Pracovníci Národního muzea v Damašku zachraňují vzácné předměty ze sbírek po...

Pracovníci Národního muzea v Damašku zachraňují vzácné předměty ze sbírek po celé Sýrii (18. srpna 2015). | foto: Reuters

Nejsmutnější práce na světě. Syřan zachraňuje skvosty před barbary

  • 54
Místo starobylých artefaktů a maleb zůstaly na stěnách Národního muzea v Damašku jen zahnědlé obdélníky a prázdné vitríny. Pracovníci už většinu sbírek odvezli, aby zabránili rabování islamistů. „Jsem nejsmutnější ředitel muzea na světě,“ říká organizátor záchranných operací Maamoun Abdulkarim.

Když se syrská občanská válka přiblížila až k Damašku, nařídil Abdulkarim logistickou operaci gigantických rozměrů. Jejím cílem je záchrana vzácných sbírek z muzea.

Vzpomínka na kolegu

Italská muzea ve čtvrtek spustila vlajky na půl žerdi k uctění památky syrského archeologa Chálida Asada, kterého islámští radikálové zavraždili v úterý v Palmýře. "Nikdy neustoupíme krutosti," napsal premiér Matteo Renzi na Twitteru.

Zdroj ČTK

Starověké předměty se přesunuly na tajná místa, kde zůstanou do doby, než se situace v zemi uklidní. Podle AFP se do letošního března podařilo zachránit celkem 300 000 artefaktů a vzácných rukopisů z celkem 34 muzeí po celé Sýrii. Přesun cenných památek přitom stále probíhá.

Je to ale nesnadná a nebezpečná práce. Po starých artefaktech pátrají i teroristé z Islámského státu, aby je zničili nebo prodali na černém trhu. „Každý den dostávám špatné zprávy o destrukci kulturního dědictví v Sýrii,“ uvedl Abdulkarim pro CNN.

Řada jeho podřízených už při riskantní práci přišla o život. Damašské muzeum minulý týden ztratilo zástupce ředitele, kterého zabila minometná střela. V úterý teroristé po dlouhém mučení a výsleších popravili archeologa Chálida Asada, který zasvětil život práci na památkách v Palmýře (více o popravě zde).

Řediteli Abdulkarimovi přesto pomáhá mnoho dobrovolníků. Na malém nádvoří uvnitř muzea pracují desítky lidí, kteří celý den katalogizují, fotografují a balí vázy, busty a mnoho dalších předmětů, aby je ochránili před zničením.

„Z Dajr az-Zauru jsme evakuovali přes 35 000 kusů. Zachránili jsme také tisíce předmětů ze syrské Mezopotámie,“ říká Abdulkarim reportérům, zatímco v ruce drží vázu z druhého tisíciletí před naším letopočtem. Za největší úspěch považuje odvoz většiny bust a soch z Palmýry. Podařilo se to jen pár dní předtím, než místo dobyl Islámský stát (více zde).

V jedné místnosti v muzeu leží desítky soch z doby starověkého Říma. Podařilo se je zachránit v Libanonu, kam se dostaly právě po vyrabování Palmýry. „Jen si představte, co by se stalo, kdyby padly do rukou ISIS. Jsem si jistý, že by všechny sochy zničili,“ dodává Abdulkarim.

Podívejte se na záběry památek v Palmýře z března letošního roku:

19. května 2015

Práce jeho týmu je vzácným příkladem společného úsilí v jinak rozvrácené zemi. „Na generálním ředitelství pracuje 2 500 lidí. Jsme vládní agentura, ale pracujeme i v oblastech, které kontroluje opozice,“ vysvětluje ředitel. Podle něj archeologům a pracovníkům muzea pomáhají téměř všechny strany konfliktu s výjimkou Islámského státu a fronty an-Nusrá.

„Naše práce je vědecká, profesionální a je určená všem Syřanům. Nemáme dvě kulturní dědictví, která by patřila vládě a opozici. Máme jen jedno, které je společné všem lidem v Sýrii i ve světě,“ prohlásil Abdulkarim.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video