Rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl (19. ledna 2012)

Rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl (19. ledna 2012) | foto: Petr Topič, MAFRA

Rektor Hampl: Doufáme, že špatné vysokoškolské reformy zamítne vláda

  • 98
Rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl nevěří, že ministr školství Josef Dobeš vezme v potaz připomínky kritiků reformy vysokých škol. "Nicméně pořád doufám, že se podaří věcnými argumenty přesvědčit vládu, aby návrhy v této podobě neschválila," řekl v chatu se čtenáři iDNES.cz.

"Dialog s ministerstvem školství o věcných záměrech v aktuální situaci je sice možná užitečný, ale nejspíše prakticky moc nepomůže, když je zároveň řečeno, že je ministerstvo nezmění," komentoval současnou situaci Hampl.

Akademici nyní spoléhají na Legislativní radu vlády. "Věřím, že převáží odborná hodnocení nad politickým zadáním," uvedl v on-line rozhovoru se čtenáři.

Chat s rektorem Hamplem najdete zde

Rektoři v čele s Hamplem požadují po Dobešovi, aby oba věcné záměry nových vysokoškolských zákonů odložil. Jedině tak by se dalo ještě zabránit návrhům, s nimiž univerzity nesouhlasí. To ministr odmítl, ale s rektory chce dál jednat.

Hampl minulý týden svolal akademickou obec Univerzity Karlovy na shromáždění do auly právnické fakulty. Na něm jeho účastníci odsouhlasili rezoluci, v níž reformní zákony odsoudili a vyzvali vládu, aby je zamítla.

Co jsou akademické svobody?

Akademické svobody jsou definovány v dokumentu Magna Charta Universitatum z roku 1988. Zahrnují zejména svobodu bádání, učení, otevřenost kritickým názorům a stanoviskům a jsou založeny na principu samosprávy akademické obce učitelů a studentů.

Před shromážděním studenti z balkonu právnické fakulty vyhodili devadesát melounů jako symbol peněz, které se už za reformu vyplýtvaly. Po setkání vyrazilo několik set studentů na protestní pochod k Úřadu vlády (více o protestech zde).

To se nesetkalo s pochopením ministra školství. Dobeš následně sdělil, že "bude chtít především vysvětlení, z jakého důvodu podněcuje rektor akademickou obec včetně studentů k sociálním nepokojům. Zatímco akademici i rektoři se za Hampla postavili, akademické protesty proti reformě odsoudil prezident Václav Klaus. "To, co předvádějí, je falešná hra na akademickou svobodu," řekl na adresu vysokoškolské opozice Klaus (prezidentův názor si přečtěte zde).

Akademikům na připravovaných zákonech vadí několik věcí. "Návrh přináší velká rizika omezení samosprávy veřejných vysokých škol. Velmi nedostatečně a zmatečně řeší klíčovou problematiku akreditací a hodnocení kvality. Místo stávajících habilitací a profesorských řízení přináší nedomyšlený a neuvěřitelně komplikovaný systém funkčních míst. Samostatný návrh o finanční pomoci studentům je celý špatně, nic pozitivního by neznamenal ani pro studenty, ani pro vysoké školy," shrnul na iDNES.cz rektor Karlovy univerzity.

Akademickou sféru řízenou politiky si Hampl nedokáže představit. "Princip akademické samosprávy je mezinárodně uznávaným a osvědčeným prvkem celého systému, který přímo souvisí s povahou činností na vysokých školách. Přímé podřízení akademické sféry politikům bylo vlastní minulému režimu," míní.

"To vůbec neznamená, že by veřejné vysoké školy neměly spolupracovat s reálnou ekonomikou, a to se také samozřejmě děje," upozornil Hampl.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video