Reid: Trhavinu mám od Čechoslováka

  • 17
Britský občan Richard Reid, který se v prosinci pokusil spáchat atentát na palubě letadla na lince Paříž-Miami, tvrdí, že mu výbušniny prodal Čechoslovák. Prý ji od něj koupil za 1500 dolarů v Amsterodamu. Návod pro výrobu bomby, kterou ukryl v botě, našel podle vlastních slov na internetu. Uvedla to americká televizní stanice CNN s odvoláním na americké vládní zdroje.

Osmadvacetiletý Reid, který má jamajské předky, řekl FBI, že v Amsterodamu žil od srpna do prosince a pracoval v několika restauracích.

Česká policie se podle mluvčí policejního prezidia Ivany Zelenákové případem nezabývá.

Podle vyšetřovatelů FBI obsahovala bomba v Reidově botě triaceton triperoxid neboli TATP, což je velmi nebezpečná látka citlivá na teplo a tření. Pokud by nálož explodovala poblíž stěny letadla, mohlo by to způsobit díru v plášti. Reid podle agenta FBI seděl hned u okna.

Reid se pokusil odpálit bombu za letu z Paříže do Miami. Spolucestujícím se ho podařilo zneškodnit, ještě než stačil nálož ukrytou v botách aktivovat. Reidovi se přezdívá Shoebomber.

Experti na výbušniny pro CNN uvedli, že ingredience pro TATP lze koupit v jakémkoli obchodě s běžnými chemikáliemi. V Reidově případě byla TATP údajně použita společně s těžko odhalitelnou trhavinou PETN.

Bomba měla také rozbušku s černým práškem. Rozbuška prý byla na jednom konci zkroucená, což mohlo zkomplikovat Reidovu snahu ji zapálit.

Podle agenta FBI byla ale bomba vyrobena velmi dobře. 

Reidův otec: "Vyděděni všemi"
Reida drží ve věznici v americkém státě Massachusetts pod stálým dohledem, aby nespáchal sebevraždu. Hrozí mu až dvacet let vězení.

Federální žalobci v Bostonu mají čas až do konce ledna, aby na základě doporučení velké poroty dali dohromady všechna obvinění.

Podezřelý, který konvertoval k islámu, navštěvoval kdysi stejnou mešitu na jižním předměstí Londýna jako Zacarias Moussaoui. Ten čeká v USA na soudní proces kvůli obvinění, že se podílel na přípravě teroristických útoků z 11. září.

Teroristu soud na kauci nepustil

Podle Reidova otce dohnal jeho syna k činu rasismus v Anglii. Oba mají částečně anglické a jamajské předky. "Všichni nás odmítají, řekl Robin Reid pro CNN. "Nepatříme k žádné rase. Jsme prostě vydědenci, kteří nikam nepatří."

"Já sám jsem se k násilí neuchýlil, ale osobně jsem pocítil, že kamkoli přijdu, nejsem vítán, takže vím, jak se můj syn asi cítí," dodal.

Robin Reid zároveň prohlásil, že nikdy neměl ani tušení, že by jeho syn inklinoval k terorismu. "Naposledy jsem ho viděl, když jel do Afghánistánu, aby následoval muslimskou víru...O všem jsem se dozvěděl, až když jsem otevřel noviny a najednou jsem viděl tvář svého syna, jak se na mě dívá," vzpomíná.

Podle Robina Reida našel jeho syn ve studiu islámu útěchu, protože, jak tvrdí, muslimská víra přijme člověka takového, jaký je. "Sám jsem se stal tak trochu muslimem," přiznává teroristův otec.

Robin Reid má obavy, že sebevražda bude pro jeho syna jediným východiskem.  Doufá, že skončí v nemocnici nebo v nějakém ústavu, kde mu pomohou.

Česká policie se zprávou CNN nezabývá
Česká policie zatím neprověřuje informaci, podle níž Reid koupil výbušninu od Čechoslováka. Potvrdila to mluvčí policejního prezidia Ivana Zelenáková.
 
"Informace jsme nezískali oficiální cestou," podotkla Zelenáková. Českou policii kvůli Reidovu případu nekontaktoval Interpol, FBI ani jiná policejní složka.

"Nebyli jsme požádáni ani o to, abychom poskytli nějakou součinnost při ověřování té informace nebo při ztotožnění toho člověka, od kterého údajně měl Reid výbušninu koupit," dodala.

Zelenáková upozornila, že po teroristických útocích v USA česká policie úzce spolupracuje se zahraničními kolegy. "Spolupracujeme především s partnery s USA, kterých se ty útoky bezprostředně dotkly," vyzdvihla mluvčí kontakty s americkou FBI, která má ostatně od srpna 2000 v Praze svoji pobočku. "Mohu potvrdit, že kontakty po zářijových útocích jsou ještě intenzívnější než před nimi," tvrdí Zelenáková.

Reidovu výbušninu dokázali čeští školáci vyrobit už před 20 lety

Podle něj třicetiletému muži z Olomouce nenápadný bílý prášek před dvěma desítkami let utrhl při mohutném výbuchu málem obě ruce a jeho opodál stojícímu spolužákovi nečekaná exploze nepříjemně poranila obličej. Jen s minimálními znalostmi chemie už tehdy dokázali čeští školáci vyrobit nebezpečný triaceton triperoxid, který se podle CNN pokoušel loni v prosinci na palubě amerického letadla odpálit britský občan Richard Reid.

"Na ten zrádný bílý prášek si velmi dobře vzpomínám. Jeho výroba byla velmi snadná. Stačilo zajít do nejbližší drogerie a za pár korun nakoupit několik nezbytných ingrediencí. Ty jsme poté s kamarádem doma smíchali ve sklenici a za pár dní jsme měli výbušninu hotovou," říká třicetiletý Zbyněk.

Před dvaceti lety, kdy v komunistickém Československu nebylo snadné získat legální zábavnou pyrotechniku, podle něj návod na výrobu laciné směsi do bouchacích kuliček koloval po celé škole.

"Dělové rány dlouho otřásaly sídlištěm. Bouchací kuličky z peroxidu acetonu si doma vyráběl skoro každý. Až do doby, než mi jedna taková kulička explodovala v ruce a ve škole se kvůli tomu strhla mela," vzpomíná Zbyněk.

Cestující amerického letadla měli podle něj velké štěstí, že výbušná směs ukrytá v atentátníkově botě neexplodovala. "Je to strašně citlivá a nestabilní výbušnina. Stačí opravdu málo, třeba jen nepatrná změna teploty způsobená třením, aby došlo k silné explozi. Mně v ruce bouchlo pouze pár gramů peroxidu acetonu a otřáslo to celým domem. Ani raději nepřemýšlím, jaké škody by napáchal výbuch většího množství v letadle," říká.

Zbyněk neví, zda si výrobou peroxidu acetonu krátí dlouhou chvíli i nynější školáci. "Myslím, že děti dnes dávají přednost volně prodejné pyrotechnice, která je k dostání na každém rohu. Návod na výrobu peroxidu acetonu jsem však bez větších problémů našel na několika českých internetových stránkách," dodává.

(Zpravodaj ČTK Petr Běhal)


,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video