Reformu je prý třeba zpomalit

Jihlava - Tempo reformy veřejné správy by se mělo zpomalit. Shodli se na tom primátoři českých měst při jednání svého kolegia v Jihlavě. Primátoři nechtějí, aby od zrušení okresních úřadů k 31. prosinci 2002 vláda ustoupila, ale aby jejich kompetence předtím provizorně převedla na radnice a magistráty, kde stávající okresy mají centra.

"Nechceme reformu zastavit, ale umožnit, aby se nově pověřené úřady měly čas na převod kompetencí státní správy řádně přichystat," přetlumočil stanovisko kolegia primátor Hradce Králové Oldřich Vlasák.

Diskuse o malých okresech by však měla pokračovat. Mělo by se tak však dít až po zrušení okresních úřadů a převodu jejich kompetencí v prosinci příštího roku. Primátoři poukazují, že například v Plzni, Ostravě, či Brně funguje model, kdy je primátor je zároveň přednostou okresního úřadu.
 

Datum zániku okresních úřadů může znamenat pro některá statutární města problém: budou muset zajistit kanceláře pro desítky úředníků, které na ně z okresních úřadů přejdou. Například pro Jihlavu si převod kompetencí z okresního úřadu, pokud k němu dojde, zřejmě vyžádá nutnost přístavby radnice s kancelářemi pro zhruba stovku úředníků. Náklady na ní by činily více než sto milionů korun.
"Teprve to všechno analyzujeme, ale určitě by to byla rozhodující investice městského rozpočtu pro řadu příštích let. Město už nemůže počítat s budovou od Okresního úřadu, protože s tou má ministerstvo vnitra jiný záměr," řekl tajemník jihlavského magistrátu Jiří Doležal.

Tak by mohla fungovat všechna okresní města: na přechodnou dobu by pod sebe nynější okresní úřady převzala. "Ten proces reformy by pak nebyl tak bolestný a mohlo by se diskutovat o tom, kteří z úředníků přejdou na nějaká další města a byla by přitom zachovaná kontinuita," řekl jihlavský primátor Vratislav Výborný.

Malé okresy? Zatím ne!
Kolegium primátorů došlo k názoru, že městské úřady třetího stupně - malé okresy - by prozatím neměly vzniknout. Jedním z argumentů primátorů je, že zároveň s tímto krokem by se prudce zvýšil počet úředníků. "V případě rozdělení stávajících 76 okresů na zhruba 195 okresů je to jasný důsledek," řekl primátor hlavního města Prahy Jan Kasl.

S rozdělením země na malé okresy jsou prozatím spojeny i další nesrovnalosti, proti kterým se mnohá město bouří. Například na jihlavském okrese, by se totiž podle dosavadních předběžných představ ministerstva vnitra měly stát sídly malých okresů pouze města Jihlava a Telč.

Reforma má vyjít vstříc lidem
Také další města v okrese - Třešť a Polná - však mají zájem stát se sídly malých okresů. "Reforma veřejné správy by měla být dělána pro lidi a nikoli pro úředníky. Pokud mají na okrese zůstat dvě kontaktní místa a v Jihlavě má být přitom koncentrováno přes 90 tisíc lidí a v Telči přes 20 tisíc, jaká může kvalita veřejné správy být? Nemyslím, že by se reforma měla dělat na posílení autority některých měst na úkor jiných," řekl například polenský starosta Jindřich Skočdopole.

Podle vládní koncepce by měly budoucí takzvané malé okresy převzít od nynějších okresních úřadů ty kompetence, které nebudou převedeny na kraje.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video