Reforma reformy!

Nový ministr obrany Miroslav Kostelka stojí před nelehkým úkolem dokončit plnou profesionalizaci našich ozbrojených sil. Tento proces je sám o sobě velmi náročný a schválené finanční škrty v resortním rozpočtu jej ještě více ztížily.

Od počátku 90. let procházela naše armáda permanentní reorganizací a redukcí, avšak teprve s nástupem Kostelkova předchůdce Jaroslava Tvrdíka tento proces dostal zřetelný koncepční rámec.

Tvrdíkem slibně rozběhnutá reforma a profesionalizace ozbrojených sil se však nyní nepříjemně zkomplikovala v důsledku výrazného omezení původně předpokládaného finančního rámce reformy.

Tato situace je navíc umocněna odchodem dvou veřejnosti nejvíce známých propagátorů reformy (a shodou okolností předchůdců Miroslava Kostelky ve funkcích): ministra obrany Jaroslava Tvrdíka a jeho prvního náměstka Jaroslava Škopka.

Nové vedení resortu obrany je v nezáviděníhodné situaci a pod značným tlakem, kdy musí ve velmi krátké době prověřit stav a možnosti reformy, určit její perspektivní a utlumované projekty a procesy, předložit její v podstatě novou a redukovanou variantu a obhájit ji nejen před politiky, ale také před veřejností.

Důležitým úkolem bude též přesvědčit naše spojence a partnery, že i po této reformě bude Česká republika disponovat armádou schopnou plnit naše spojenecké závazky.

Nový ministr obrany a jeho tým musí najít kompromis mezi možnostmi státu a nároky kladenými na ozbrojené síly. Trend profesionalizace je všeobecný a perspektivní, avšak není-li armáda dostatečně finančně zajištěna, může se to negativně odrazit na její kvalitě a na schopnostech plnit své povinnosti.

To může vést k omezení některých činností, utlumení tradičních, avšak stále nejdůležitějších druhů vojsk, větší selekci případů svého nasazení, redukci přítomnosti v zahraničních misích apod. Armáda se přiblíží k limitům svých schopností.

Nedostatek finančních prostředků bude mít také za následek řadu pro veřejnost nepopulárních kroků, počínaje odložením ukončení povinné vojenské základní služby až po redukci a opouštění dalších posádek. Současné finanční škrty budou mít nejen dopad na velikost a specializaci ozbrojených sil, ale také na již rozběhnuté nebo připravované modernizační a akviziční programy. Jak sám ministr Kostelka prohlásil, je nutné "hledat rozumnou cestu. Ale už to není o vyvážené armádě, nebude zcela vyvážená, ale bude ještě funkční".

I když současná armáda má nepochybně rezervy, které lze ke zmírnění finančních škrtů využít, stojí před vedením resortu velmi obtížný úkol. Je v zájmu všech občanů, aby se jej zhostilo se ctí.

Další komentáře a analýzy čtěte na portále natoaktual.cz ZDE

natoaktual.cz - Informační a zpravodajský portál o NATO


Video