Daniel Herman

Daniel Herman | foto: Lukáš Procházka, MF DNES

Ředitelem ústavu pro studium totality je bývalý biskupský mluvčí Herman

  • 185
Novým ředitelem ústavu pro studium totalitních režimů je bývalý mluvčí České biskupské konference Daniel Herman. Rozhodla o tom ve volbě rada ústavu. O místo se ucházelo devět lidí. Nový ředitel nastoupí do funkce příští týden a nahradí dočasného ředitele Zdeňka Hazdru, který ústav vedl po odvolání Jiřího Pernese.

"Mým hlavním úkolem v čele ústavu bude především jeho stabilizace, aby mohl normálně fungovat a plnit své úkoly. Nyní je tam hladina příliš rozvlněna," řekl Herman iDNES.cz těsně po svém zvolení.

Žádné zásadní změny prý ale nechystá. "Nyní od zeleného stolu nebudu plánovat nějaké radikální kroky. Ale věřím spíše v kontinuitu. Ústav je nastaven dobře a má řadu kvalitních projektů," dodal nový ředitel. Pro Hermana hlasovalo pět ze sedmi členů rady ústavu.

Rozhodla motivace

Rada podle jednoho z členů Patrika Bendy rozhodovala hlavně mezi Hermanem a bývalou náměstkyní ministra vnitra Lenkou Ptáčkovou Melicharovou. Pro Hermana nakonec rozhodla hlavně jeho motivace. "Jeho vnitřní motivace byla silnější. On jak s komunismem, tak nacismem má jistý typ zkušeností, a zvlášť jeho rodina. Tam ten etický rozměr byl větší," konstatoval Benda.

Benda se nebojí toho, že by na Hermana "vyplavala" nějaká kontroverzní minulost, jako tomu bylo u bývalého ředitele Jiřího Pernese. U toho se až po zvolení ukázalo, že navštěvoval Večerní univerzitu marxismu-leninismu. Nakonec Pernes ve funkci po krátké době skončil pro údajné podezření z plagiátorství.

"U pana Daniela Hermana toto nehrozí. Vše, co mohl, na sebe vykydal předem," prohlásil Benda. Radě podle něj například řekl, že jako duchovní musel za komunismu podepsat souhlas se státním zřízením.

Jeho předchůdce Jiří Pernes byl vybrán v únoru, ale vydržel na místě velice krátce. Skončil nejen kvůli kritice za aktivity během komunismu, ale hlavně kvůli podezření z plagiátorství.

Do čela ústavu chtělo 9 lidí

Mezi kandidáty byl také současný náměstek ředitele ÚSTR Marek Junek, Lubomír Augustin a Martin Pulec z Archivu bezpečnostních složek, který spadá pod ÚSTR, advokát a obhájce disidentů Milan Hulík, historik Antonín Kostlán, který se již hlásil v minulém výběrovém řízení, a náměstkyně ministra vnitra Lenka Ptáčková Melicharová.

Ústav pro studium totalitních režimů má za úkol zkoumat, analyzovat a nestranně hodnotit dobu nesvobody a období komunistické totalitní moci. Předpokládá se, že nový ředitel ÚSTR bude zvolen na pět let. Předpokladem pro zvolení bylo mimo jiné vysokoškolské vzdělání - nejlépe v oblasti moderní historie, praxe v řídící funkci, bezúhonnost s negativním lustračním osvědčením a znalost angličtiny. Nový šéf ústavu se funkce ujme 15. srpna.

Herman: teolog a spolupracovník Švejnara

Sedmačtyřicetiletý Daniel Herman studoval na českobudějovické pedagogické fakultě, ale z ideových důvodů ji nedokončil. Prováděl turisty na zámku Hluboká, pracoval jako pomocný dělník v pekárnách. Poté vystudoval katolickou teologii a v červnu 1989 byl vysvěcen na kněze.

Po ročním působení v duchovní správě se stal sekretářem tehdejšího českobudějovického biskupa Miloslava Vlka, s nímž později odešel na arcibiskupství do Prahy. V letech 1996 až 2005 byl tiskovým mluvčím České biskupské konference. Poté pracoval na Policejním prezidiu (věnoval se pomoci policistům), na ministerstvu kultury a od roku 2008 je šéfem kanceláře ekonoma a neúspěšného prezidentského kandidáta Jana Švejnara. Také požádal o laicizaci a z církve odešel.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video