Referendum o tratích v centru není vyloučeno

Praha - Počátek diskuse o tom, jakým způsobem se má řešit doprava v Pražské památkové rezervaci, rozdělil veřejnost na dva tábory - v prvním jsou zastánci návratu tramvají do středové osy Václavského náměstí i do dalších ulic centra, ve druhém pak zarytí odpůrci tohoto řešení, kteří poukazují na to, že ve středu metropole je dostatek tras i stanic podpovrchového metra. Vyskytly se dokonce hlasy, které volají po tom, aby tento citlivý problém vyřešilo referendum.

Návrh na toto hlasování může přitom vyhlásit nejenom zastupitelstvo, ale i občan, který splní podmínky dané zákonem a sežene dostatečný počet podpisů. "Například v obci nebo městské části, ve které žije do dvou set tisíc obyvatel, je potřeba k vyhlášení referenda sehnat podpisy deseti procent oprávněných voličů," uvedl Jan Chleboun z ministerstva vnitra.

Proti vyhlášení referenda o tramvajích v zásadě nejsou předsedové obou koaličních klubů ODS - ČSSD v městském zastupitelstvu, ani šéf klubu Unie svobody jako nejsilnější opoziční strany.

"Zákon o referendu máme v našem politickém systému, a tak se nepochybně i v Praze může objevit nějaká otázka vhodná pro referendum. I když o tramvajích jsem v této souvislosti zatím nepřemýšlel. Rozhodně bych ale byl rád, pokud by zasedla skupina nějakých odborníků, kteří by snesli všechna pro a proti," uvedl Petr Bratský z ODS.

Podle něj je však možnost návratu tramvají do centra velmi odbornou otázkou. "V referendu by lidé spíše vyjádřili jenom své pocity. Byl bych pro, pokud by před nějakou podobnou věcí, jako je referendum, proběhla odborná diskuse," dodal Bratský, který se osobně kloní spíše k návratu tramvají na Václavské náměstí.

Příznivcem referenda je Petr Hulinský z ČSSD. "Občané jsou svéprávní, a ať tedy mají možnost eventuálně také rozhodnout," řekl Hulinský, který je osobně proti renesanci tramvají v centru.

"Podle mne je Václavské náměstí prošpikováno metrem křížem krážem. Novou zátěž s tramvajemi by toto náměstí asi neuneslo," míní. Podobně hovoří i Michael Hvížďala z Unie svobody. "Myslím, že otázka tramvají je pro referendum vhodná. Takové hlasování by se sice nemělo konat příliš často, ale u věcí, které ovlivní město na dlouhou dobu, je to vhodné," soudí Hvížďala. Podle něj by se referendum mohlo týkat i novostaveb v pražské památkové rezervaci, velkých dopravních staveb či zadlužování města.

Rozhodování o tramvajích bude dlouhé

Nejdříve za tři roky bude město znát definitivní stanovisko, zda se tramvaje vrátí do svých původních tras na Václavské náměstí. Nyní visí návrh variant na Útvaru rozvoje města, 20. listopadu proběhne veřejná diskuse a do 20. prosince mohou lidé i organizace dávat připomínky. Přibližně v polovině příštího roku by mělo zastupitelstvo hlavního města odsouhlasit jednu variantu a připravovat změnu územního plánu. Ta zabere kvůli dalším kolům připomínek a diskusí přibližně dva roky.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue