Rekord: proces trvá 5000 dnů

  • 18
Spor o jedinou větu se vede už 5000 dnů, tedy více než třináct let. V ní se píše, že šéf komunistické strany na brněnské fakultě architektury Jan Snášel zneužívá svého postavení a je arogantní. Větu napsali po listopadové revoluci do prohlášení studenti a podepsali ji tři zástupci stávkového výboru.

Snášel od nich chtěl omluvu. Od té doby české soudy soudí a soudí.

Zjednodušeně to zatím vychází prostě: co slovo, to rok. "Je to absurdní," říká rezignovaně jeden z trojice, dnes už renomovaný architekt Martin Laštovička. Už hodně dlouho není studentem, je ženatý, má dvě děti. Zato spor se nevyvíjel vůbec.

"Jsme zase úplně na začátku," říká advokát "studentů" Jaroslav Brož. Pro něj tento proces výjimečný není. Sám poslal k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku třiadvacet podobných případů.   

Soud o jedinou větu se vleče přes 13 let
Z bývalých studentů, s nimiž se soudí někdejší stranický šéf Jan Snášel, jsou už dnes otcové od rodin. A spor z roku 1989 se stále vleče. Již pět tisíc dnů.

Soudní pře, v níž požaduje Snášel omluvu za to, že ho po listopadu 1989 studenti kritizovali, je po třinácti letech prakticky na začátku. Tři studenti, kteří reprezentovali stávkový výbor za revoluce v roce 1989 měli tu smůlu, že se jejich podpisy objevily pod prohlášením kritizujícím celkem pět pedagogů spjatých s minulým režimem.

Jeden z nich, předseda ZO KSČ Jan Snášel, si to nenechal líbit a chce omluvu. V prohlášení se tehdy objevila tato slova: "Ing. arch. Snášel, CSc - zneužívání politického postavení (předseda ZO KSČ) vůči studentům i pedagogům - demagogické, arogantní a kariéristické vystupování."

Jak se spor táhne, mění se pomalu osazenstvo v soudní síni: první porevoluční děkan fakulty, který se studentů samozřejmě zastával (a stále zastává), je už prakticky v důchodu, "studenty" už před dveřmi soudních síní demonstrativně nepodporují jejich kolegové, ale vystřídali je současní, o generaci mladší studenti.

A i ti už na českou spravedlnost narazili: představitel současných studentů, který se za své předchůdce veřejně postavil, čelil trestnímu oznámení a policisté jej skutečně letos vyšetřovali (po interpelaci ve sněmovně byl případ odložen). Problémy s podpisem mají dnes tři architekti: Jiří Slezák, Zdeněk Hirnšál, Martin Laštovička.

Přitom jejich kolegové i učitelé potvrdili, že se jednalo o kolektivní stanovisko. Navíc se do sporu chtěla zapojit i brněnská Vysoká škola technická (VUT), aby svým někdejším absolventům pomohla. Soud ovšem před několika dny definitivně rozhodl, že VUT se jako vedlejší účastník sporu nepřipouští. Snášel na svém telefonu nebyl k zastižení.

Jde o složitý spor, že se tak vleče? Brněnský soudce Marek Cigánek, který případ soudil, si to nemyslí. Nemyslí si to ani advokát studentů Jaroslav Brož: "Podle mě jde o posouzení jedné věty. Jenže problém je v tom, že české soudy neumí řešit případ, v němž jde o hodnoty chráněné listinou a ústavou," říká.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video