Ředitelé tajných úřadů odcházejí

  • 25
Dva nejmocnější muži českých tajných úřadů opouštějí své židle. Ředitel civilní kontrašpionáže Jiří Růžek a šéf Národního bezpečnostního úřadu Tomáš Kadlec včera oznámili premiérovi své rezignace. Růžka by měl v čele BIS vystřídat jeho dosavadní náměstek, na Kadlecovo místo je několik adeptů.

"Příští týden se tím bude zabývat vláda," řekla mluvčí kabinetu Anna Stárková. Tajné bezpečnostní složky v zemi tak zažívají největší personální otřes za uplynulých třináct let. Oba muži řídili své úřady přes čtyři roky, Kadlec NBÚ v zásadě postavil na "zelené louce".

Růžkova BIS i Kadlecův NBÚ přitom patří k těm bezpečnostním organizacím, které mají největší vliv na život lidí. BIS je jediná tajná služba, která smí na území státu operovat proti civilním občanům. Na NBÚ jsou zase závislé stovky lidí a firem, které chtějí pracovat se strategickými tajnými informacemi a potřebují k tomu souhlas úřadu.

Vynucený odchod
Ačkoli Jiří Růžek i Tomáš Kadlec svůj krok označují za dobrovolný, z neoficiálních informací z vlády vyplývá, že k němu byli spíše přinuceni. Na odchod Růžka dlouhodobě "tlačili" ministři obrany, vnitra a zahraničí a šéfa BIS ve finále už bezvýhradně držel jen dlouholetý ochránce, premiér Špidla.

Růžek & Kadlec

Růžek řídil BIS, tajnou službu, která má největší pravomoci vůči občanům. V čele BIS byl od roku 1999, kdy vystřídal Karla Vulterina.

Kadlec vedl citlivý úřad, který lidem a firmám uděluje povolení pro práci se strategickými tajnými informacemi. Kadlec byl ředitelem NBÚ od jeho vzniku v roce 1998.

Mezi oběma muži v minulosti hořely ostré osobní i profesní spory, oba museli čelit i kritice za práci svých úřadů. Oba úřady se sváří kvůli kompetencím.

Růžek má už roky zastánce ve Špidlovi, Kadlec zase platí za člověka blízkého Grossovi.

Růžek by měl podle spekulací tisku odejít do diplomatických služeb. Kadlec by podle Hospodářských novin mohl stanout v čele České správy letišť.

Stanislav Gross a Jaroslav Tvrdík dokonce před časem oficiálně jednali se Špidlou kvůli svému podezření, že na ně Růžkova BIS sbírá informace.

Růžek i Špidla to popřeli, premiér však později "kapituloval". "Špidla měl pak už jedinou podmínku: když půjde Růžek, půjde taky Kadlec. Ten už stejně chtěl odejít, takže se takovému kompromisu nakonec nikdo - kromě Růžka - nebránil," popsal situaci ve vládě jeden z ministrů.

Premiér Špidla nechtěl nic kolem odchodu obou ředitelů komentovat.
"U těchto složek to nedělám nikdy," řekl a dodal pouze to, že jeho rozhovor s Růžkem byl složitý.

Růžek přitom naznačuje, že se s rezignací nesmířil a může ji také vzít zpět. Vláda by ho pak musela odvolat.

Svědčí o tom jeho jediná věta, kterou přes svého mluvčího vzkázal: "Pouze na panu řediteli záleží, pokud v budoucnosti své rozhodnutí o rezignaci změní." Kadlec naopak říká, že odchází rád.

"Na manažerských funkcích v těchto složkách se mají ředitele střídat po čtyřech pěti letech. To je teorie, kterou razím a kterou jsem uplatnil i na sebe," uvedl Kadlec, jenž platil za Grossova chráněnce.

K odchodu obou ředitelů přispěla i jejich vzájemná nevraživost, která opakovaně vedla k osobním i profesním výpadům. Oba nakonec nebyli schopni spolupracovat. Vláda je nyní připravena Růžkovi i Kadlecovi nabídnout posty ve státní správě či podniku se státní účastí.

Ředitel Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Tomáš Kadlec (vlevo na snímku z roku 1999) a ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Jiří Růžek (vpravo na snímku z roku 1999) hodlají opustit své funkce. Růžek oznámil 15. května premiérovi Vladimíru Špidlovi, že chce z čela civilní kontrarozvědky odejít. Svou rezignaci Špidlovi nabídl i Kadlec.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video