Na Kočičáku zatím členové sdružení dostali do původní podoby včetně vnitřního vybavení tento řopík a o něco menší bunkr vzor 36.

Na Kočičáku zatím členové sdružení dostali do původní podoby včetně vnitřního vybavení tento řopík a o něco menší bunkr vzor 36. | foto: Jiří Piramovský

Nadšenci vyvážejí z bunkrů tuny odpadu a vrací jim barvy a kulomety

  • 31
Nadšenci do vojenské historie vracejí do původní podoby prvorepublikové bunkry, které byly součástí obranné linie na Chomutovsku. Z opravených a znovu vybavených "řopíků", tedy lehkých bunkrů vzor 37, a jejich menších předchůdců budují muzeum opevnění.

"Počátky našich aktivit spadají do roku 1998, kdy byl založen Klub vojenské historie Nord-Sever Chomutov. Operoval v celých severních Čechách a sdružoval spoustu lidí. A právě v něm se zrodila myšlenka vyčistit, a hlavně zpřístupnit pevnosti na Chomutovsku," přibližuje člen sdružení Jiří Piramovský.

Muzeum Na Kočičáku

Muzeum se nachází na vrchu vzdáleném dva kilometry severně od Chomutova.

Otevřeno má každou sobotu od 10 do 17 hodin, vnitřní prostory řopíku jsou návštěvníkům dostupné od 1. května do 30. září. Muzeum je však možné vidět po telefonické domluvě i jindy.

Vstupné pro dospělé činí 30 korun, pro děti deset korun.

Propracovaný systém pevnůstek vybudovaných během krátkého období v předvečer 2. světové války považuje za hmatatelný symbol první republiky. Z toho vzešla i idea jejich záchrany.

"Opevnění a obrana jako taková stmelila v roce 1938 celý národ. Myslím si, že je třeba na to být hrdí. Tohle členy našeho sdružení spojuje," říká Piramovský.

Celkový počet různých objektů postavených k obraně na Chomutovsku ve 30. letech Piramovský odhaduje na 180. Z toho je asi padesát řopíků.

"Řada z nich už dnes neexistuje. Například šachta mezi Kadaní a Chomutovem zničila jednu celou linii, další objekty zmizely kvůli výstavbě sídliště. Spoustu pevností zničili nebo poškodili i Němci," připomíná.

Dva bunkry už mají i vnitřní vybavení

Před čtyřmi lety členové sdružení založili Muzeum čs. opevnění z let 1936-1938 Na Kočičáku, které se zaměřuje právě na historii obranných pevnůstek. Sídlí na kopci asi dva kilometry severně od Chomutova, po němž má jméno.

Do dnešního dne se tam sdružení povedlo dostat do originální podoby zatím jeden řopík a jeden lehký objekt vzor 36. Součástí areálu jsou ale také originální protitankové překážky, zákopy či kulometná hnízda.

Lehký objekt vzor 37 Na Kočičáku v roce 1938
Lehký objekt vzor 37 Na Kočičáku v roce 1992
Rekonstrukce omítky lehkého objektu vzor 37 Na Kočičáku v roce 2003

Řopík Na Kočičáku v roce 1938, opuštěný a zarostlý v roce 1992 a s novou omítkou před nátěrem

Kromě těchto kompletně opravených částí opevnění je dalších pět zatím jen natřeno maskovací barvou, ale v brzké době se počítá s obnovou i jejich interiérů tak, aby řopíky vypadaly přesně jako v předválečné době.

"Vzhledem k tomu, že všichni členové chodí do zaměstnání, na obnovu každého objektu potřebujeme tak šest měsíců," podotýká Piramovský.

Nejdůležitější je podle něj nejprve zbavit opevnění vegetace a upravit okolní terén. "Pak se začne vyklízet nepořádek, který se ve vnitřních prostorách za 70 let nashromáždil. Následně přijde na řadu oprava omítky a nátěr objektu maskovací barvou," líčí Piramovský.

Barvy jsou na základě originálních podkladů

Barevné odstíny sdružení nevolí svévolně, ale na základě originálních podkladů, které se mu podařilo získat. Nadšenci shánějí do řopíků i původní vybavení - lafety, kulomety, periskopy, ventilátory.

"Hledáme v bazarech, vetešnictvích či objektech na hranici 'železné opony' mezi tehdejším západním Německem a naší republikou," říká Piramovský.

Letos na podzim začali nadšenci s obnovou dalšího řopíku, který se nachází přímo mezi paneláky chomutovského sídliště Písečná.

"Bagr odhrnul okolní zeminu a při vyklízení jsme z něj vynesli skoro sedm kubíků nepořádku," líčí Piramovský. Dokončení rekonstrukce sdružení plánuje na příští rok.

Roční náklady na činnost sdružení se pohybují kolem 120 tisíc korun. Členové sdružení je shání u sponzorů i města. Jejich snem je vytvoření několikakilometrové naučné stezky od Otvic po Bezručovo údolí, která by turistům komplexně představila tehdejší obranný systém Chomutovska.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video