Řekne soudu pravdu o kontu ODS?

  • 13
Už čtyři roky zůstává nezodpovězená otázka, kdo a proč posílal peníze na švýcarské konto, z kterého těžila Občanská demokratická strana. Pravdu zná vcelku nenápadný úředník jménem Ludvík Otto. Zatím si ji ale nechával pro sebe - zvrat může přijít nyní, kdy se policie chystá poslat Ottu před soud. Před senátem bude muset Otto, bývalý tajemník výkonného místopředsedy ODS Libora Nováka, vysvětlit, jak legalizoval černé peníze pro ODS.

Otto, který ODS půjčil dvanáct milionů (z toho část nenávratně), je obviněn z daňového úniku a hrozí mu až dvanáct let vězení.

"Předpokládám, že případ skončí podáním obžaloby. Nyní ještě čekáme na znalecký posudek z oboru účetnictví, který by měl dorazit koncem srpna," uvedl ředitel pražského úřadu vyšetřování Zdeněk Janíček.

Zjednodušeně řečeno - policie stíhá Ludvíka Ottu za to, že organizoval nelegální financování kampaně ODS před volbami v roce 1996. Otto, bývalý ředitel odboru ministerstva pro privatizaci, "zatáhl" do případu svého obchodního partnera Miloše Běhounka a přes jeho firmu legalizoval vytištění volebního programu ODS, plakátů a dalších propagačních materiálů za více než milion korun a velkou stranickou akci v Praze-Chuhli.

Na Běhounkovu firmu byla navíc vedena čtyři osobní auta a kopírka, které ve skutečnosti používala ODS. Místo aby všechny tyto věci byly vyúčtovány v dokladech ODS, měla je ve svém účetnictví Běhounkova firma. Tento způsob byl výhodný pro obě strany: ODS ušetřila na daních, Běhounek rovněž, protože čerpal od státu daň z přidané hodnoty a neoprávněně si snižoval základ pro výpočet daně z příjmu.

"Otto mi řekl, že letáky budou sloužit pro firmu Běhounek. Vůbec jsem netušil, k čemu skutečně všechny ty věci sloužily. Já jsem Ottovi bezmezně důvěřoval," hájil se Běhounek na policii.

Ludvík Otto svůj podíl na daňovém úniku popírá. Osobní rozhovor s ním není možný, s novináři se už tři roky nebaví. O mnoho sdílnější nebyl ani jeho advokát Oldřich Choděra: "Jsou klienti, kteří rádi prezentují verzi obhajoby, a jsou klienti, kteří si to nepřejí. Pan Otto je ten druhý případ. Mohu říct jen to, že jsem přesvědčen, že tento případ vyhrajeme," řekl.

Policisté, kteří v létě 1999 Ottu zatkli, přiznali, že kromě daňových úniků jim šlo i o tajné konto ODS. Slibovali si, že Otto ve vazbě promluví. Nepovedlo se a po půl roce byl Otto propuštěn. Z účtu banky Credit Suisse ve švýcarském Curychu, o kterém je policie přesvědčena, že z něj ODS měla možnost financovat své aktivity, opakovaně chodily milionové sumy právě na Ottovy soukromé účty.

K jednomu z kont, na které ze Švýcarska přišlo v přepočtu 45 milionů korun, měl dispoziční právo Ottův šéf, místopředseda strany Libor Novák, který byl zodpovědný za financování. Ludvík Otto dodnes uspokojivě nevysvětlil, jak se na jeho účtu ocitly miliony, které mu nepatřily.

"Nechal si je tam poslat můj známý, který je nechtěl převážet v hotovosti. Měly být určeny na nákup nemovitosti. Další osud peněz neznám," tvrdil v roce 1998 Lidovým novinám. Na stejnou otázku v MF DNES však uvedl: "Přišlo to tam omylem. Firma, které peníze patřily, se o ně přihlásila, já je poslal zpátky a tím to pro mě skončilo." (Na jméno společnosti si už ale nepamatoval.) Policii zase tvrdil, že to byly jeho úspory.

Stejně tak Otto nedokázal jasně odpovědět, proč měl Novák právo manipulovat s jeho účtem. V Lidových novinách řekl: "Novák měl dispoziční právo, protože jsme měli společný podnikatelský záměr". V MF DNES zase uvedl: "Novák se mě ptal, jestli bych nemohl ODS půjčit peníze tak na týden na čtrnáct dní. Půjčil jsem jim jednou a pak podruhé. Pak Novák přišel, že jsem pořád pryč, a bylo by proto jednodušší, kdyby mohl v případě potřeby vybírat peníze sám. Takže měl ke kontu přístup."

Švýcarské úřady už loni v létě potvrdily, že konto v bance Credit Suisse, na které se česká policie v souvislosti s ODS ptala, skutečně existuje. Švýcaři uznali i to, že z něj chodily peníze Ottovi. Žalobcům a policii však dodnes chybějí klíčové důkazy: kdo je majitelem účtu, kdo na něj posílal miliony a kdo dal příkaz k převodu peněz na Ottovo konto. To Švýcaři odtajní jen tehdy, když česká strana dodá jednoznačné podezření z trestné činnosti.

Policie toto podezření měla - daňový únik ODS, která nepřiznala a nezdanila dary, jež na konto v Credit Suisse přišly. To už ale neplatí. Díky politikům: schválili novelu zákona, jež osvobodila politické strany od placení darovací daně.

"V případě konta mohlo být podezření z krácení daně. Jenže přišla novela a teď dary politickým stranám dani nepodléhají. Takže už nemůžeme dovozovat, že tu byl spáchán trestný čin krácení daně," uvedla náměstkyně pražského žalobce Marcela Kratochvílová.

Případ konto, který v roce 1997 přispěl k pádu Klausovy vlády a předčasným volbám, by se tak pohnul z místa jen v případě, kdyby promluvil někdo z ODS nebo právě Ludvík Otto. Ten to dodnes neudělal. Poslední nadějí pro policii je jeho vlastní soud.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video