Podnikatelé chtějí do rekreačního střediska na Vítkovsku nastěhovat sociální slabé rodiny. (ilustrační snímek)

Podnikatelé chtějí do rekreačního střediska na Vítkovsku nastěhovat sociální slabé rodiny. (ilustrační snímek) | foto: Petr Topičpro iDNES.cz

Rekreační středisko mají zaplnit sociálně slabé rodiny. Lidé protestují

  • 104
Proti sestěhování sociálně slabých rodin do chátrajícího rekreačního střediska na Vítkovsku se v petici podepsaly stovky lidí. Majitelé ubytoven tak mají zaručený příjem od státu, ale naopak pro Kružberk se třemi stovkami obyvatel a sedmnáctiprocentní nezaměstnaností může být příchod dvou stovek nových obyvatel likvidační.

Že se do dlouho chátrajícího rekreačního objektu v Kružberku na Vítkovsku mají stěhovat sociálně nepřizpůsobiví, místní lidé slýchali už dlouho. Když se jim informace potvrdila, nelenili. Založili občanské sdružení a snaží se velkému stěhování zabránit.

"O tom, že lidem plány některých podnikatelů vadí, svědčí i skutečnost, že se do sdružení přihlásilo už šedesát lidí," uvedl předseda občanského sdružení Za rozvoj Kružberka Jiří Focht.

Dali dohromady petici a spolu s obcí ji rozšířili po celém mikroregionu Moravice. Už teď sdružení eviduje stovky podpisů.

"Je to smutné, že se chce někdo napakovat na našich daních a na sociálním systému. Okrádají každého z nás a ještě přivedou problémy do malé obce," uvedl na adresu podnikavců, kteří chtějí sociálně slabé přivést, jedna z místních obyvatelek. Jméno však uvést nechce. "Petici jsem jmenovitě podepsala, ale do novin raději ne," dodala.

Vyjádření majitele rekreačního objektu v Kružberku se redakci získat nepodařilo.

K petici se připojují další obce

Petiční archy se dostaly už i za hranice mikroregionu. "Teď se nám ozvali z úřadu z Fulneku na Novojičínsku, že se také připojují," dodal Focht.

Starostové obcí totiž mají se sestěhováváním zkušenosti. A nelíbí se jim, jak podnikavci vydělávají na sociálním systému. "Máme ve městě jednu ubytovnu a řešíme tam spoustu problémů. Není tam dodržován stavební zákon, bojujeme s kriminalitou. I ve Vítkově se petice proti stěhování do Kružberku podepisuje. Pokud by došlo k přesunu tolika lidí naráz, mělo by to dopad na celou oblast," tvrdí starosta Vítkova Pavel Smolka.

Na obsazené lůžko dává stát měsíčně tři tisíce korun

Říká, že dosavadní systém doslova vybízí majitele nemovitostí, aby ubytovávali sociálně slabé. "Za každé obsazené lůžko tady dostane majitel ubytovny měsíčně tři tisíce. Když ubytuje čtyři pětičlenné rodiny, má vyděláno," uvedl Smolka.

Systém funguje tak, že sociálně slabá rodina se ubytuje v ubytovně a s ubytovací smlouvou zamíří na sociální úřad. Na každého ubytovaného požádá o příspěvek na lůžko. "Úředníci nemají jinou možnost než peníze vyplatit," dodal.

Petice proti nastěhování sociálně slabých do Kružberku bude mezi lidmi do 25. listopadu. Pak ji petiční výbor pošle vládě, Parlamentu a Senátu i do Evropského parlamentu. Zda to stěhování nových obyvatel do rekreační oblasti u Moravice zabrání, zatím neví.

Obce na Vítkovsku, především pak Kružberk, mají strach ze dvou stovek nových sestěhovaných obyvatel.

Obce na Vítkovsku, především pak Kružberk, mají strach ze dvou stovek nových sestěhovaných obyvatel.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video