Ředitele televize určí ČSSD a ODS

Výběr nového ředitele České televize je v rukou ODS a sociální demokracie. Podle zákona má sice o šéfovi veřejnoprávní televize rozhodovat Rada ČT, ve skutečnosti se však tato jednání vedou ve dvou politických stranách, které si chtějí upevnit kontrolu nad televizí. Jejich sedm zástupců v devítičlenné radě minulý týden společně odvolalo dosavadního ředitele Dušana Chmelíčka.

Chmelíček chce odvolat svého možného nástupce Drahoše ohrožuje skandál
Jednoznačně to potvrzuje mimořádné zasedání nejužšího vedení ČSSD, které svolal v pátek večer předseda strany a premiér Miloš Zeman. Špičky ČSSD diskutovaly o tom, koho by strana ráda viděla jako Chmelíčkova nástupce a koho také doporučí svým čtyřem zástupcům. O tom se nakonec i hlasovalo.

"Ano, hlasovalo se," potvrdil předseda senátorů ČSSD Zdeněk Vojíř. "Ale já jsem se toho hlasování neúčastnil, protože tomu vůbec nerozumím," dodal. Podle dostupných informací je kandidátem ČSSD číslo jedna dosavadní finanční ředitel televize Ladislav Paluska. Premiér v hlasování neuspěl se svým favoritem, ředitelem brněnského studia televize Zdeňkem Drahošem.

Podobná je situace i v ODS. Její poslanci dali podle dostupných informací koncem minulého týdne svým třem radním najevo, jak mají při volbě ředitele dál postupovat. Předseda rady ČT Miroslav Mareš, nominovaný právě ODS, včera přiznal, že v mu v posledních dnech politici často volají. "Nenazýval bych to politickým ovlivňováním, ale nebudu zastírat, že mi volají lidé z ODS, kteří jsou v mediální komisi." Nejčastěji prý místopředseda strany Ivan Langer. Ten však tvrdí, že do výběru ředitele nezasahuje. "Žádné stranické grémium se k tomu nesešlo a nic takového se ani nechystá," prohlásil.

Zbylí dva členové rady, nominovaní lidovci a Unií svobody, při volbě ředitele mohou názor nejsilnějších stran sotva zvrátit.

Opoziční strany jsou chováním ODS a ČSSD, spojených opoziční smlouvou, zděšeni. To, že snaha ovlivňovat veřejnoprávní televizi dojde až k hlasování o novém řediteli ve stranickém sekretariátu, nečekali. "Jestli je to tak, jak říkáte, pak je to to nejhorší, co nás mohlo potkat," prohlásil například místopředseda Unie svobody Vladimír Mlynář. Je přesvědčen, že současný model, kdy ředitele volí rada sestavená poslanci, je špatný. Podle něho by členy rady neměli vybírat jen politici.

Z reakcí sociálních demokratů na únik informací z páteční důvěrné schůzky vyplývá, že jsou si svého nepřípustného politického zasahování do rozhodování Rady ČT vědomi. "Od koho to víte?" podivila se například místopředsedkyně ČSSD Jitka Kupčová. "Zaráží mě, že máte přehled o uzavřeném jednání grémia. Nechci se k tomu nevyjadřovat. Ani vám to nevyvracím, ani nepotvrzuji."

Předseda poslanců ČSSD Zdeněk Škromach řekl: "Bavili jsme se o tom, že jeden ředitel skončil a kdo teď přichází v úvahu. Naši specialisté na média tam přišli se třemi jmény." Na dotaz, jaký byl závěr grémia, odsekl: "Jednání je uzavřené a já vám nebudu další informace sdělovat."

Vojíř potvrdil, že členové grémia nakonec o pořadí kandidátů hlasovali. To, že aktivita sociálních demokratů páteční schůzkou grémia neskončila, potvrdil Václav Erben, člen Rady ČT, nominovaný sociální demokracií: "Ano, už se na mě obrátil jeden poslanec. Ale abych vám řekl pravdu, já to neberu jako nějaký stranický příkaz, jak mám hlasovat. Spíš je to doporučení."

ČSSD už delší dobu dává najevo, že je nespokojena se zpravodajstvím ČT. Minulý týden Vladimír Špidla prohlásil, že ho považuje za neprofesionální. Před časem oznámil, že je třeba nově definovat pojem veřejnoprávnosti. Výhrady k práci České televize mají už dlouho i politici ODS.

Dušana Chmelíčka zvolila Rada České televize začátkem roku. Tuto radu však poslanci vzápětí odvolali a jmenovali novou. Ta se od Chmelíčka postupně distancovala. Minulý týden ho členové rady nominovaní ODS a ČSSD odvolali. Šéf rady Miroslav Mareš potvrdil, že původně chtěli okamžitě zvolit nového ředitele. "Tento návrh neprošel. Osobně jsem ale pro to, abychom vybrali ředitele ještě do konce roku," řekl Mareš.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video