Zástupci poslaneckých klubů Pavel Kováčik (KSČM), Radek Vondráček (ANO), Roman...

Zástupci poslaneckých klubů Pavel Kováčik (KSČM), Radek Vondráček (ANO), Roman Sklenák (ČSSD) a Jiří Mihola (KDU-ČSL) při představení novely zákona o registru smluv | foto: Josef Kopecký, iDNES.cz

Politici zkoušejí přepsat protikorupční zákon, smlouvy Sněmovny neukáží

  • 11
Na počátku byl jednoduchý slib drtivé většiny současných poslanců, že přijmou protikorupční zákon o povinném zveřejňování smluv v registru, když jde o veřejné peníze. Zákon prošel, ale teď ho politici chtějí přepsat. Výjimka se má týkat kontraktů týkajících se předmětu podnikání státních a městských firem.

Na návrhu nového zákona se domluvilo šest stran ve Sněmovně, s výjimkou klubu TOP 09 a Starostů, jehož poslanec Jan Farský byl autorem původního zákona, jenž byl přijat v parlamentu.

„Při přípravě novely jsme měli na mysli klíčový princip zákona, tedy že smlouvy v registru zveřejňují všechny subjekty, které hospodaří s veřejnými prostředky. Návrh tedy žádnou firmu ze zákona nevyjímá, ale upravuje režim zveřejňování nebo dává výjimku pro určité typy smluv, jejichž zveřejnění by mohlo mít nežádoucí dopady na bezpečnost, ochranu zdraví nebo ochranu citlivých informací,“ uvedl místopředseda Sněmovny za ANO Radek Vondráček.

Výjimka pro všechny smlouvy týkající se přímo předmětu podnikání firem se nedotkne smluv na právnické služby, IT, marketing nebo sponzoring. Ty dál budou muset být zveřejňovány. Česká televize i Český rozhlas nebudou muset zveřejňovat smlouvy, které jsou vázány obchodním tajemstvím.

„Máme pocit, že registr smluv si žádné výjimky nezaslouží,“ řekl předseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek, proč se jeho strana nepřidala k návrhu, který má podporu ČSSD, ANO, KDU-ČSL, ODS, KSČM a Úsvit.

Pozornost před časem vzbudil návrh poslanců KDU-ČSL v čele s ministrem zemědělstvím Marianem Jurečkou, aby úplnou výjimku dostal Budvar. Sněmovna místo toho schválila plošné výjimky i pro státní podniky a státní, krajské a obecní firmy, jež mají průmyslovou nebo obchodní povahu.

Senát to odmítl a naopak navrhl, aby bylo povinné zveřejňovat smlouvy Poslanecké sněmovny, Senátu či Kanceláře prezidenta republiky. Pro většinu poslanců ale bylo nemyslitelné schválit něco takového a pro původní novelu neexistovala potřebná většina 101 hlasů, tak radši nyní zkoušejí úplně jiný návrh. A věří, že ve zrychleném režimu v parlamentu projde, přestože volby jsou již na podzim.

Stát, kraje, obce a jejich firmy musí podle platného zákona zveřejňovat všechny smlouvy nad 50 tisíc korun. Nezveřejněné smlouvy nemají od července platit. Výjimku už při schválení původního zákona dostal ČEZ.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video