Věci veřejné podle šéfky ústavně-právního výboru Sněmovny Karolíny Peake nepodpoří návrh ČSSD na zavedení obecného referenda. Přímá volba prezidenta podle představy oranžových zůstane nejspíš ve hře.

Věci veřejné podle šéfky ústavně-právního výboru Sněmovny Karolíny Peake nepodpoří návrh ČSSD na zavedení obecného referenda. Přímá volba prezidenta podle představy oranžových zůstane nejspíš ve hře. | foto: David Neff, MAFRA

Referendum potopíme, přímou volbu ne, odpovídají VV na oranžové vábení

  • 449
Taktika ČSSD pokusit se rozdělit koalici a získat na svou stranu Věci veřejné vlastními návrhy na zavedení obecného referenda a přímou volbu prezidenta nebude zřejmě úspěšná. I když jsou VV stranou přímé demokracie, budou hlasovat pro to, aby referendum podle návrhu ČSSD, který tento týden projedná Nečasova vláda, spadlo pod stůl.

"My jsme členy koalice a máme vyjednaný určitý kompromis, jak by měl vypadat vládní návrh na obecné referendum," vysvětluje šéfka ústavně-právního výboru Sněmovny Karolína Peake z Věcí veřejných, proč její strana odolá "oranžovému vábení" a odmítne v parlamentu návrh, jímž chce ČSSD otestovat koaliční soudržnost.

Podobně jako Peake argumentuje i její kolega Viktor Paggio, který má ve Věcech veřejných na starost vnitrostranická referenda. "Podle koaliční smlouvy musíme podporovat vládní návrh," řekl Paggio.

ODS, TOP 09 a Věci veřejné se dohodly, že referendum by mohlo iniciovat 250 tisíc občanů. Vláda by pak musela návrh předložit do Sněmovny, ale pak už by pro něj poslanci vládních stran nemuseli hlasovat.

Obecné referendum, na němž véčka při jednání tolik lpěla, se tak dostalo do koaliční smlouvy, ale fakticky nikdy schváleno být nemusí. Ani to ale poslance Věcí veřejných v názoru na návrh ČSSD nezviklalo.

Sociální demokraté přišli s tím, že by referendum mohlo navrhnout osmdesát poslanců, 33 senátorů nebo 200 tisíc oprávněných voličů. Bez podpory Věcí veřejných a dalších poslanců vládní koalice ale nemají žádnou šanci svůj nápad prosadit.

O způsobu volby hlavy státu se bude vyjednávat

Větší šanci má jiný návrh oranžových na volbu prezidenta všemi občany, který tento týden také projedná vláda a potom ho na stůl dostanou i poslanci. "Ten návrh může žít, může se o něm diskutovat a případně ho můžeme předělat při jednání ve výborech. Není důvod, abychom ho a priori odmítali," řekla iDNES.cz Peake.

Vláda ODS, TOP 09 a Věcí veřejných do koaliční smlouvy napsala, že i ona bude prosazovat přímou volbu hlavy státu, ale politici těchto tří stran se zatím neshodli, jak přesně by měla probíhat. A detailně to podle Nečase nebude popsáno ani ve vládním programovém prohlášení (přečtěte si koaliční smlouvu mezi ODS, TOP 09 a VV).

"My tady musíme dosáhnout širší politické shody, jednat i se sociální demokracií. Snažit se dosáhnout ústavní většiny v obou komorách parlamentu," připomněl v neděli v debatě v ČT Nečas. I v tomto případě jde o změnu Ústavy, pro niž musí zvednout ruku 120 poslanců a tři pětiny senátorů, kteří přijdou na jednání. Ve Sněmovně má koalice 118 hlasů.

Návrh ČSSD, který počítá s dvoukolovou volbou a se dvěma kandidáty, podobně jako když lidé vybírají nové senátory, tak může být základem pro vyjednávání kompromisu mezi vládní koalicí a sociálními demokraty než Nečasův kabinet přijde s vlastním návrhem.

Sociální demokraté přitom avizují, že budou postupně předkládat i další návrhy, jimiž budou testovat soudržnost vládní koalice. "My tu nejsme proto, abychom vládě něco ulehčovali. Nejsou to poslední návrhy tohoto druhu. Připravíme například i novelu loterijního zákona. A uvidíme, jestli Věci veřejné dodrží, co slíbily voličům," řekl iDNES.cz úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Větší šanci má návrh na přímou volbu hlavy státu, který dostane tento týden na stůl vláda Petr Nečase ještě spolu s dalším návrhem ČSSD, aby byly zrušeny poplatky ve zdravotnictví.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue