Čínského disidenta Lioua Siao-poa navštívila ve vězení jeho žena. Úřady pak na ni uvalily domácí vězení.

Čínského disidenta Lioua Siao-poa navštívila ve vězení jeho žena. Úřady pak na ni uvalily domácí vězení. | foto: AP

Řekla manželovi, že dostal Nobelovu cenu. Teď nesmí z domu, střeží ji vojáci

  • 107
Manželka čínského disidenta Lioua Siao-poa, který minulý týden získal Nobelovu cenu míru, skončila v domácím vězení. Čínští vojáci ji v jejím pekingském bytě zavřeli poté, co navštívila manžela ve vězení, aby mu řekla, že svět ocenil jeho boj proti porušování lidských práv.

"Liouova manželka Liou Sia nespáchala žádný zločin, úřady ji ale drží v domácím vězení," informovala o zatčení disidentovy ženy Bath Schwankeová z organizace Freedom Now s tím, že čínské úřady o zadržení mlčí.

Ochránci práv zároveň apelovali na světové vlády, aby Čínu vyzvaly k jejímu propuštění. "Věříme, že světoví vůdci odsoudí tento hanebný čin a zasadí se o rychlé propuštění Liouovy manželky," citovala organizaci Freedom Now zpravodajská stanice CNN.

Nobelovu cenu získal čínský disident

Peking zuří, ocenění označil za obscénní

Vchod do bytu Liouvy ženy podle CNN střeží čínští vojáci a nikdo nesmí dovnitř ani ven. Disidentově manželce navíc zabavili telefon, takže žena se světem komunikuje pouze přes sociální síť Twitter, kam už stihla umístit několik vzkazů.

"V bytě mě drží od víkendu a nemám zdání, kdy vás všechny znovu uvidím. Ale vrátím se," ujišťuje v jednom z nich své a manželovy příznivce, kterých na Twitteru neustále přibývá.

Čínský disident Liou Siao-po

Čínský disident Liou Siao-po si ve vězení odpykává jedenáctiletý trest za podvracení režimu.

Pod dohledem čínských úřadů je padesátiletá Liou Sia od chvíle, co její manžel získal Nobelovu cenu míru za nenásilný boj za lidská práva. V sobotu ale ještě mohla ze svého bytu normálně odejít, byť ji na každém kroku doprovázela policie. Liou Sia se proto vydala za manželem do vězení, kde si čerstvý držitel Nobelovy ceny odpykává jedenáctiletý trest za podvracení čínského režimu.

Cena patří těm, co padli za lidská práva

Setkání prý bylo neobyčejně dojemné. Když se Liou o ocenění dozvěděl, rozplakal se a řekl, že cena spíš než jemu samotnému náleží těm, kteří v roce 1989 přišli o život při krvavém masakru na náměstí Brány nebeského klidu v srdci Pekingu.

Čtete rádi idnes.cz?

Dejte nám svůj hlas v anketě Křišťálová lupa. Hlasujte ZDE

K potlačení studentských protestů tu čínská armáda neváhala použít obrněné transportéry, které zabily stovky mladých lidí. O krvavém zákroku čínské úřady dodnes mlčí (více o masakru čtěte zde).

Uvěznění disidentovy manželky není zdaleka jedinou represí, kterou čínský režim po ocenění Lioua uskutečnilo. V domácím vězení skončila i dvacítka disidentových příznivců, kteří v pátek oslavovali jeho ocenění v Pekingu a Šanghaji. Stejně jako Liouova žena přišli o své mobilní telefony.

Úřady se také vehementně snaží, aby informace o disidentově ocenění neprosákly do povědomí veřejnosti. Z velkých zpravodajských portálů čínští cenzoři vygumovali zmínky o udělování Nobelových cen. Číňanům také znemožnili přístup k informacím nezávislých světových serverů jako je BBC nebo CNN.

Páteční ocenění čtyřiapadesátiletého literárního kritika a básníka Peking rozzuřilo. Čínské ministerstvo zahraničí označilo rozhodnutí poroty za obscénní a Lioua Siao-poa za obyčejného kriminálníka. Norsku navíc pohrozilo, že cena může zhoršit vztahy obou zemí.

Podpora disidentovi

Uvězněnému držiteli Nobelovy ceny už vyjádřila podporu řada světových osobností a politiků včetně amerického prezidenta Baracka Obamy nebo tibetského duchovního vůdce dalajlamy.

V Liouovo propuštění doufá i český exprezident Václav Havel. Stejně jako další disidenty ho chce dál zvát do Prahy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video