Členové volebních komisí a poslíčci nesou skrze bažiny věci potrebné ve volebních místnostech. Do některých oblastí v jižním Súdánu se auta prostě nedostala (14. ledna 2011)

Členové volebních komisí a poslíčci nesou skrze bažiny věci potrebné ve volebních místnostech. Do některých oblastí v jižním Súdánu se auta prostě nedostala (14. ledna 2011) | foto: Profimedia.cz

Pro samostatný stát hlasovalo skoro 99 procent obyvatel jižního Súdánu

  • 36
Téměř 99 procent jihosúdánských voličů hlasovalo pro rozdělení největší africké země vedví. Vyplývá to z prvních oficiálních, byť neúplných výsledků, jež zveřejnila organizační komise referenda. Konečné výsledky plebiscitu by měly být známy v únoru. Hlasování ve prospěch odtržení jihu se obecně očekávalo.

Volební komise dosud sečetly na 80 procent hlasů v jižním Súdánu a 100 procent hlasů v dalších částech země, kde volili jen Súdánci patřící k etnikům z jihu. Dosavadní výsledek vypadá nekompromisně: 98,6 procent voličů převážně křesťanského jihu prahne po nezávislosti na veskrze muslimském severu.

Komise už dříve potvrdila, že účast byla hojná a hlavně, že přesáhla 60 procent, nezbytných k uznání výsledku. Představitelé na ropu bohatého jižního Súdánu zatím ale na veřejnosti nad vytouženými výsledky příliš nejásají a ke stejné zdrženlivosti vyzývají obyvatele. A důvod? Aby příliš nepopudili sever, uvedla agentura Reuters.

Ekvátorie nebo Nilská republika?

O súdánském referendu a rozdělení země

A tak v hlavním městě jižní části Súdánu Džubě panuje spíše klidná nálada, která je v ostrém kontrastu s oslavami, jenž lemovaly začátek historického referenda. To bylo vůbec prvním svého druhu na celém africkém kontinentu.

Vypsání plebiscitu bylo součástí mírové dohody z roku 2005, jež ukončila dvacet let trvající krvavou občanskou válku mezi severem a jihem, v níž zahynuly přes než dva miliony lidí a další čtyři přišly o své domovy. Dohoda vyprší v červenci a právě v tomto měsíci by mohl vzniknout zbrusu nový stát.

Nezávislé pozorovatelky z Arabské ligy hovoří s členy volební komise během referenda v Súdánu (14. ledna 2011)

Očekávané osamostatnění jihu připraví Súdán o třetinu území a téměř čtvrtinu obyvatelstva a ten tak přestane být největší africkou zemí. Většina ropných nalezišť v Súdánu se nachází na jihu země, ropovody k přístavům i rafinerie na zpracování suroviny však vedou přes sever.

Členové volební komise nesou urny po uzavření volebních místností v Džubě (15. ledna 2011)

Současný prezident Súdánu Umar al-Bašír, po němž pase Mezinárodní trestní soud v Haagu kvůli válečným zločinům a genocidě v provincii Dárfúr, sice referendum oddaloval jak mohl, nakonec ale prohlásil, že jeho výsledek uzná. Analytici se už před plebiscitem vesměs shodovali, že se jih vysloví pro nezávislost.

Jediné místo, kde se většina vyslovila pro zachování jednotného Súdánu, byl severosúdánský Jižní Dárfúr. Pro odtržení tam bylo pouze 36,8 procent voličů. Místopředseda ústřední komise Chan Reek Madut výsledek připsal tamnímu způsobu hlasování. "Někteří lidé, kteří byli ve skutečnosti seveřané z Dárfúru, volili jako jižané," řekl. Na celkový výsledek referenda by ale výsledky z Jižního Dárfúru neměly mít dopad.

Súdán

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video