Ministr zdravotnictví Leoš Heger na briefingu krizového štábu zřízeného k

Ministr zdravotnictví Leoš Heger na briefingu krizového štábu zřízeného k otravám metylalkoholem (13. září 2012) | foto: Stanislav Zbyněk, ČTK

Alkohol bez rodného listu budou obchodníci nejspíš moci reklamovat

  • 11
Skladované lahve s tvrdým alkoholem, u kterých výrobci nedoloží způsob vzniku nápoje, budou obchodníci moci reklamovat. A to na náklady likérek. Takový je nejnovější návrh mezirezortní skupiny, sestavené kvůli otravám metylalkoholem. Na skladech po zákazu prodeje tvrdého alkoholu zůstalo 21 milionu lahví.

"Výrobci budou povinni zajistit nejen u nového alkoholu průkaz, že použitý líh byl bezvadný. Pokud ho nezajistí a daný výrobek bude mít jen řádné doklady o nabytí, bude právo každého obchodu, který tyto lihoviny má na skladě, je reklamovat a vrátit do celního skladu," řekl ministr zdravotnictví Leoš Heger, který je členem krizového týmu, v němž jsou zastoupena další ministerstva, policie či hygienici a potravinářská inspekce.

"Zátěž bude na výrobci, který nebyl schopen doložit původ lihu, ze kterého
alkohol vznikl," doplnil Heger s tím, že jde o poslední pracovní verzi, která nyní prochází diskusí.

Ministr zdravotnictví také uvedl, že vláda se ve středu vrátí k tomu, který alkohol se bude moci vrátit na pulty obchodů a do barů či restaurací. Ministerstvo financí zatím uspělo s návrhem, aby takový alkohol musel být opatřen novou podobou kolku s červeným nápisem. Ministerstvo zemědělství zase navrhlo zmiňované "rodné listy" ke každé lahvi tvrdého alkoholu.

Oba resorty se ale dosud zdráhaly hovořit o možné likvidaci některých z 21 milionů lahví, které zůstaly po zákazu prodeje ve skladech. Heger nyní připustil, že vláda bude řešit i tuto věc.

"Vládu tento týden čeká velmi těžké rozhodování o tom, který alkohol budeme pokládat za zcela bezpečný, který alkohol bude třeba ho zkontrolovat a popřípadě okolkovat, a který bude natolik rizikový, že bude nařízena jeho likvidace," uvedl ministr zdravotnictví.

Jako podklad využije kabinet mapu míst, kde rozbor potvrdil nález jedovatého alkoholu. "Došlo k podrobnějšímu zmapování, kde byl závadný alkohol a v jakém balení. Mapování, které si paralelně s policií dělala i hygienická služba, už bylo předáno panu premiérovi," informoval v pondělí Heger.

Kontroly pojedou dál, i po zrušení prohibice

Podle ministerstva zdravotnictví je k pondělku kvůli otravě metylalkoholem stále hospitalizováno celkem 18 lidí. O víkendu číslo navýšili dva noví pacienti s otravou. Počet mrtvých se rozrostl o další dva případy z nemocnice v Havířově. Šlo o úmrtí pacientů, kteří v nemocnici leželi dlouhodobě.

"Tato čísla je možné s troškou optimismu interpretovat jako začátek konce kulminace celé epidemie. A můžeme doufat, že další dny tento trend potvrdí," míní Heger. To však neznamená, že kontroly ze strany policie, potravinářské inspekce či hygieniků polevují. Podle ministra zdravotnictví dostanou všechny krajské hygienické stanice příkaz, aby po uvolnění částečné prohibice pokračovaly v intenzivních kontrolách a prověřovaly kromě metylalkoholu také ty látky, ze kterých lze vyčíst, že alkohol vznikl z denaturovaného lihu.

Poslední čísla z laboratoří hasičského záchranného sboru ukazují, že z prověřených 207 vzorků, jich na metanol bylo pozitivních 14. Podle Hegera už ale nešlo o tak vysoké koncentrace, jaké laboratoře naměřily v minulých dnech.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video