Prezident Miloš Zeman

Prezident Miloš Zeman | foto: ČTK

Rektoři nepřesvědčili Zemana, tři nové profesory jmenovat odmítá

  • 350
Ani dvouhodinová schůzka s rektory Univerzity Karlovy a VŠE a končícím ministrem školství Marcelem Chládkem nezměnila rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana nejmenovat profesory Jiřího Fajta, Ivana Ošťádala a Jana Eichlera. Rektoři Tomáš Zima a Hana Machková trvají na tom, že všichni kandidáti splnili podmínky VŠ zákona. Poradí se o dalším postupu.

Zemanovo rozhodnutí si vyžádali i písemně a budou dál jednat s předsedou vlády Bohuslavem Sobotkou, protože jmenování profesorů je sdílenou odpovědností společně s vládou.

Soud se Zemanem

Rektorka VŠE Hana Machková ve čtvrtek večer v pořadu Události, komentáře prohlásila, že kandidáti na profesory Ivan Ošťádal a Jiří Fajt se kvůli svému odmítnutí prezidentem Zemanem nejspíš obrátí na soud.

Ministr Chládek po schůzce, ještě než premiér Bohuslav Sobotka oznámil jeho vyhazov z vlády (více zde), řekl, že jmenování dalších profesorů se uskuteční 12. června.

Prohlásil, že nehodlá měnit pravidlo, že jmenování profesorů je pravomocí hlavy státu. Schůzka plánovaná původně na půl hodiny se výrazně protáhla. „Jak pan prezident, tak rektoři zůstali na svých stanoviscích,“ řekl Chládek. Rektoři to potvrdili. Ovšem o tom, jak se bude vyvíjet spor o jmenování profesorů, do toho už vstoupí nový ministr, kterého premiér hledá.

Zeman zveřejnil výhrady ke kandidátům na stránkách Hradu

Zeman dopředu avizoval, že ukáže rektorům takové tajné dokumenty, že budou z Hradu odcházet s tím, že má pravdu a že tři profesoři být jmenováni nebudou. Nic takového se ale nestalo.

Místo toho na žádost rektorů a se souhlasem odmítnutých kandidátů zveřejnil Hrad Zemanovy výhrady. „V případě Jiřího Fajta je důvodem žádost ředitele Národní galerie o poskytnutí milionového příplatku k jeho ročnímu platu od Komerční banky, což lze považovat za pokus o neoprávněné obohacení se,“ uvedl Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

Zeman nedávno oznámil, že Ošťádala a Eichlera nejmenuje kvůli jejich problémům z minulosti. U Ošťádala jde o kontakty s StB, U Eichlera o působení v propagandistických útvarech československé armády.

„Já jsem si nesmírně přál materiály zveřejnit, ale protože platí zákon na ochranu osobních údajů, já jako prezident nemohu porušit zákon, nicméně tyto materiály jsou natolik závažné, že věřím, že oba dva rektoři odejdou přesvědčeni, že moje rozhodnutí je správné,“ řekl schůzkou s ministrem a rektory Zeman.

Zeman sliboval tajné dokumenty. Nic takového rektoři neviděli

„Dostali jsme stručnou informaci,“ řekl rektor UK Tomáš Zima, že dostal na Hradě zhruba jednostránkovou informaci o Ošťádalovi o jeho kontaktech s StB. Ale nic tajného, šlo o informace z Archívu bezpečnostních složek, které již byly publikovány. Zeman sliboval tedy něco jiného, než co nakonec rektorovi Univerzity Karlovy ukázal. Ani rektorka Machková se od Zemana o Eichlerovi nedozvěděla nic nového ani tajného.

Rozhodnutí Hradu nejmenovat tři profesory vyvolalo už dříve bouřlivé reakce akademické obce. Její představitelé prezidentovo rozhodnutí označili za nepřijatelný zásah do akademických svobod.

Kvůli tomu byli rektoři připraveni bojkotovat slavnostní předávání jmenovacích dekretů a protože se množily omluvy nových profesorů, byl ceremoniál na počátku května odložen. Nyní je tedy nový termín jmenování profesorů 12. června. Spor o Fajta, Eichlera a Ošťádala ale zůstává nevyřešen.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video