(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Reuters

Slovenské Gabčíkovo v referendu odmítlo přijetí uprchlíků z Rakouska

  • 120
V Gabčíkovu na Slovensku se uskutečnilo referendum, v němž zhruba 4300 místních voličů odmítlo dočasně přijmout pětistovku uprchlíků pobývajících nyní v Rakousku. Proti přijetí uprchlíků se vyjádřilo 97 procent hlasujících.

Referendum vyhlásilo obecní zastupitelstvo jihoslovenského Gabčíkova. Voliči v něm odpovídali na otázku, zda jsou proti zřízení dočasného uprchlického tábora pro migranty v účelovém zařízení Slovenské technické univerzity, napsaly Hospodárske noviny.

Ministerstvo vnitra před referendem uvedlo, že do příprav ani průběhu lidového hlasování nebude zasahovat. Michaela Paulenová z tiskového odboru vysvětlila, že podle zákona patří organizace referenda do výkonu samosprávy obce.

Výsledky referenda

Dočasné přijetí uprchlíků aktuálně pobývajících na území Rakouska v nedělním referendu odmítlo 97 procent hlasujících. Vláda se však výsledky referenda nemusí řídit. Podle slovenských médií se hlasující nejvíce báli samotného pobytu uprchlíků v Gabčíkovu. Vadila jim také případná hrozba případného teroristického útoku na místní přehradu.

„Znamená to, že pro obec je místní referendum právně relevantní. Ministerstvo vnitra jako orgán státu ale není výsledky referenda vázáno a zákon mu neustavuje na jejich základě konat,“ dodala.

Slovensko se zavázalo poskytnout ubytovací kapacity pro 500 lidí, kteří žádají o azyl v Rakousku a pobývají v přeplněném táboře Traiskirchen. Memorandum o jejich dočasném ubytování podepsali ministři vnitra obou zemí 21. července ve Vídni.

„V tuto chvíli je v azylovém zařízení v Gabčíkovu všechno připravené na příchod uprchlíků z Rakouska, včetně pokojů, postelí i zaměstnanců,“ informovala Paulenová. Přesný termín příchodu prvních 250 dočasných azylantů z Rakouska podle ní není ještě známý.

Referendum se konalo poté, co téměř 1150 obyvatel obce podepsalo petici, v níž protestují proti dočasnému ubytování běženců. Ministerstvo vnitra v souvislosti se situací v Gabčíkovu uvedlo, že nerozumí panice, která tu vzniká. Připomnělo, že v obci je jedno z azylových zařízení již od roku 1994 a za toto období tu byly ubytovány tisíce cizinců, podle ministerstva bez jakýchkoli problémů.

„Přitom tehdy šlo o azylanty, kteří zůstávali na Slovensku. V tomto případě půjde o dočasné ubytování lidí, kteří jsou v azylovém procesu v Rakousku a po jeho ukončení půjdou zpět do Rakouska,“ konstatovala Paulenová.

„Lidé chtějí žít v klidu a v bezpečí (...) Na obec s 5000 obyvateli je několik stovek utečenců už moc,“ řekl Sme.sk starosta Iván Fenes. Místní obyvatelé mají podle něj své bohaté zkušenosti z minulosti, než před šesti lety utečenecký tábor uzavřeli. Podle předsedy petičního výboru proti utečeneckému táboru Zoltána Jakuse je hlavní problém v tom, že objekt, který dříve sloužil jako ubytovna, není ohrazený.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video