Ředitel Národního parku Šumava František Krejčí u pramene Vltavy

Ředitel Národního parku Šumava František Krejčí u pramene Vltavy | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Ředitel šumavského národního parku rezignoval

  • 103
Ředitel Národního parku Šumava František Krejčí k dnešnímu dni rezignoval na svou funkci. Informovalo o tom ministerstvo životního prostředí poté, co ministr Drobil Krejčího rezignaci přijal. Park prozatím vede náměstkyně Zdeňka Šartnerová. Ekologičtí aktivisté tvrdí, že se roztáčí obří hra o cenné šumavské dřevo.

"Ministr poděkoval panu Krejčímu za jeho dosavadní práci v čele národního parku a vyjádřil přesvědčení, že jeho odborné znalosti a zkušenosti bude možné v budoucnu využít při jiné činnosti i v rámci resortu životního prostředí," informovala mluvčí ministerstva životního prostředí Jarmila Krebsová.

Krejčí se údajně rozhodl rezignovat proto, aby nebránil dalším jednáním o koncepci a uspořádání národního parku. "Pan Krejčí je přesto přesvědčen, že jednání jdou správným směrem," dodala Krebsová.

Resort chce co nejdříve vyhlásit na uvolněný post výběrové řízení. Nový ředitel by měl na Šumavu nastoupit k 1. lednu 2011. Do té doby se vedení parku ujala Krejčího náměstkyně a vedoucí ekonomické sekce parku Zdeňka Šartnerová.

Neměl podporu?

"Jednak jsem nechtěl být překážkou při prosazování nové koncepce při jednání mezi ministerstvem, kraji, obcemi i nevládními organizacemi a jednak jsem necítil plnou podporu ministra. A bez toho se tato práce dělat nedá," vysvětlil iDNES.cz Krejčí.

František Krejčí byl jmenován ředitelem Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava v březnu 2007 tehdejším ministrem životního prostředí Martinem Bursíkem. Jeho práci však kritizovali hejtmani obou krajů, starostové obcí i lesníci, kterým vadilo, že se proti kůrovci nezasahuje razantně.

S příchodem nového ministra Pavla Drobila se pod Krejčím začala židle houpat. Při své návštěvě v polovině září se Drobil jednoznačně přiklonil na stranu obcí a vzkázal Krejčímu, že musí získat ztracenou důvěru v regionu, i když v té chvíli ještě tvrdil, že Krejčí má jeho důvěru.

Co dál bude Krejčí dělat, zatím neví. "Ještě jsem o tom nepřemýšlel," dodal. Krejčí dříve pracoval na Státním fondu životního prostředí.

"K rezignaci jej donutil Drobil"

Na informaci o Krejčího rezignaci okamžitě reagovali ekologové s tím, že Krejčího k rezignaci donutil ministr. "Je evidentní, že ředitele Krejčího dotlačil svými kroky k rezignaci ministr Drobil. Myslím, že tady vůbec nejde o to, zda kácet zbytky šumavských pralesů. Krejčí naštval velké těžařské společnosti zavedením takzvaných minitendrů na práce v parku," vzkázal Jaromír Bláha z Hnutí Duha.

Dodal, že právě minitendry mají smysl. "Správa dostala cenu za jejich transparentnost a rovné podmínky pro všechny, stát ušetřil asi třicet procent peněz za zakázky a dodavatelé, kteří dělali chyby, dostali pokuty či výpověď. Ale právě to vlivným firmám vadí," míní Bláha.

Krejčí byl podle Hnutí Duha dobrým ředitelem a zasloužil se o to, že šumavskému parku se vrátilo renomé, protože na třiceti procentech jeho plochy se nesmí těžit a území je ponecháno divoké přírodě. Stoupá také návštěvnost Šumavy.

"Správa národního parku otevřela řadu nových přechodů do Bavorska nebo místa, kde lze legálně přespat pod širým nebem," připomněl Jaromír Bláha z Hnutí Duha.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video