Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

Ředitelka nás šikanuje, tvrdí zaměstnanci domova seniorů v Rokytnici

  • 25
Vyhrožování, šikana, strach, vyhazování nepohodlných zaměstnanců a posílání klientů do psychiatrické léčebny. Taková je podle bývalých i současných pracovníků situace v Domově Na zámečku v Rokytnici, kde pečují o mentálně postižené a seniory. Ředitelka zařízení Eva Fabová ale nařčení odmítá. Pochybení nenašly ani dvě kontroly krajských úředníků.

Během posledních dvou let dostalo výpověď nebo odešlo zhruba třicet zaměstnanců domova, což je více než čtvrtina z celkového počtu. Většina z nich, se kterými MF DNES hovořila, mluví mimo jiné i o tom, že jsou zdejší klienti posíláni do psychiatrické léčebny častěji, než je běžné, a obviňují z toho vedení.

Ředitelka domova Eva Fabová stejně jako krajský úřad, pod který zařízení spadá, všechna nařčení odmítá. Argumentují tím, že několik kontrol z hejtmanství žádné pochybení nezjistilo. Za vším jsou podle nich organizační změny, se kterými se údajně neztotožnili někteří zaměstnanci.

"Situace je už neudržitelná. Děláme s mentálně postiženými, to znamená, že se jen tak z ničeho nesesypeme. Ale kvůli obrovskému nátlaku vedení a osočování jsme pod velkým stresem. Jedna kolegyně už kvůli tomu skončila na antidepresivech," říká zaměstnankyně domova, která si nepřála uvést své jméno. Její totožnost ale MF DNES zná.

Podle ní přišly první konflikty před dvěma lety. "Ředitelka tehdy přijala zpátky vrchní sestru, která rok předtím odešla dohodou pro hrubé porušení pracovní kázně. Najednou jsme zjistili, že jsou pod jejím dohledem klienti velmi často posílaní do psychiatrické léčebny za jakékoliv provinění vůči personálu. Dříve se v takových případech vypisovaly speciální dokumenty. Ty se najednou začaly vypisovat až dodatečně jiným pracovníkem a klient putoval do léčebny na základě nedostatečných písemných podkladů," říká.

Její kolegyně Eva Prepelicová se už na jméno vystupovat nebojí, dostala výpověď. "Lidé, kteří na tyto věci začali upozorňovat, se najednou stali nepohodlnými. Mnoho z nich odešlo nebo byli donuceni odejít," řekla Prepelicová. Ta s 36 kolegy sepsala stížnost a podepsanou ji poslala na kraj.

Kontrola krajských úředníků nepomohla, spíš naopak

Krajští úředníci však tvrdí, že žádné pochybení nenašli, přestože do ústavu poslali dvě kontroly. "Tvrzení ve stížnosti, že jsou klienti posílaní do psychiatrické léčebny na základě nedostatečných podkladů a další, byly nekonkrétní a šetření je neprokázalo," uvedla náměstkyně hejtmana Yvona Kubjátová.

Návštěva úředníků situaci neuklidnila. Pracovníci kraje dali totiž vedení domova seznam lidí podepsaných pod stížností. A ti si nyní stěžují, že se jim ústav mstí. Najali si proto přerovského odborníka na personalistiku Jiřího Pospíšila, aby vztahy v domově zanalyzoval. S jeho výstupy se chtějí obrátit na právníka a soud.

O případ se zajímá také olomoucká poslankyně Dagmar Navrátilová. "Když někde vznikne tak velká fluktuace personálu, nejde o přirozenou situaci a musí mít své důvody. Přestože ústav prošel kontrolami, nikdo nezjistil, co se tam děje, a to je zvláštní," řekla Navrátilová a poukazuje na propojenost vedení domova s krajským úřadem.

Ředitelka Fábová totiž přišla právě z krajského úřadu a ze stejného úřadu si přivedla svou spolupracovnici Danu Černou. "O politickém krytí nemůže být sebemenších pochyb. Šlo by o skandální podkopání důvěry v odvolací instituci," říká Navrátilová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video