Ochránci přírody v USA omylem prokopli skálu, zamořili řeku těžkými kovy

  • 228
Americká řeka Animas ve státě Colorado má už několik dní nezdravě hořčicovou barvu. Mohou za to miliony litrů chemikálií, které se do ní dostaly. Za přírodní katastrofu je přitom odpovědná agentura, která v USA životní prostředí kontroluje.

Při pohledu na snímky z Colorada je i laikovi hned jasné, že je něco v nepořádku. Řeka Animas vypadá spíš jako stoka. Jak vážná situace je, se přitom neví, protože odborníci z Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA) nevydali žádné varování, uvádí zpravodajský server CNN.

Nehoda se stala minulou středu při práci přírodovědců v dolu King nedaleko města Durango. Odborníci ve starých dolech už od letošního června zkoumali vzorky vody kvůli podezření, že odsud unikají těžké kovy. Jeden z pracovníků při průzkumu použil těžkou techniku a prolomil skálu, která zadržovala miliony litrů chemikálií, popsal katastrofu web vox.com.

Řeka Animas se poté zbarvila do oranžova a vyvstalo mnoho otázek. Ohrozí to pitnou vodu? Jak to ovlivní podniky po proudu řeky? Jaký je rozsah katastrofy? Američané se pouze dozvěděli, že do vody se dostalo více než tři miliony galonů (asi 11, 4 milionu litrů) chemikálií.

Co dělat? Čekat, až to odteče

Kromě zinku, železa a mědi se do řeky dostaly také těžké kovy jako je olovo, arzen, berylium, kadmium a rtuť. Ze vzorků, které ve středu a ve čtvrtek agentura sebrala, vyplývá, že rtuti je v řece desetkrát více, než stanovují přípustné limity. Kadmia a beryllia bylo ve vodě 33krát víc a vzorek arzenu se dostal dokonce na osmisetnásobek přijatelné míry.

Taková koncentrace je pro lidský organismus nebezpečná a může způsobit vážné zdravotní problémy. Podle odborníků by však nebezpečí nemělo být fatální, pokud lidé nebudou vodu pít. “Ohrožení by bylo, kdyby tu vodu pili, nebo se nějak dostala do nádrží pitné vody. Potom také kdyby jedli ryby, které se do toho dostaly,” řekl iDNES.cz odborník na kovy z centra pro výzkum toxických látek v prostředí (RECETOX) Jan Kuta.

Podle prohlášení EPA se stav řeky začal ve čtvrtek vracet do normálu. ”Vždy když se stane nějaká taková havárie, tak se mohou stát dvě věci. Buď to odteče nebo se dostane do sedimentu a do organismů, které to mohou do sebe nasát,” popsal vývoj situace Kuta.

Odborníci se shodnou, že škody půjde vyčíslit, až poté, co znečištění zmizí. “Populace ryb je velmi citlivá na kontaminaci a dokud kontaminace nezmizí, nebudeme vědět, jak velký vliv to mělo. Až čas nám řekne, jaký dopad to skutečně mělo,” uvedla Kim Stevensová z environmentální advokátní kanceláře sídlící v Coloradu.

Podle Kuty nemá EPA v současné době moc možností co dělat jiného, než situaci sledovat. “S tím se moc dělat nedá, protože jsou ty látky rozpuštěné. Nechají to podle mně odtéct a potom budou sledovat koncentrace kovů v řece a v podzemní vodě a možná vydají prohlášení, čemu by se lidé měli vyvarovat,” dodal Kuta.

Guvernér státu Colorado John Hickenlooper mezitím vyhlásil stav pohotovosti při živelní katastrofě a z krizového fondu uvolnil 500 tisíc dolarů (asi 12,3 miliony korun). “Naší prioritou je zajistit veřejné bezpečí a minimalizovat dopady na životní prostředí,” řekl guvernér.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video