Referendum nás mrzí, zní z Basry

  • 47
Příští víkend rozhodne o vstupu Česka do Evropské unie. K referendu mohou přijít všichni. Tedy, téměř všichni. Chybět budou například elitní vojáci, kteří jsou na zahraničních misích. Ze zahraničí se totiž hlasovat nedá.

"Velkou část našich vojáků mrzí, že k referendu nemohou," přiznává mluvčí 7. polní nemocnice Tomáš Zbořil.

"Nedá se s tím už nic dělat," říká mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář. "Hlasování ze zahraničí by se velice prodražilo, takže se zákonodárci rozhodli pro levnější varinatu."

Zákon výslovně říká, že se referendum koná pouze na území České republiky. V jeho znění se dokonce píše, že služba vojáka z povolání v zahraničí je "překážkou výkonu práva hlasovat".

"Mrzí nás, že nemůžeme být u hlasování, které se zásadním způsobem dotýká země, do které se za pár měsíců vrátíme a kterou zde zastupujeme," říká mluvčí polní nemocncie, která přes měsíc působí v jihoirácké Basře.

Tomu, co schválili, se divili i někteří zákonodárci, kteří vojáky na Blízkém východě navštívili.

"Když tu byli poslanci Vlasta Parkanová, Petr Ibl a Jan Vidím, tak jsem jim v žertu říkal, že až vstup do unie o dvě stě hlasů neprojde, budou vědět proč," říká mluvčí jednotky. "Samotní poslanci se přitom divili, že nebudeme moct hlasovat."

Podle Zbořila by většina lidí jednotky dala s největší pravděpodobností hlas unii. To potvrzují i další vojáci.

"Byl jsem připraven dát svůj hlas pro vstup Česka do unie. Velmi mě mrzí, že zákonodárci nevěnovali svou pozornost českým občanům, kteří jsou v době konání referenda z jakéhokoliv důvodu mimo území Česka," říká například mikrobiolog vojenské nemocnice Jiří Vrtný.

Uspořádat referendum v Iráku či v Kuvajtu by přitom podle vojáků nebyl žádný problém. "Seznam příslušníků je jasně daný a z kuvajtské ambasády je to sem tři hodiny jízdy automobilem. Nicméně zákon hovoří jasně a nedá se s tím nic dělat," konstatuje Zbořil.

Polní nemocnice zatím uvažuje o tom, že si referendum zkusí alespoň nanečisto. "Možná si zkusíme udělat nějakou vlastní anketu. Budeme vás o ní informovat," doplňuje mluvčí.

Vojáci, kteří sami nemohou hlasovat, vzkazují alespoň do Česka: "Přijďte k urnám, jedná se o vážné rozhodnutí a nikdo ho za vás neudělá. Přejeme všem spoluobčanům moudrost a rozvahu při rozhodování, zda volit budoucnost České republiky ve společenství evropských států nebo mimo toto společenství."

Narozdíl od svých kolegů z polní nemocnice, stihne referendum 290 vojáků chemického praporu, který působil během války v Kuvajtu.

"Osobně už jsem v republice. Zbytek kontingentu dorazí během několika dnů," říká velitel chemiků Dušan Lupuljev. O tom, jak bude hlasovat, už má dlouho jasno. "Od dětství jsem si přál, aby se Česká republika stala součástí nějakého společenství. takže logicky: budu hlasovat pro."


Video