Referendum zatím nebude

Boj o zachování Základní školy Rybníky mezi rodiči školáků a vsetínskými zastupiteli včera opět nabral na obrátkách. Radní už podruhé odmítli vyhlásit referendum o zachování školy, rodiče oznámili, že se obrátí k Ústavnímu soudu.

O zrušení školy rozhodli radní před několika měsíci. „Ve školách máme více než tisíc volných míst.  Další provozování rybnické školy by bylo i finančně náročné, protože některá její zařízení nesplňují předepsané normy. Museli bychom do nich investovat nemalé sumy,“ vysvětloval starosta Vsetína Jiří Čunek.

Rodiče žáků rybnické školy však jeho vysvětlení nepřijali. „Jsou to výmluvy, radnice ruší zbytečně kvalitní školu,“ argumentuje  Radana Štefková, matka jednoho z žáků, mluvčí petičního výboru a skupiny usilující o vyhlášení referenda.

Společně s rodiči založila Sdružení pro referendum. Jeho uspořádání zastupitelé Vsetína už podruhé odmítli. Poprvé před měsícem kvůli administrativním nedostatkům, včera podruhé kvůli formulaci otázky.

„Stanovisko našeho právníka, krajského úřadu i ministerstva vnitra se shodují. Otázka takto být formulována nemůže,“ uvedl místostarosta Dalibor Sedláček.
Referendum by podle starosty Jiřího Čunka mohlo mít až absurdní důsledky.
„Pokud by v případě jeho vyhlášení většina lidí odpověděla záporně, tedy, že nesouhlasí se zachováním právní subjektivity škol, měli bychom školy uzavřít. Pokud by lidé odpověděli kladně, muselo by město všechny školy dál provozovat a platit, byť poloprázdné. Obojí je samozřejmě špatně,“ konstatoval Čunek.

Rodiče se přesto vzdát nechtějí. „Podáme žalobu k Ústavnímu soudu. Domníváme se, že radnice udělala všechno pro to, aby lidem znemožnila svobodně se vyjádřit. S rodiči a školáky se tady hraje nečistá partie,“ uvedla Štefková.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video