Ministr dopravy Vít Bárta

Ministr dopravy Vít Bárta | foto: Dan Materna, MAFRA

Reforma podle VV: Standardy péče určí Česká lékařská komora

  • 151
Věci veřejné představily svou vizi zdravotnické reformy. Mají několik nástrojů, jak v resortu ušetřit až dvanáct miliard korun a pokrýt tak peníze chybějící po zvýšení DPH i navýšení platů lékařů. Strana by zvedla jen některé regulační poplatky a nadstandardy v péči by nechala určit Českou lékařskou komorou.

Podle ministra dopravy Víta Bárty je definování nadstandardu ve zdravotnictví alfou i omegou zdravotnické reformy. Věci veřejné proto chtějí o definici požádat Českou lékařskou komoru.

Ta navrhuje, aby pacient měl nárok z veřejného zdravotního pojištění na provedení výkonu, který je v souladu se současnými poznatky lékařské vědy. Zažádal-li by však pacient o provedení zdravotního výkonu jiným způsobem, uhradí rozdíl mezi hodnotou nejlevnějšího zdravotního zákroku a toho nadstandardního.

"Ministerstvo nemá páku na takové aktivity, místo toho Česká lékařská komora má na tom zájem. Nemělo by to být v rukách úředníků, musí to mít v rukou odborníci, kteří nadstandard definují na základě ekonomických cílů předložených ministerstvem zdravotnictví. Pokud toto lékaři nesplní a nepodaří se jim nadefinovat nadstandard, nedostanou přidáno," shrnul vizi Věcí veřejných Bárta.

Dodal, že nadstandard zdravotní péče musí fungovat už od příštího roku. Zdravotnické kase by ušetřil 4 až 8 miliard korun. Ke každému novému roku by pak bylo třeba nadstandardní péči revidovat.

Pět náplastí na ztracené miliardy

Reforma musí podle Věcí veřejných reagovat i na akutní problémy ve zdravotnictví. Podle Bárty je třeba vyřešit nutné zvýšení platů lékařům i zdravotníkům, které spolkne 4,5 miliardy korun, dopad zvýšené DPH, který ze zdravotnictví vezme 4 miliardy, dopad běžné inflace, který Věci veřejné spočítaly na 2 miliardy korun, a zvýšení nákladů péče. To odhadly asi na jednu miliardu korun ročně. "Pro příští rok tedy chybí asi 11,5 až 12 miliard korun," upřesnil Bárta.

Strana to chce vyřešit změnou lékové politiky, úsporami zdravotnického materiálu, restrukturalizací lůžek, efektivizací provozních nákladů a zavedením nadstandardů. Vedle toho by se pak měla rozjet samotná reforma, která by měla zohlednit poskytovatele péče, plátce i pacienty.

Věci veřejné se však s ministrem Hegerem neshodnou na zvýšení všech poplatků, které v minulých dnech zveřejnil. "Souhlasíme se zavedením poplatku při návštěvě ambulantního specialisty bez doporučení praktika a souhlasíme poplatek za recept. Nesouhlasíme s poplatky nad sto korun na pohotovosti," řekl poslanec Michal Babák.

"Považujeme za nešťastné, že debata o zdravotnické reformě začala debatou o poplatcích. Je nezbytné oddělit debatu o konkrétních problémech českého zdravotnictví od principiálních systémových změn ve zdravotnictví, které musí nastartovat to, aby se do rezortu dostalo víc peněz," shrnul Bárta.

Na dnešní koaliční jednání jdou VV s tím, že ministr má nejvyšší čas na reformě pracovat.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video