František Špicar, majitel malé vodní elektrárny na řece Ostravici v Hrabové

František Špicar, majitel malé vodní elektrárny na řece Ostravici v Hrabové | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Řeka mu pomáhá podnikat už 17 let, teď mu ale záplavy přinesly jen starosti

  • 31
Malou osobní tragédii přinesla pětapadesátiletému podnikateli Františku Špicarovi povodeň, která zasáhla před pár dny především severní Moravu. Sedmnáct let provozuje malou vodní elektrárnu na řece Ostravici v Ostravě-Hrabové. Velká voda mu ale celý objekt zaplavila a oprava ho přijde asi sto tisíc korun.

Jen v povodí Odry budou stát opravy vodních staveb a říčních koryt poničených při povodních stovky milionů korun. V elektrárně Františka Špicara přestala hladina řeky růst v pondělí nad ránem, kdy už byla budova s generátorem zatopena do výše 2,5 metru.

"Je to můj koníček, ale teď z něj žádnou radost nemám. Manželka už je z toho dokonce na prášky. Do elektrárny jsme investovali už kolem deseti milionů korun s tím, že jednou se ekologická energie vyplatí a vodní elektrárna bude soběstačná. Vrátil se nám ale sotva milion a teď budeme muset vrazit přibližně sto tisíc korun do opravy," říká Špicar. Počítá, že elektrárna bude mimo provoz nejméně jeden až dva měsíce.

Odhady škod stoupají

Povodí Odry už začalo s čištěním břehů řek od naplavenin a vyvrácených stromů, na Olši v Karviné pomáhá asi stovka vojáků z Přáslavic. Příští týden chce Povodí začít bagrovat koryta řek v místech, kde se usadil naplavený štěrk.

Obyvatelé postižených obcí a měst pokračují v úklidu svých domů, radnice jim pomáhají například rozmisťováním kontejnerů či rozvozem čisticích prostředků, ale také nabízejí zdarma služby statika.

Současně obce i města stále upřesňují rozsah škod. "Jen v Karviné zasáhla povodeň na 400 domů. Stavební úřad dnes vydal první demoliční výměr na neobydlený dům v Darkově," řekla včera mluvčí Karviné Šárka Swiderová.

Stovky zasažených domů hlásí i Bohumín, z toho v padesáti voda zatopila byty, ale žádnému nehrozí demolice. Podobně je na tom Český Těšín či Ostrava, kde voda zasáhla 253 domů a 15 chatek.

Začíná komáří kalamita?

Na Olomoucku mají nyní lidé po záplavách velké obavy z toho, že se přemnoží komáři. Odborníci nyní sledují i situaci v okolí Bečvy, zejména od soutoku s řekou Moravou.

"Už jsem vydal pokyn odboru životního prostředí, aby pečlivě mapoval situaci kolem možné komáří kalamity tak, abychom nebyli zaskočeni, kdyby něco přišlo," potvrdil hejtman Martin Tesařík.

Komáři už útočí v Litovelském Pomoraví. "Už je to zase hrozné. Čekáme, až se trochu uklidní počasí, abychom mohli začít s postřiky. Když prší, stříkat se nedá, protože komáři jsou zalezlí pod listy," říká zklamaným hlasem starosta Příkaz Jan Vlk.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video