Pražské hlavní nádraží je nyní centrem pouličního prodeje tvrdých drog. Do roka se uzavře a dealeři budou muset najít nové místo.

Pražské hlavní nádraží je nyní centrem pouličního prodeje tvrdých drog. Do roka se uzavře a dealeři budou muset najít nové místo. | foto: Profimedia.cz

Rekonstrukce nádraží vystěhuje dealery a narkomany k Národnímu muzeu

  • 108
Park u Národního muzea do roka obsadí dealeři tvrdých drog a tisíce jejich klientů, varují streetworkeři. Nebezpečné skupiny prodejců se nad Václavské náměstí přemístí z hlavního nádraží, kde operují nyní. Důvod? Hala hlavního nádraží bude uzavřena kvůli rekonstrukci.

Hlavním nádražím v Praze ročně projdou miliony lidí. Přibližně devadesát tisíc z nich ale hledá jízdenku jinam než například do Nymburka. Do neútulné nádražní haly si chodí kupovat heroin a pervitin.

"Hlavní nádraží je dnes centrum pouličního prodeje drog v Praze," řekl iDNES.cz terénní pracovník sdružení Sananim Aleš Termer.

Tři sta drogových obchodů denně
Právě před rokem začala kompletní rekonstrukce budovy hlavního nádraží a tím i zmenšování veřejných prostor uvnitř ní. "Postupně bude uzavřena celá severní část nádraží od vstupní haly až po vstupy na nástupiště," sdělil iDNES.cz Martin Hamšík, který zastupuje firmu Grandi Stazioni odpovědnou za rekonstrukci nádraží.

Do konce příštího roku by firma chtěla vybudovat tři tisíce metrů čtverečních nových obchodních ploch. K tomu je potřeba uzavřít vstupní halu a část nástupiště.

Pro policii to znamená jednu důležitou skutečnost, kvůli které by měla zpozornět. Z analýz poznatků terénních pracovníků Sananimu totiž vyplývá, že se tamější dealeři postupně přesouvají do parku u Národního muzea. Pokud by se jejich předtucha naplnila, pro Pražany a návštěvníky metropole by to jistě znamenalo bezpečnostní riziko. Dá se očekávat zvýšené množství krádeží, nejspíš i přepadení.

Každý den se na hlavním nádraží a v přilehlém parku uskuteční přibližně tři sta deset obchodů s tvrdými drogami. "Je to děsivé číslo," komentuje situaci Nina Janyšková, protidrogová koordinátorka z pražského magistrátu. Zájemce podle Aleše Termera zvládne obsloužit dvacítka dealerů.

Krmelec se stěhuje o pár metrů
Někteří streetworkeři hlavnímu nádraží a okolí slangově říkají "krmelec". Stánky v hale, velké množství často nepozorných lidí uvnitř a zaparkovaná auta kolem narkomanům slouží jako nevyčerpatelný zdroj příjmů.

Až rekonstrukce nádraží vytlačí drogový obchod jinam, dvacítka dealerů a desítky tisíc jejich klientů se přesunou do parku nad Václavské náměstí. To je jedním z nejrušnějších míst Prahy.

"Pouliční kriminalita je jednou z priorit policie. V okolí hlavního nádraží každý den provedeme řadu kontrol," tvrdí mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. Lidé, kteří jsou s drogově závislými v každodenním kontaktu, ovšem vidí práci uniformovaných policistů v trochu jiném světle.

"Když policie kontroluje uživatele drog, tak jde hlavně o kontrolu dokladů. Pokud už si policisté někoho odvedou, bývají to většinou klienti v celostátním pátrání nebo ti, kteří byli přistiženi při páchání trestné činnosti. Jsem přesvědčený o tom, že se navzájem znají, protože někteří klienti jsou kontrolováni policií i několikrát denně," soudí Termer.

Pro drogy jezdí i Středočeši
Před čtyřmi lety se policii podařilo vytlačit dealery drog ze Spálené ulice u metra Národní třída, která byla prodejem drog proslulá po celé republice. Že se tato trestná činnost přemístila na hlavní nádraží, má podle odborníků logiku. "Je to spádová oblast nejen pro Prahu, ale i střední Čechy," říká Nina Janyšková. Na hlavní nádraží totiž za dealery nemíří jen lidé žijící v Praze, ale dojíždějí tam také narkomani ze širokého okolí.

Policejní Národní protidrogová brigáda navíc varuje, že vstupem Česka do schengenského prostoru se situace v zemi o něco zhorší. "Po otevření hranic povedou přes Česko některé ´balkánské´ drogové trasy, které se až doposud českému území vyhýbaly," řekl její ředitel Jiří Komorous.

Jestli se stěhováním dealerů, potažmo kriminálních živlů zabývá městská policie, není jasné. Její mluvčí Vilma Častová odkazuje na magistrát, který spravuje systém bezpečnostních kamer. Pracovnice tiskového oddělení magistrátu ovšem tvrdí, že je to čistě v kompetenci městských strážníků.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video