Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Reklamuješ přijímačky na VŠ? Nejdřív zaplať, chce Scio po studentech

  • 42
Chybně jsme vyhodnotili váš test k přijímačkám na vysokou školu? Zaplaťte 79 korun a my to zkontrolujeme. To je praxe u Národních srovnávacích zkoušek společnosti Scio, kterých využívá pět desítek vysokých škol. Sdružení obrany spotřebitelů je přesvědčeno, že Scio porušuje zákon. Případem se zabývá Česká obchodní inspekce.

Pokud je uchazeč přesvědčen o tom, že je v Scio testu více chyb, musí za každou reklamaci zaplatit zvlášť, a to prostřednictvím placené textové zprávy. Jedna SMS stojí 79 korun. Pokud Scio chybu v testu uzná, peníze vrátí.

Reklamaci může student podat hned po vyplnění testu a za tu nic neplatí. Po zveřejnění výsledků už přichází na řadu jen možnost takzvaného námitkového řízení, kdy musí společnosti Scio poslat SMS.

Scio testy

Národních srovnávacích zkoušek společnosti Scio se letos zúčastní zhruba 40 tisíc zájemců o studium na VŠ, což je asi třetina všech, kteří se budou hlásit na univerzitu. Zkoušky využívá na pět desítek fakult, mimo jiné i na Karlově univerzitě, brněnské Masarykově univerzitě či na Univerzitě Palackého v Olomouci. Některé k výsledkům testů jen přihlížejí, dvacet pět z nich přijímají studenty pouze na základě výsledků z NSZ. Zkouška z jednoho předmětu stojí 394 korun, uchazeč si jich však může zaplatit víc, a zvýšit tak svou šanci na přijetí.

Sdružení obrany spotřebitelů je ovšem přesvědčeno o tom, že se jedná o klasickou reklamaci, která má být podle zákona bezplatná. Na svých webových stránkách sdružení píše, že "možnost uplatnit reklamaci jen pomocí služby Premium SMS je jednoznačně omezující ustanovení".

"Scio tvrdí, že je to námitka, ale je jedno, jak to nazvete, pořád to je reklamace. Vy jako uchazeč reklamujete řešení jejich testu," řekla iDNES.cz právnička Sdružení obrany spotřebitelů Eva Strnadová.

S tím ale Scio nesouhlasí. Argumentuje tím, že možnost poslat námitku formou SMS je nadstandardní služba. "Děláme to dobrovolně, u jiných přijímacích zkoušek na nic podobného nenarazíte," tvrdí mluvčí společnosti Scio Bohumil Kartous.

Tato služba je podle něj placená z toho důvodu, aby si každý z uchazečů dobře rozmyslel, jestli stížnost podat, nebo ne. "K Národním srovnávacím zkouškám přijde několik desítek tisíc uchazečů a není možné, aby každý mohl bezplatně žádat o přezkoumání svého testu," dodal Kartous.

Na placené službě podle mluvčího Scio nijak nevydělává. "Pokud má někdo vážný důvod domnívat se, že vyhodnocení bylo špatné, protože každý z účastníků dostane oskenovaný svůj test, kde si to může zkontrolovat, tak podává námitku a zaplatí za to. Pokud je uznána, tak se mu peníze vrátí. To ale nezvyšuje náš zisk, protože jsme se zavázali, že to, co nám zbude, dáme na dobročinné účely," dodal Kartous.

Kartous také zdůrazňuje, že uchazečů o studium na VŠ, kteří posílají stížnosti formou SMS, je málo. V loňském roce podalo námitky vůči obsahu nebo vyhodnocení testů celkem 256 studentů, 39 z nich bylo vyhodnoceno jako oprávněných. Pokud je námitka uznána jako oprávněná, je účastníkovi dokonce zasláno nazpět 200 Kč, nikoli zaplacených 79 Kč.

Případem se bude v následujících týdnech zabývat i Česká obchodní inspekce. "Podnět od Sdružení obrany spotřebitelů k nám dorazil v pátek odpoledne. Momentálně vám k tomu nemůžu říct více než to, že se tím budeme zabývat," řekla mluvčí České obchodní inspekce Kamila Juhaňáková.

Přijímačky na Masarykově univerzitě

Na Masarykově univerzitě v Brně využívá Scio testy pouze fakulta sociálních studií. Ostatních sedm fakult využívá testy studijních předpokladů, které si vytváří sama škola (u přijímaček na lékařskou fakultu jsou odborné testy, pozn. red.). Reklamace studentů na těchto sedmi fakultách řeší univerzita bezplatně.

"Samozřejmě že se uchazeči mají možnost odvolat, pokud mají pocit, že jejich testy byly vyhodnoceny nesprávně, a samozřejmě že to i dělají. A rozhodně není zanedbatelný počet těch, kteří si myslí, že jsou jejich testy špatně opravené," řekla iDNES.cz mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová.

Každý uchazeč, který se hlasí na na Masarykovu univerzitu, musí podat elektronickou přihlášku, a na stránkách univerzity si proto musí vytvořit svůj účet. Po přijímacích zkouškách pak na stejném místě najde i test se správnými odpověďmi a také své oskenované odpovědi. Má tak možnost si porovnat, jestli byl jeho test vyhodnocen správně. "Pokud má pochybnosti o vyhodnocení, může podat k rektorovi žádost o přezkoumání, která je bezplatná," dodala Fojtová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video