Ředitelé zvažují, že zavřou školy

Zlínský kraj - Problém, kam ze školních budov v havarijním stavu přemístit výuku tisícovek studentů, budou možná už brzy kromě ředitelů základních škol ve Zlínském kraji řešit také jejich středoškolští kolegové.

Například ředitel zlínského gymnázia v Lesní čtvrti Tomáš Zatloukal nyní rozepsal dva dopisy.  Adresáty jsou premiér Zeman a ministr financí Rusnok. "Oznamuji jim, že kvůli nekoncepční politice jejich vlády nemohu dál nést zodpovědnost za zdraví svých studentů," sdělil ředitel.

Gymnázium nutně potřebuje peníze na několik let trvající rekonstrukci. Ministerstvo financí ale částku slíbenou na letošní rok neposlalo. Stejně jako šesti dalším školám ve Zlínském kraji. Oznámilo jim to v srpnu.  Ředitelé se tehdy ještě utěšovali, že finance dostanou nejpozději ze státního rozpočtu v příštím roce. Návrh rozpočtu s tím ale nepočítá.

Potvrdili to ředitel Zatloukal i krajský radní Michal Hanačík. "Je to špatná zpráva, znamená další, minimálně roční zpoždění," posteskl si Hanačík.

Ředitel Zatloukal přitom tvrdí, že investiční záměry školy předkládal tak, jak ministerstvo financí požadovalo. "Vůbec nikdo na to ale nereagoval. Jsme jedno z největších a nejprestižnějších gymnázií v republice, a máme vůbec nejhorší podmínky pro výuku," zlobí se ředitel.

Areál školy podle něj vyžaduje kompletní rekonstrukci, dílčí opravy nic neřeší, stát by za ně zaplatil stejnou sumu.

Centrum odborné přípravy technické v Uherském Brodě zase ještě letos plánovalo opravu školy a přestavbu Domova mládeže. Teď neví, zda bude muset oželet jednu investici, nebo obě. "Přijít o peníze na přestavbu Domova mládeže, byla by to tragédie. Tu akci jsme chtěli během roku dotáhnout do konce. Vždyť už tak bude tento školní rok ve městě sto osmdesát neubytovaných studentů," děsil se v srpnu ředitel školy Milan Pechal.

Podle radního Hanačíka jsou ještě větším problémem než zrušené investice neřešené havarijní stavy některých školních budov v kraji. "V návrhu rozpočtu nejsou na havarijní stavy systémově vyčleněny vůbec žádné peníze. Jen ve Zlínském kraji je jich přitom za sto sedmnáct milionů korun."

Mezi nejhůře "postižené" patří Gymnázium Valašské Meziříčí. Opravu tam potřebuje původní stropní konstrukce z roku 1875. "Je to skutečně vážné, já už na to upozorňuji několik let," konstatoval ředitel školy Jan Trčka. Škola ještě havarijní výměr nemá, statik ale ve svém posudku pojem havarijní stav používá.

Ředitel přesto o zavření školy zatím neuvažuje. "Nakolik ten stav ohrožuje studenty a zaměstnance? Ohrožující to je. Může se něco stát, a nemusí," uvažuje ředitel Trčka.  Tvrdí, že mu nezbývá než dál bojovat o peníze.

Tomáš Zatloukal ze zlínského gymnázia v Lesní čtvrti ale nabízí jiné řešení. "Dostat kompetentní lidi na ministerstvech a ve vládě pod tlak. To je jediná možnost, nic jiného s nimi nepohne. Na řešení naší zoufalé situace měli osm let. A nestalo se nic."

Nahradit chybějící ministerské peníze financemi z vlastního rozpočtu krajští radní nemohou, třebaže právě oni jsou teď zřizovateli středních škol.

"To je nereálné, v kraji takové finance v žádném případě nemáme. Převzali jsme sice budovy škol, ale chybí nám peníze, abychom se o ně mohli patřičně starat," konstatoval radní Michal Hanačík.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video