Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Regulace nájmů je protiústavní

  9:41aktualizováno  9:41
Všichni majitelé nájemních domů dostali pod stromeček “pozdrav” od Ministerstva financí ve stylu, který odpovídá myšlení z dob raného socialismu důvěrně známému ještě mnoha nynějším vlastníkům. Odpovědné úřady opět nastoupili cestu přímého a nepřímého vyvlastňování soukromého vlastnictví, formou podzákonných a neústavních úředních předpisů a výnosů.
Nejnovější způsob regulace nájemného stále popírá princip rovnosti subjektů, obsažený v čl. 3 odst. 1 Listiny práv a svobod ( Základní práva a svobody se zaručují všem bez rozdílu pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického či jiného smýšlení, národního nebo sociálního původu, příslušnosti k národnostní nebo etnické menšině, majetku, rodu nebo jiného postavení), v souvislosti s porušením obecného principu rovnosti vlastnického práva čl. 11 odst. 1 Listiny práv a svobod. Tím vlastníkům znemožňuje uzavírat smlouvy o nájmu bytu a zabezpečit si tak záruky na odpovídající správu a údržbu svého majetku.
Dále stát své povinosti vyplývající z článku 11 odst. 3 Mezinárodního paktu o hospodářských, sociálních a kulturních právech přenáší na majitele domů bez jakéhokoliv vyrovnání ztrát. Tím porušuje čl. 9 odst. 1 (Nikdo nesmí být podroben nuceným pracím nebo službám.)
a dále čl. 11 odst. 4 (Vyvlastnění nebo nucené omezení vlastnického práva je možné ve veřejném zájmu, a to na základě zákona a za náhradu), protože stát neposkytuje žádnou náhradu.
Tvrzení náměstka min. financí Jaroslava Šulce o dostatečnosti výše nájemného je buď účelová lež a nebo neznalost. Což samo o sobě navozuje otázku co je horší.
Podle závazného způsobu stanovení “úředně stanovených cen” podle § 2 odst. 2 prováděcí vyhlášky k zákonu o cenách č. 580/1990 Sb. musí cena zahrnovat ekonomicky oprávněné náklady. Samo MF vyčíslilo ekonomicky oprávněné náklady na 4% ročně z aktuální reprodukční pořizovací ceny. Při cenách 30 až 40 tis korun za metr čtvereční nového bytu v Praze vychází nájem na 100 až 133 Kč za m2 měsíčně. Stávajících MF přikázaných 35,64 Kč za m2 tedy ani zhruba neodpovídá částce již jednou vyčíslenou MF.
Velmi účelově spojování jakýchsi mafií s majiteli domů a strašení občanů praním špinavých peněz v nájemních domech je šíření poplašné zprávy. Jestliže má pan náměstek jakékoliv informace o praní špinavých peněz tak je povinen to oznámit orgánům činným v trestním řízení a nebo být zticha.
Je z podivem, že tak vysoký státní úředník může veřejně vyhlašovat tvrzení která nemusí dokládat.
Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Interaktivní mapa volebních výsledků
Dali vaši sousedé hlas Pirátům nebo ODS? Projděte si podrobnou mapu

Zajímá vás, kde dopadli nejlépe při letošních volbách Piráti nebo SPD Tomia Okamury. Redakce iDNES.cz připravila unikátní interaktivní mapu, díky které si...  celý článek

Volební místnosti se uzavřely v sobotu ve 14 hodin a hned se začalo se sčítáním...
S výsledky voleb Češi spíš spokojeni nejsou, ukázal bleskový průzkum

Češi nejsou spokojeni s výsledky voleb. Ukázal to průzkum společnosti Median. Podle něj většina lidí sice nemá obavy o budoucnost demokracie v zemi, dotázaným...  celý článek

Libor Václavík přejíždí s Tatrou 810 4x4 nejvyšší technickou překážku na světě...
VIDEA TÝDNE: Rekordní Tatra, dojemné loučení a orgie na dovolené

Bezesporu nejsledovanějším videem tohoto týdne na portálu iDNES.cz byl pokus nákladní Tatry o zdolání rekordu v překonání nejvyšší překážky na světě. Čtenáře...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.