Děti stojící v dešti ve frontě na jídlo poblíž vesnice Idomeni na...

Děti stojící v dešti ve frontě na jídlo poblíž vesnice Idomeni na řecko-makedonské hranici. (10. 3. 2016) | foto: AP

O uprchlících obecně by referendum být nemohlo, o ekonomických ano

  • 313
Pokud vláda prosadí ústavní zákon o obecném referendu, připustil ministr Jiří Dienstbier z ČSSD, že by občané dostali právo vynutit si na české vládě, aby se postavila proti přijímání ekonomických migrantů. „Nemohlo by to být o tom, zda občané souhlasí s přijímáním jakýchkoli uprchlíků,“ vysvětloval ve čtvrtek Dienstbier, co by zákon znamenal.

O uprchlících obecně by referendum být nemohlo, protože Česká republika je vázána mezinárodními smlouvami v otázkách azylu a ty nás zavazují udělit azyl nebo jiný typ mezinárodní ochrany osobám, které splňují určitá kritéria.

„Čistě teoreticky si umím představit referendum o tom, že má vláda podat nějakou žalobu. Nelze ale konat referendum o tom, že ČR nebude respektovat kvóty,“ řekl Dienstbier den před projednáváním ústavního zákona o referendu ve Sněmovně při setkání s novináři ve Sněmovně.

Česká vláda na rozdíl od Maďarska a Slovenska žalobu na kvóty pro rozdělování uprchlíků nepodá, po přijetí zákona by do toho tedy ještě mohli zasáhnout občané.

Hlasovat by se mohlo o marihuaně či jaderných elektrárnách

„Je otázka, jestli než by to referendum proběhlo, ještě ta žaloba byla praktická, ale čistě teoreticky ano,“ připustil Dienstbier na dotaz iDNES.cz.

Uvedl ale sedm jiných případů, o čem by se při schválení zákona o obecném referendu mohlo hlasovat - zda se má zavést elektronická evidence tržeb, zda má být zakázáno kouření v restauracích, jestli má být legalizováno držení a užívání marihuany, jestli se má platit školné na vysokých školách, jestli se mají odstavit jaderné elektrárny či zda se má podle nějakého pravidla zvyšovat minimální mzda.

O tom všem by si lidé mohli vynutit hlasování, kdyby za šest měsíců od zaregistrování iniciativy dokázali nasbírat 250 tisíc občanů a ve vyhlášeném referendu by pro rozhodnutí byla nadpoloviční většina hlasujících a současně nejméně 25 procent občanů oprávněných v referendu hlasovat, tedy nyní zhruba 2,1 milionu voličů.

Naopak hlasování by nemohlo být o základních právech a svobodách, tedy například o znovuzavedení trestu smrti, o výši daní, o jmenování lidí do funkcí a jejich odvolávání, ani o otázkách, kdy by šlo o porušení závazků vyplývajících z mezinárodní smlouvy. Ani k hlasování o možném odchodu z EU by nešlo zákon o obecném referendu využít, musel by být přijat speciální zákon.

Přijetí obecného referenda přijde osobně podpořit prezident

O jak důležitou věc při hlasování o obecném referendu jde, tomu napovídá fakt, že se kvůli zákonu osobně do dolní komory parlamentu vydá prezident Miloš Zeman. A to proto, aby přijetí obecného referenda podpořil. ČSSD návrh předkládala opakovaně a ústava ho od roku 1993 předpokládá.

„Je reálná naděje najít ústavní většinu,“ věří ministr Dienstbier, že tentokrát je velká šance, že se ve Sněmovně potřebných 120 hlasů, tedy třípětinová ústavní většina najde a podobně pak i v Senátu. Kromě vládní koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL jsou totiž stoupenci obecného referenda i opoziční komunisté a také Úsvit. Zato ODS návrh odmítá a TOP 09 má výhrady. Poslanci TOP 09 se navíc dohodli, že se v pátek nezúčastní projevu prezidenta Zemana před poslanci k obecnému referendu, a to kvůli výhradám vůči Zemanovi (více zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video