Nová podoba Sokolovského náměstí ve vizi architekta.

Nová podoba Sokolovského náměstí ve vizi architekta. | foto: Magistrát města Liberec

Dlažba pod sklem, lidská kostra a voda. Liberecké náměstí čeká proměna

  • 11
Středověká dlažba pod sklem, nákres kostry na kostkách i voda jako symbol zmizelé kašny. Liberecké Sokolovské náměstí a přilehlá Kostelní ulice projdou radikální proměnou.

Liberec připravuje opravu náměstí a na světě je už architektonické řešení navržené architektem Borisem Šonským. Návrh ještě musí projednat rada architektů.

Jednou ze zvláštností návrhu je schodiště, které vyrovná svažitost náměstí. Do místa, kde kdysi stávala kašna, architekt umístil kvádr s tekoucí vodou. Současně s přestavbou náměstí město opraví sto let starou kanalizaci a vodovod.

"Podle studie by tu mělo vzniknout další důstojné náměstí krajského města, kde nebudou chybět zajímavé architektonické detaily, ani zeleň v podobě listnatých stromů," přiblížila vizi města primátorka Martina Rosenbergová.

Zcela se promění i Kostelní ulice. Zmizí auta a nahradí je lavičky a alej listnatých stromů. Město vybuduje klidovou zónu. Před kostelem lidem posvítí dvě historizující městské lampy.

Lidé v těchto místech doposud doslova šlapali po historii, aniž by si uvědomovali její důležitost. Také to se změní. V okolí kostela, které ve středověku sloužilo jako pohřebiště, se archeologům podařil toužebně očekávaný nález. Ze země vyzvedli ostatky nejstarších Liberečanů.

Lebka s mincí v puse tu nebude

Netrasologický výzkum ještě probíhá, podle nalezených mincí pochází hroby ze 14. století. Potvrdilo se tak středověké osídlení města. Město na senzační nález po rekonstrukci plochy upozorní. I když o podobě připomínky nálezu vedli radní diskuse s archeology i památkáři.

"Bohužel se asi nepodaří dát na místo repliku hrobu i s lebkou a v puse nalezenou mincí či replikami svátostí. Je to škoda, nejlepší je ukazovat nálezy přímo v terénu. Vychovávají lidi ke vztahu k místu, kde žijí. Jsem rád ale i za infotabule," řekl vedoucí archeovýzkumu Petr Brestovanský.

"Přijde nám neetické vystavovat nalezené ostatky na místě, ale nejstarší obyvatel Liberce si připomínku bezesporu zaslouží. Proto bude místo jeho hrobu označeno v dlažbě a na informační tabuli umístíme popis celého nálezu. Podobně to bude i s Božím hrobem (odkrytá kaple svatého Hrobu, pozn. redakce) a dalšími zajímavostmi," popsala liberecká primátorka Rosenbergová způsob, jak město archeologické nálezy přiblíží lidem.

Na místě si naopak prohlédnou archeology odkryté torzo původní, 300 let staré dlažby. V Kostelní ulici ji zakryje skleněná deska.

Historik: Liberec je neharmonické město

Historik a nakladatel Roman Karpaš prožil na Sokolovském náměstí 50 let. Dnes je vnímá velmi kriticky. Stejně jako podobu celého Liberce.

"Liberec je dnes bohužel neharmonické město s tisíci promarněnými příležitostmi. Odstartovali to už Němci. Příkladem může být odstranění kašny ze Sokolovského náměstí, která nikomu nepřekážela, nebo morového sloupu ve třicátých letech," domnívá se Roman Karpaš.

Připomněl, že se sloup z Braunovy dílny dnes krčí v nepřístupném parku za kostelem Nalezení svatého kříže na Malém náměstí.

"Je to prvotřídní památka. Kdyby se vrátila na původní místo, stejně jako Neptun před radnici, město by získalo další historický rozměr a zajímavost, která dělá město příjemným. Sokoláku by to slušelo," je přesvědčen Karpaš.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video