Reformní zákony se přijmou nejdříve v únoru, připustilo ministerstvo zdravotnictví.

Reformní zákony se přijmou nejdříve v únoru, připustilo ministerstvo zdravotnictví. | foto: Michal Šula, MF DNES

Reforma zdravotnictví se opozdí, připustilo ministerstvo

  • 23
Reforma zdravotnictví a zavedení prvních tří reformních zákonů budou mít zpoždění v řádu týdnů, uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Podle původního plánu měly první zákony platit už od 1. ledna. Zatím to ale vypadá, že se to podaří nejdříve v únoru.

Podle ministerstva se ale nejedná o "žádnou katastrofu", a i tak se stihnou věci, které jsou třeba. "Půjde o technický posun v řádu týdnů. Každopádně bychom byli rádi, aby zákony začaly platit co nejdříve," sdělil iDNES.cz mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt.

Zákony o zdravotních službách byly vládě doručeny na konci září, poté je dostala k prostudování vládní legislativní rada. Do Sněmovny půjdou nejdříve na listopadové schůzi. Prezident by mohl zákony podepsat v únoru.

Podle původního plánu mělo začít v lednu všech sedm reformních zákonů. V červnu se ale ministr Tomáš Julínek rozhodl reformu rozložit do více částí a předložit ke schválení pouze tři "nejméně sporné zákony" - zákon o zdravotních službách, specifických zdravotnických službách a zákon o záchranné zdravotnické službě. - čtěte Julínek rozložil reformu zdravotnictví, zatím předloží jen tři zákony

Doplní je novela zákona o veřejném zdravotním pojištění. Podle Cikrta zákony žádné sporné věci neobsahují. "Je tam nové očkování pro děti, jiné financování zdravotnické záchranné služby, obsahují možnost připlatit si legálně za nehrazený nadstandard," vyjmenoval Cikrt. Zároveň ujistil, že se jejich přijetím nijak nemění rozsah hrazených služeb.

První část reforem se podle Cikrta musí přijmout najednou, není možné chtít schválit pouze jejich část. Tento návrh se objevil poté, co ministerstvo představilo nové změny v očkovacím kalendáři dětí. - čtěte Ministerstvo chce očkovat miminka proti pneumokoku

Návrh podporují i někteří opoziční poslanci, rádi by jej ale vyjmuli ze zákona a schválili samostatně. "Není možné vytrhávat ze zákonů jen to, co se hodí, tím by se celý systém rozkolísal. Všechny jeho části do sebe zapadají. Jakmile se začnou zákony roztrhávat, nebude to fungovat," upozornil Cikrt.

To, jestli se podaří zákony přijmout, záleží především na podpoře opozice i některých koaličních poslanců. "Jsme optimisté, reformu máme připravenou a nevidíme žádný důvod to nepřijmout. První část reformy nemá žádný politický osten. O těch dalších pojďme debatovat," uzavřel Cikrt.

Debata by měla proběhnout především nad dalšími spornými zákony, mezi které patří například zákon o dohledu nad zdravotními pojišťovnami. Zřejmě nejspornější bod reformy se týká převodu univerzitních nemocnic na akciové společnosti.

Všechny články k reformě zdravotnictví


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video