Premiér Petr Nečas promluvil na zasedání konference rektorů. (17. února 2012)

Premiér Petr Nečas promluvil na zasedání konference rektorů. (17. února 2012) | foto: Petr Topič, MAFRA

Reforma univerzit je nutná, aby nám neujel vlak, řekl rektorům Nečas

  • 100
Premiér Petr Nečas řekl rektorům vysokých škol, že prakticky všechny reformní změny na univerzitách považuje za nutnost, aby Česko zůstalo konkurenceschopné. Vysokoškoláci, kteří na univerzitách "přesluhují," by si podle něj měli připlatit.

"Změny v systému vysokých škol jsou nutné, jsou nezbytné a jsou předpokladem dlouhodobé konkurenceschopnosti v České republice," řekl Nečas na shromáždění rektorů vysokým škol s tím, že o změnách chce diskutovat, ale že je chce hlavně provést.

Podle Nečase by bylo samozřejmě nejpohodlnější nedělat nic. Pokud by se ale nic nedělo, hrozí, že Česku "ujede vlak".

Premiér se ve svém projevu diplomaticky vyhnul slovu reforma. Ale přitom podpořil prakticky všechny její navrhované součásti, včetně nově zaváděných rad vysokých škol, které univerzity považují za zásah do jejich samosprávy. 

Vyjádřil se také pro rozdělení jednotlivých vysokých škol na elitní a oborové. Podle Nečase je nutná kvalitativní změna vysokého školství, ze kterého se v uplynulých dvaceti letech stala masová záležitost.

Premiér také řekl, že stávající systém akreditací vysokých škol nefunguje dobře. Podle něj bude třeba zasáhnout proti nekvalitním školám.

Někteří vysokoškoláci si musí připlácet, míní premiér

Nečas mluvil i o financování studia. Zmínil nutnost vytvoření zákona o finanční pomoci studentům. Zároveň by si podle něj déle studující vysokoškoláci měli připlácet, protože statut studenta je výhodný a svádí k plýtvání veřejnými prostředky.

"Jsem zastánce velmi dramatického zpřísnění, student má nárok vystudovat bakaláře v šesti semestrech a magistra v deseti semestrech, cokoli navíc má být financováno jinak, hlavně ze soukromých zdrojů," uvedl Nečas. Dosud mohli studenti bezplatně protáhnout svoje bakalářská i magisterská studia o jeden semestr.

Ve hře je však místo platby za prodloužená studia i zápisné, které by platili všichni studenti (více o variantách školného čtěte zde). "Budeme se bavit o obou variantách a bude záležet na tom, na čem se většina členů vlády usnese," řekl k tomu ministr školství Josef Dobeš.

Rektorům Nečas slíbil další jednání. "Zavřeme se klidně na několik dní a budeme jednat tak dlouho, dokud se nedohodneme," navrhl zástupcům univerzit Nečas. Šéf České konference rektorů Václav Hampl s tím souhlasil, termín s premiérem zatím nedohodli.

Podle Hampla je hlavní posun v tom, že Nečas vyjádřil ochotu o reformních zákonech a o tom, co univerzitám vadí, se školami dále jednat, protože ministr školství dřív prezentoval oba věcné záměry zákonů jako hotovou věc.

Dobeš zároveň uvedl, že o financování škol na několik let dopředu ještě bude jednat s ministrem financí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video