Referendový projev Davida Camerona zadělal na veliké problémy

  12:22
Na rozdíl od některých jiných členů britské Konzervativní strany ministerský předseda David Cameron dříve nevzbuzoval dojem, že by byl Evropou posedlý. Nadšením pro Evropskou unii sice nehýřil, ale její údajné ničemnosti mu navenek mysl zaměstnávaly zřetelně méně než mnoha jiným toryům. Tento pohled na Cameronův postoj je teď stěží udržitelný. Jeho dlouho dozrávající projev o Evropě obsahuje sice prvky, s nimiž se asi mnozí ztotožní, ale zasívá rovněž setbu na vleklou a kousavou debatu – a nejen v Británii.

Britský premiér David Cameron slíbil referendum o setrvání Británie v EU (23. ledna 2013) | foto: Reuters

Konzervativci v dolní sněmovně (a ve straně obecněji) chtějí ujištění, že jejich lídr s nimi sdílí nesnášenlivost vůči celému evropskému integračnímu procesu. Nezapomněli mu ani neodpustili jeho „zradu“, když odmítl uspořádat referendum o Lisabonské smlouvě, již podepsal jeho předchůdce Gordon Brown. Jeho projev jim teď možná takové ujištění přinesl.

Tanec mezi vejci

Cameron pochopitelně ve své straně čelil náročnému úkolu, který vyžadoval, aby učinil prohlášení o své evropské politice. Musel tedy nalézt určité vhodné vyjádření. Potřeboval utišit konzervativce a své domácí kritiky a přitom nedopustit ekonomické a politické zemětřesení, které by přišlo po ohlášení bezprostředního referenda, jež by mohlo vést k vystoupení Spojeného království z EU. Čas, který potřeboval k rozhodnutí o svém projevu, dokládá nesnadnost kvadratury tohoto kruhu.

Gordon Brown s rodinou opouští Downing Street poté, co rezignoval na post předsedy vlády. (11. května 2010)

Jak Cameronův projev ukázal, východisko z dilematu, které zvolil – krátkodobě si zajistit mírové soužití se svými kritiky za cenu, že v dlouhodobém výhledu by mohl zkomplikovat problémy sobě i Británii –, není vůbec nové. Už dříve bylo jasné, že Cameron chce možnost referenda odsunout co možná nejdál do budoucnosti. Myšlenka, že se pokusí nově dojednat podmínky členství Británie v EU, je z jeho dřívějších projevů a rozhovorů také dobře známá.

Teď byl tento postoj nepokrytě a nekompromisně vyjádřen. Požadavek na dalekosáhlou úpravu struktury a fungování EU, včetně návratu pravomocí do Británie, představuje významný nový politický manévr v době, která je pro Evropu náročná.

Cameron při několika příležitostech prohlásil, že by se chtěl vyvarovat referendu, které by se točilo kolem prosté otázky dalšího členství v EU na základě jeho současných podmínek. Někteří pozorovatelé už tvrdí, že v jeho evropské politice rozpoznávají směřování k odkazu Harolda Wilsona, jiného proslulého vyjednavače úprav v podmínkách členství Británie v celoevropském společenství, jemuž se podařilo s referendem o Evropě uspět.

Obchodování stačí

Vztah Británie k evropské integraci je odjakživa komplikovaný bez ohledu na to, která strana je u moci (ostatně Wilson byl labouristický premiér). Bylo to od počátku nevyhnutelné, vzhledem k hluboké a nesmiřitelné neshodě Británie s prakticky všemi ostatními členskými státy EU na stěžejní otázce slévání suverenity do společné nádoby.

Britský názor je v zásadě takový, že Evropa ani Velká Británie nepotřebuje nic víc než volnou konfederaci národních států spolupracujících v oblasti obchodu. Jenže Británie vstoupila do Evropského společenství, ne do pouhé zóny volného obchodu, kterou teď Cameron zjevně chce.

Nicméně euroskeptický podtón v britské politice nikdy nezeslábl a v Cameronově projevu byl zřetelný. I nadřazenost evropského práva v určených oblastech Británie přijala jen zdráhavě a dlouho poté, co tak učinili mnozí jiní. Ostatně Cameron ve svém projevu neodolal smeči proti Evropskému soudnímu dvoru.

Dosavadní britský přínos pro Evropu je kladný a významný, zejména s ohledem na jednotný trh. Není však přehnané říct, že kdykoli Británie vycítila příležitost vést proti evropskému nadnárodnímu projektu opotřebovací válku, učinila tak a zároveň se stavěla proti každému výraznějšímu posílení pravomocí a prostředků EU. V tomto postoji se odráží přístup britské veřejnosti k EU, takže není překvapivý. Trýzní však jiné státy, zejména ty, které si – tak jako Německo – uvědomují, jak důležitou roli má v EU obrovský přínos plynoucí z členství země s názorem silně nakloněným volným trhům a s hlubokou oddaností vládě práva.

Alex Salmond a David Cameron podepisují smlouvu o referendu ohledně odtržení Skotska od Velké Británie (15. října 2012)

Bude to drahé

Vleklé období vyjednávání o změně podmínek, které teď Cameron navrhl, vyjde obě strany velmi draho. V prvé řadě se stává zdrojem hluboké a dlouhotrvající nejistoty ve chvíli, kdy už je krizí eurozóny zpochybněn dlouhodobý zdravotní stav EU, ne-li její přežití.

Cameronova strategie navíc zřejmě povede k výsledku, který vůbec nikoho neuspokojí. Je-li jejím záměrem vyjednávat v kontextu širších rozhovorů o smlouvách, nemusí se v dohledné budoucnosti vůbec realizovat. Zdá se, že předseda Evropské rady Herman Van Rompuy, mezi jinými, pochybuje o nutnosti nové smlouvy, která by pro nabytí účinnosti vyžadovala jednohlasnou podporu členských států, z nichž některé se staví příkře proti. Cameron to ostatně ve své řeči výslovně přiznal, takže novou smlouvu, která by pro Británii ztělesňovala „nové uspořádání“, bude zřejmě zapotřebí dojednat se všemi členskými státy jednotlivě.

Součástí těchto jednání by zřejmě bylo navracení pravomocí, což by vyžadovalo souhlas všech členů EU – podmínky, za nichž by ke Cameronově úpravě podmínek mělo dojít, jsou tedy právně i politicky nejisté. Mnozí evropští politici by zpětný transfer pravomocí členskému státu považovali za zcela zhoubný precedent, a proto by se proti němu rázně postavili.

Čistý výsledek je takový, že se zdá velice pravděpodobné, že po jakémkoli pokusu o dosažení „nového uspořádání“, včetně zpětného přenosu pravomocí, bude pro Británii mnohem těžší setrvat v EU, než by bylo, kdyby se dnes uskutečnilo přímé referendum s otázkou na setrvání/odchod. Aniž by tedy Cameron někoho upokojil (včetně toryovských euroskeptiků), jeho postoj Británii a jejím evropským partnerům ohlašuje nové turbulence a nejistotu.

Peter Sutherland

Peter Sutherland je bývalý eurokomisař a generální ředitel Světové obchodní organizace.

Copyright: Project Syndicate, 2013. Z angličtiny přeložil David Daduč. Titulek a mezititulky jsou redakční.

Autor:

Šebo: Rodiče neočkovaných dětí jsou zločinci, černý kašel je pro kojence smrtící

  • Nejčtenější

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové zničili Ukrajině elektrárnu, Polsko kvůli útokům vyslalo stíhačky

11. dubna 2024  8:15,  aktualizováno  12:37

Sledujeme online Rusko v noci na čtvrtek podniklo rozsáhlý útok na energetickou infrastrukturu ve čtyřech...

Všechny zabijte, vyzval Islámský stát k útokům na čtvrtfinále Ligy mistrů

9. dubna 2024  12:33,  aktualizováno  15:43

Teroristická organizace Islámský stát (IS) zveřejnila výhružnou ilustraci, ve které vyzývá k útokům...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z léta opět do mrazů. V příštím týdnu bude i sněžit, varují meteorologové

11. dubna 2024  16:11

Léto se ještě zdaleka neblíží. Upozorňují na to meteorologové a dodávají, že podle všech modelů do...

„Je to náš Notre-Dame.“ Budovu burzy v Kodani zachvátil požár, věž se zřítila

16. dubna 2024  9:43,  aktualizováno  18:26

Historickou budovy burzy, která patří k nejznámějším památkám dánské metropole Kodaně, v úterý...

Bleskové záplavy v Ománu si vyžádaly 18 mrtvých, silný déšť zasáhl i Emiráty

16. dubna 2024  18:13

Nejméně 18 obětí na životech, včetně dětí, si vyžádal silný déšť a bleskové záplavy, které v neděli...

Expřítelkyni bil paličkou a bodal. Vzala na mě lahev vína a nůž, hájí se souzený

16. dubna 2024  18:01

Svoji bývalou družku podle kriminalistů tloukl dvaapadesátiletý muž paličkou na maso. A když se mu...

Kolegové, víte co projednáváme? Legalizaci drog, zlobil se poslanec Brázdil

16. dubna 2024  5:38,  aktualizováno 

Přímý přenos Politici se chystají za pevně stanovených podmínek umožnit prodej některých lehčích drog jako je...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Roman Šebrle ukázal novou lásku, s kolegyní z práce vyrazili do Málagy

Roman Šebrle (49) je po čase opět šťastně zadaný. Jeho partnerka se na Instagramu pochlubila společnou fotkou z...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...