnice upozornila obyvatele na možnost omezení dopravy; uzavřeny mají být v případě potřeby i linky metra procházející pod dnem Dunaje.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue