Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ředitelka dvorské zoo: Pro nosorožce jsme udělali to nejlepší, dali jsme jim ráj

  20:02
Čtveřice severních bílých nosorožců ze zoo ve Dvoře Králové nad Labem se přestěhovala do buše v africké Keni. Kriticky ohrožená zvířata dostala rozsáhlé výběhy i nové spolubydlící - běžnější jižní poddruh nosorožců. Ředitelka zoo Dana Holečková, která se odtud před dvěma týdny vrátila, dává unikátnímu projektu velkou naději.
Samice Fatu a Nájin v Keni

Samice Fatu a Nájin v Keni | foto: Dana Holečková, Zoo Dvůr Králové nad Labem

Samci Súdán a Suni a samice Nájin a Fatu odletěli z Prahy do Keni loni 19. prosince. Šestadvacet hodin dlouhý transport všichni čtyři nosorožci přestáli bez problémů a v novém domově výborně prospívají.

Asi před dvěma týdny jim tak ošetřovatelé mohli vyměnit ohrazené výběhy - takzvané bomy - za větší teritorium. Původně dvorská zvířata tak mají k dispozici několik set akrů pravé africké půdy. Naposledy je byla zkontrolovat ředitelka dvorské zoo Dana Holečková, nyní se už čtveřice bez českých ošetřovatelů obejde.

Už se nosorožci dostali z oplocených bom do rezervace?
Ten proces byl pozvolný. Po jejich uvyknutí takzvaným bomám jim byly neustále rozšiřovány prostory. Nyní se mohou pohybovat po ploše 300 hektarů. Samec Suni se pohybuje v osmihektarovém výběhu.

Jsou samice Nájin, Fatu se samci Súdánem a Sunim společně, nebo jsou oddělení?
Samci žijí odděleně. Nemůžeme totiž dopustit, aby mezi nimi došlo k zápasu o teritorium a nadvládu. Samice Nájin, Fatu a samec Súdán se společně pasou na třísethektarové ploše. Pro samce Suniho se připravuje další oplocené území o ploše 150 hektarů. Do něj by měl být umístěn jak Suni, tak jižní samice a jedna z dvorských severních samic.

Mladý samec jižní formy Max si hraje s klacky. Žije v prostoru, který sousedí s výběhem dvorských nosorožců

Nosorožce jste se chystali "ubytovat" ještě se skupinou běžnějších jižních bílých nosorožců...
Ano, na té třísethektarové ploše žije naše skupina ještě se skupinou pěti samic s mláďaty. Jsou ve věku od tří let a osmi měsíců do dvaceti let a tvoří tak sociální strukturu, která je pro bílé nosorožce přirozená. Navíc jsou tam dvě mláďata – dvouletý a třínedělní sameček.

Jak to vypadá s odchytem severních bílých nosorožců, kteří byli pozorováni v jižním Súdánu?
Naděje tu je. Z Keni se je vypravil hledat tým expertů, který je však nenašel. Nicméně domorodci jim potvrdili, že se tam nosorožci skutečně vyskytují. Nyní se plánuje další výprava a shánějí se na ni peníze. Pokud se podaří skupinu nosorožců najít, bude se řešit jejich budoucnost. Věřím ale, že by se později mohli připojit k našim zvířatům.

Myslíte si, že přirozené prostředí zvířatům pomůže a že je zde reálná šance, že se spáří?
Samci problém nemají, jsou připraveni pářit se každý den. Problém je u samic. Nyní však žijí v nejlepším a nejpřirozenějším prostředí, v jakém mohou, takže si myslím, že více jsme udělat nemohli. Skupina nosorožců, v rámci které nyní žijí, je přirozená, navozuje pro ně správné podmínky. Ve stádě se navíc vyskytuje dvouletý sameček, se kterým se může naše mladší samice, devítiletá Fatu, sblížit a navázat přirozený kamarádský vztah. Navození hormonálních cyklů nutných k plodnému páření ale může přijít až za několik měsíců. Chce to zkrátka čas. Velkým plus pro naše nosorožce je, že na reprodukci mají celý rok, a ne jen určité teplé období jako u nás, po kterém pak přichází nepříznivé chladné podmínky.

Přechod na přirozenou stravu jim v Keni problém nedělá?
Stále je ošetřovatelé v bomách, kam se zvířata každý večer dobrovolně vrací, přikrmují zeleninou a senem. Přes den se však v rezervaci pasou tamní trávou a keříky, a to jim problém nedělá. V Keni nyní prší, je tam období dešťů, což je pro nosorožce ideální období. Vše se tu zazelenalo, roste zde neustále nová tráva, která je pro ně lákadlem. Mrkev, kterou nosorožci dostávají v bomách, je pro ně spíše pochoutkou. Čekáme, že postupně o přikrmování ztratí zájem a zvířata si sama určí, kdy už budou chtít žít jen na zcela přirozené potravě.

Chystáte se vy nebo některý z vašich ošetřovatelů ještě za nosorožci?
Určitě za nimi někdy v budoucnu pojedeme, ale v současnosti nemáme určený pevný termín, nějakou brzkou kontrolu nepředpokládáme. Naši nosorožci nyní potřebují hlavně klid a čas na adaptaci a na sžití se s ostatními zvířaty. Do Keni se vypravíme, až bude zasedat komise řídící projekt nebo pokud se bude dít nějaký významný počin. V momentě, kdy vše probíhá podle plánu a neděje se nic vážného, už nás tam ale není třeba.

Po přemístění na nové území zkrátili ošetřovatelé rohy také jižním bílým nosorožcům

Jakým způsobem jsou zvířata nyní v rezervaci monitorována? Mají své speciální lidi, kteří na ně dohlížejí?
Stará se o ně šest ošetřovatelů, kteří na ně dohlížejí 24 hodin denně. Tři přes den, tři v noci. Nosorožci se navíc dobrovolně každý večer vrací do bomy, takže ošetřovatelé mohou samicím pravidelně odebírat a kontrolovat trus, ze kterého v laboratoři získávají údaje o tom, zda samice cyklují. Kromě toho v Keni s nosorožci zůstala ošetřovatelka Berry White, která u nás v zoo pracovala s nosorožci už před transportem. Jejím úkolem je dohlédnout na adaptaci nosorožců a naučit veškeré potřebné péči keňské ošetřovatele. Pokračuje tak v práci našich ošetřovatelů Jana Žďárka a Pavla Petržílka, kteří v Keni s nosorožci strávili první měsíc.

Takže jste neustále v kontaktu a dostáváte pravidelné zprávy?
Ano, jednou týdně dostaneme tiskovou zprávu o stavu zvířat a průběhu projektu v anglickém jazyce. Ta se pak překládá do češtiny a pro návštěvníky zoo a příznivce nosorožců ji vyvěšujeme také na našich stránkách. Chodí nám také fotografie. Kromě toho jsme s tamními pracovníky v telefonickém i e-mailovém spojení, takže kdyby se cokoliv dělo, jsme domluvení, že nám dají ihned vědět.


Naskytl se v Africe nějaký moment, kdy jste o zvířata opravdu dostala strach?
Ne. Díky bohu k ničemu takovému nedošlo a všechno probíhalo podle našich očekávání a v pořádku, někdy naopak nad očekávání dobře. Chválím absolutní profesionalitu českého i afrického týmu. Vše bylo dokonale připraveno a zvířatům i projektu je poskytována nejvyšší péče.

Ani v Keni tolik obávání pytláci je neohrozili?
Pytláci ne. Hranice rezervace hlídají ozbrojení strážci – zaměstnanci rezervace, kteří by pytláka po překročení hranic do rezervace zastřelili. Je to drsná ochrana, ale jediná fungující. Zde není jiný účel překročení hranic než za zabitím zvířete a nemusí se jednat jen o nosorožce. Naštěstí se nic takového nestalo. Navíc naši nosorožci mají zkrácené rohy, takže jsou pro pytláky bezcenní. Rohy se pak krátily i jižním bílým nosorožcům, kteří s našimi žijí, aby vůči nim ti naši nebyli v nevýhodě.

Můžete si už nyní říci, že máte vyhráno a že cíle, kterých jste chtěli dosáhnout, už jste splnili?
Tento projekt je rozplánován na třicet let, takže nemůžeme po čtyřech měsících říct, že máme něco velkého za sebou. Přesto už se staly dojemné momenty. Je to úžasný pocit, když si uvědomíte, že jsme zvířatům poskytli to nejlepší, co jsme mohli. Jsou tam jako v ráji, mají šanci nejen jako jedinci, ale možná také jako poslední nositelé genetické informace tohoto poddruhu a poslední schopní reprodukce. Samec Súdán se navíc narodil kousek odtud, je to pro něj po více než třiceti letech návrat domů. Bez Zoo Dvůr Králové by se Súdán samotný popravdě řečeno do Afriky nevrátil, ostatní nosorožci, kteří odjeli s ním, se narodili u nás. Kdybychom ta mláďata jako zcela jediní na světě neodchovali, nebylo by koho vracet.

Po tomto transportu se navíc obrátila pozornost veřejnosti na problém nosorožců a jejich záchranu. Dokázali jsme světu, že i malá republika uprostřed Evropy, kde je přes zimu metr sněhu, může pomoci daleké Africe a ohroženému druhu. V samotné Africe i v Asii jsou nosorožci nesmyslně hubeni kvůli rohům, které jsou používány v orientální medicíně. Přitom nemají žádný jiný účinek než nehty nebo vlasy. Pokud by se nám podařilo ukázat nesmyslnost jejich zabíjení, měli bychom alespoň částečně vyhráno.

Samec Sudán v buši

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Srážku dvou vrtulníků v Malajsii nikdo nepřežil

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Británie uvede zbrojní průmysl do válečného režimu, oznámil premiér

23. dubna 2024  16:56,  aktualizováno  17:29

Britská vláda uvede zbrojní průmysl do válečného režimu, uvedl v úterý britský premiér Rishi Sunak...

Herečky ze Zlaté labutě vydražily rekvizity ze seriálu pro děti z dětských domovů

23. dubna 2024

Seriál Zlatá labuť se blíží do finále, a proto TV Nova uspořádala v sobotu charitativní akci v Art...

Hrozí nový Černobyl. Centrum Střední Asie mohou zamořit radioaktivní kaly

23. dubna 2024  16:52

Nestabilní odkaliště vzniklá v Kyrgyzstánu po těžbě uranové rudy v dobách Sovětského svazu hrozí...

Policie pátrá po dezinformátorovi Zítkovi. Nedorazil k soudu

23. dubna 2024  15:54,  aktualizováno  16:34

Policie pátrá po dezinformátorovi Pavlu Zítkovi. V úterý odpoledne o tom informovala na svém webu....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...