Uhelná elektrárna Prunéřov má v příštích letech projít obnovou

Uhelná elektrárna Prunéřov má v příštích letech projít obnovou | foto: Google.cz

Rekonstrukci Prunéřova prověří norská společnost. Kontrolu zaplatí znečišťovatelé

  • 20
Plánovanou obnovu Prunéřova zkontroluje norská konzultační firma DNV. Informovalo o tom ministerstvo životního prostředí, které firmu vybralo. "Studii jsme zadali, protože pro vydání stanoviska potřebujeme další informace," odůvodnila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková. Kontrola projektu bude stát 127 tisíc eur a zaplatí ji znečišťovatelé.

Ministerstvo životního prostředí má vydat stanovisko k vlivu přestavby elektrárny u Kadaně na životní prostředí (proces EIA - pozn. red.). Chybí mu ale potřebné informace, proto se na začátku ledna rozhodlo najmout si norskou firmu DNV, která má celý projekt zkontrolovat.

Čtěte dále o rekonstrukci Prunéřova:

"Tato firma má zkušenosti s posuzováním projektů v oblasti energetiky a změny klimatu a také kapacitu vypracovat studii do několika týdnů, aby se odklad vydání stanoviska zkrátil na co nekratší možnou dobu," odůvodnil výběr ministr životního prostředí Jan Dusík.

Třináct aktivistů ekologické organizace Greenpeace zakrytých prostěradly ulehlo 3. prosince dopoledne na 20 minut před vchod Elektrárny Prunéřov.  (3.12.2009)Firma má posoudit tři oblasti zamýšlené rekonstrukce: zda budou k obnově použity nejlepší dostupné technologie, zda je je probíhající proces EIA kompletní, přesný a transparentní a jaký je rozdíl mezi emisemi CO2, které hodlá elektrárna vypouštět. (Posuzovat se bude návrh společnosti ČEZ, která chce Prunéřov rekonstruovat, a varianta, která by nastala, kdyby se použily nejlepší dostupné technologie.)

Bez ovlivňování kontrolorů

Ministerstvo nasadilo přísná kritéria. Nechce totiž, aby studii kdokoliv ovlivnil. "Nezveřejníme proto konkrétní jména expertního týmu, dokud nebude dokončen posudek. Celý projekt bude řídit ústředí firmy DNV, její česká pobočka se zapojí jen minimálně. Komunikovat se bude jen přes ministerstvo životního prostředí," vyjmenovala Roubíčková podmínky kontroly.

Za norskou kontrolu ministerstvo zaplatí 127 700 eur, tedy přes tři miliony korun. Částku uhradí Státní fond životního prostředí z peněz, které získal od znečišťovatelů. Podle ministra je cena za takovou zakázku přiměřená. Výsledek studie by mělo ministerstvo znát do poloviny března a chce jej zohlednit do stanoviska EIA.

Problémy s Prunéřovem

Rekonstrukci elektrárny Prunéřov už před časem kritizoval ostrovní stát Mikronésie. Uhelná elektrárna Prunéřov na Chomutovsku je totiž největším českým producentem skleníkových plynů, které nejspíš přispívají ke stoupání hladiny oceánů. A ostrovy Mikronésie ční do výšky pouhých několika metrů nad mořem.
"Požadují, aby byly při rekonstrukci elektrárny použity ty nejlepší dostupné technologie a zabránilo se tak zbytečnému znečišťování a nadměrné produkci emisí," informovala mluvčí ministerstva. Podobné požadavky má také hnutí Greenpeace. Podle zástupců ČEZ jsou však dopady elektrárny na klima marginální.
"Z pouhé existence elektrárny nelze dovozovat, že by svým vlivem prokazatelně ovlivňovala území států nejvíce ohrožených změnami klimatu nebo zvyšovala mořskou hladinu, způsobovala tání ledovců a změny vodního režimu, jak je uváděno v námitkách Greenpeace," ohradil se už před časem mluvčí skupiny ČEZ pro severní Čechy Ota Schnepp.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video