Referendum: Co je dobré vědět

  • 174
Poprvé v historii budou Češi příští pátek a sobotu o něčem rozhodovat v přímém hlasování. MF DNES přináší odpovědi na nejčastější otázky k referendu o vstupu do Evropské unie.

Kdy se bude referendum o přistoupení Česka k unii konat?
V pátek 13. června od 14 do 22 hodin a v sobotu 14. června od 8 do 14 hodin.

Na jakou otázku budou občané odpovídat?
Otázka referenda zní: "Souhlasíte s tím, aby se Česká republika stala podle smlouvy o přistoupení České republiky k Evropské unii členským státem Evropské unie?" Smlouva je přístupná k nahlédnutí na obecních úřadech. V poštovních schránkách lidé najdou její stručný popis.

Může se volit v zahraničí?
Na rozdíl od voleb do sněmovny nebudou moci Češi v zahraničí hlasovat na velvyslanectvích. Budou-li se chtít referenda zúčastnit, musí přijet do České republiky. Na zastupitelských úřadech si ale mohou vyzvednout hlasovací průkaz.

Kdo může hlasovat?
Hlasovat může každý občan republiky, který alespoň druhý den konání referenda dosáhl věku 18 let (volit nemohou lidé, které soud zbavil způsobilosti k právním úkonům, občané, kteří mají kvůli ochraně zdraví lidu omezenu osobní svobodu, a vojáci v zahraničí, jejichž služba neumožňuje hlasovat).

Občan, který nebude moci hlasovat v okrsku, v jehož stálém seznamu je zapsán, mohl do středy požádat obecní úřad o vydání hlasovacího průkazu. S ním pak může hlasovat kdekoliv na území republiky. Obecní úřady budou průkazy vydávat do 11. června.

Hlasovat mohou i osoby zapsané ve zvláštním seznamu voličů (voliči, kteří například v obvodu obce vykonávají vojenskou službu, jsou v nemocnici nebo ve vězení). Ze závažných důvodů může občan na obecním úřadě požádat, aby k němu okrsková komise poslala své zástupce s přenosnou schránkou.

Jak budou vypadat hlasovací lístky a kdy je občané dostanou?
Lidé dostanou hlasovací lístky až ve volebních místnostech. Na lístku najdou znění otázky a také návod, jakým způsobem mají vyznačit svou odpověď.

Jak bude hlasování probíhat a kdy je hlas neplatný?
Před hlasováním musí volič prokázat totožnost občanským průkazem nebo cestovním pasem, případně i předložit hlasovací průkaz. Svoji odpověď vyznačí křížkem do rámečku, který na lístku najde napravo od slov ANO a NE. V případě, že volič zakřížkuje oba rámečky nebo ani jeden, bude hlas neplatný.

V jakém případě občané přistoupení k Evropské unii schválí?
Pokud alespoň nadpoloviční většina hlasujících odpoví ano. České zákony nepočítají s žádnou minimální účastí voličů.

Co když zvítězí odpověď ne?
Pokud by se většina voličů v referendu vyslovila proti vstupu do Evropské unie, může být nové referendum v téže věci vyhlášeno nejdříve za dva roky.

,

Video