Egypťané hlasují v referendu o nové ústavě, hlasování doprovází zvýšená...

Egypťané hlasují v referendu o nové ústavě, hlasování doprovází zvýšená bezpečnostní opatření (14.ledna 2014) | foto: AP

Egypťané hlasují o nové ústavě, nejméně osm lidí zemřelo

  • 18
Nejméně osm lidí zemřelo při násilnostech, které provázely první den hlasování v referendu v Egyptě. Lidé se mají během dvoudenního referenda vyslovit k nové ústavě, která má nahradit minulý základní zákon s výraznými islámskými prvky.

Nad Káhirou a dalšími velkými městy hlídkovaly vrtulníky, lidé byli před vstupem do volebních místností prohledáni. Podle egyptské televize dostali vojáci rozkaz střílet na kohokoli, kdo se pokusí ohrozit voliče.

Podle svědků je velký zájem o hlasování v jižním Egyptě, zejména mezi tamními kopty. Krátce po zahájení hlasování byl hlášen incident z jihoegyptského Suhágu. Islamistické Muslimské bratrstvo tam uspořádalo protest, který se policie snažila rozehnat slzným plynem. Svědci ale slyšeli i palbu z pušek a podle agentury ANSA přišlo o život šest lidí. Další lidé zemřeli v Gíze a Baní Suvajfu jižně od Káhiry.

Předchozí referendum o ústavě se konalo v roce 2012, kdy vládnoucí muslimští konzervativci prosadili do ústavy přísnou interpretaci islámu na úkor občanských práv. Ústava byla tehdy za nízké účasti schválena.

Armáda minulé léto islamistického prezidenta Muhammada Mursího svrhla, jeho Muslimské bratrstvo zakázala a označila za teroristickou organizaci. Islamisté za své vlády nevyřešili ekonomické problémy státu a Mursí posílil prezidentské pravomoci.

Nová ústava má odpůrce nejen mezi islamisty, ale také u liberálů. Zachovává totiž velké pravomoci armády, když umožňuje stavět civilisty před vojenské soudy.

Egypťané ale armádu tradičně podporují. Podle nejnovějšího průzkumu za ní stojí 70 procent občanů. Nová ústava vojsku dává právo veta při výběru ministra obrany pro příštích osm let. To hraje do karet současnému šéfovi resortu Abdal Fatahovi Sisimu, který je zároveň náčelníkem generálního štábu a je považován za hlavního strůjce Mursího svržení.

Generál Sisi ale ještě nevyloučil, že bude kandidovat v prezidentských volbách. Podle analytiků s rozhodnutím čeká na výsledek referenda.

Nová ústava

  • prezident může být zvolen dvakrát na čtyř-leté období a může být odvolán parlamentem
  • islám zůstane státním náboženství, ale ústava zaručuje svobodu vyznání
  • zakotvuje určitou ochranu pro menšiny
  • stát garantuje rovnost mezi muži a ženami
  • strany nesmí být založeny na náboženství či rase

Pokud bude nyní ústava schválena, parlamentní a prezidentské volby v zemi se uskuteční do šesti měsíců. Podle analytiků citovaných agenturou AP se dá očekávat, že ústava schválena bude. Média hlasování označují za klíčové a zároveň za zárodek definitivní porážky islamistů, kteří dosud vnucené změny striktně odmítali.

Výbuch v Káhiře

Před zahájením hlasování zaznamenala média dva násilné incidenty, které si nevyžádaly žádné zraněné. Stačily ale vyvolat obavy o klidný průběh plebiscitu, nad nímž dohlížejí značně posílené bezpečnostní jednotky.

Podle serveru egyptského listu al-Ahrám vybuchla na předměstí metropole Káhiry bomba u budovy soudu. Exploze ale pouze poškodila fasádu domu a vyrazila okna v nejbližším okolí. V provincii Fajjúm zaútočili podle stejného zdroje maskovaní útočníci na motorce na místní kostel. Kromě vrat budovy poškozených dávkou ze samopalu žádné jiné škody nevznikly.

Agentura Reuters informovala, že jeden muž byl zastřelen při střetech mezi bezpečnostními složkami a příznivci sesazeného prezidenta Muhammada Mursího, kteří jižně od Káhiry protestovali proti referendu.

"Tvrdá práce. Potřebujeme, aby referendum bylo zcela zabezpečené" citovala BBC generála Sisiho, který promluvil k hlídce u volební místnosti na severu Káhiry.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue