Obyvatelé Pardubic hlasovali 13. června o budoucím uspořádání města. Radnice v

Obyvatelé Pardubic hlasovali 13. června o budoucím uspořádání města. Radnice v Pardubicích uspořádala místní referendum, které mělo rozhodnout o další existenci osmi městských obvodů. Hlasovat přišlo však málo lidí. Foto: Josef Vostárek, ČTK

Referendum o pardubických obvodech radnici nezavazuje. Přišlo málo lidí

  • 10
Je rozhodnuto. Pardubice mají za sebou referendum o zachování městských obvodů. Svůj postoj k nim přišlo vyjádřit pouze 14 900 voličů ze 71 tisíc, což je málo. Pro zastupitele by byl výsledek závazný, kdyby dorazilo nejméně 35 procent voličů. Přišlo jich však jen 21 procent.

Pardubičtí občané v historicky prvním referendu na území Pardubic odpovídali na otázku Souhlasíte s členěním statutárního města Pardubic na městské obvody? Většina hlasujících, 60 procent odpověděla na položenou otázku kladně.

"To, že hlasovat přišlo tak málo lidí, je pro nás cenný poznatek a určitě s ním budeme dále pracovat," řekla primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková.

"Výsledky referenda nejsou sice pro zastupitelstvo města podle zákona závazné, přesto se jedná o jasné vyjádření vůle občanů našeho města, kteří chtějí zachovat rozdělení Pardubic na obvody. Pracovní skupina na vykládání výsledku referenda nemá žádný smysl a je pouze zástěrkou vedení radnice. Vyzýváme zastupitele města Pardubic, aby respektovali vůli občanů projevenou v referendu," komentoval referendum Petr Klimpl z opoziční pardubické ODS.

Úkolem pracovní skupiny, do níž nominovaly členy všechny politické subjekty zasedající v zastupitelstvu, bude vyhodnotit výsledky místního referenda a navrhnout zastupitelstvu další postup.

Obvody neprošustrují tolik peněz

Čtvrtečnímu hlasování předcházela velká veřejná diskuse. Jedni argumentovali, že obvody poskytují kvalitnější a rychlejší servis pro občany a i s menším rozpočtem toho dokáží víc postavit a opravit.

"I kdyby se peníze za obvody ušetřily, tak je radnice prošustruje za nesmyslné projekty, jako třeba tunel. Zato akce obvodů mají smysl, třeba když dělaly chodníky a odvodnění - nebýt prvního obvodu, tak bychom to neměli. Na obvodech také bez front potvrdí smlouvy, ověří podpisy, bez nich je možné platit za popelnice," řekla Marie Hubíková, která hlasovala proti zrušení obvodů.

Další účastníci referenda ale poukazovali na to, že administrativa obvodů stojí velké peníze, za něž se dají pořídit i důležitější věci, než jsou náklady na zastupitele a budovy osmi obvodů.

"Kdybych měl tu moc, tak bych obratem zrušil bez náhrady polovinu státních úředníků. Z toho vyplývá, jak jsem hlasoval," řekl před hlasovací místností v gymnáziu Dašická Pavel z Pardubic.

"Není tady ani noha, bude to na houby"

Nakonec zvítězila argumentace těch, kteří tvrdili, že referendum jsou vyhozené peníze, protože k němu lidé stejně nepřijdou. Ačkoli skončilo čtvrteční hlasování až ve 22 hodin, ti, kteří k urně dorazili, tušili výsledek už předem.

Čísla o referendu

21% - účast voličů

35% - hranice účasti, aby bylo referendum závazné

14 900 - počet voličů

71 000 - počet potenciálních voličů

60% - odpověděli kladně, tedy souhlasí s obvody

8 - počet obvodů v Pardubicích

"Myslím, že to bude stejně na houby, vždyť tady není ani noha," řekla Marie Hubíková. "Při volbách bývá určitě víc lidí, myslím, že se potřebných 35 procent lidí se nesejde. Ale nakonec všichni budou nadávat, že to tak dopadlo," řekl volič Pavel Čech.

O tom, co bude s obvody dál, lze tedy zatím bez závazného ukazatele v podobě platného referenda jen spekulovat.

"Stejně si udělají co chtějí, i kdyby těch 35 procent lidí hlasovat přišlo," řekla Andrea z Pardubic, jedna z hlasujících na gymnáziu Dašická.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video