Ředitel malotřídky učí děti číst a psát

B l a t n i c e - Červená střecha přízemní budovy na okraji malé obce Blatnice na Třebíčsku září novotou. Pod jejím krovem se ukrývá mateřská a základní škola pro první až pátý ročník. Místní obecní úřad investoval tři miliony korun do rekonstrukce budovy. „Máme málo dětí, letos jsme neotevřeli první třídu. Počet žáků klesl pod stanovený limit šestadvaceti dětí, proto máme ministerskou výjimku. Obec musí doplácet i na mzdy," konstatuje jednačtyřicetiletý ředitel Petr Mejzlík, který je v Blatnici druhým rokem.

„Hradíme desítky tisíc ročně za provoz a okolo čtyřiceti tisíc dáme na mzdy ředitele a učitelky," podotýká zástupce starosty Stanislav Husa. Pro malou obec s necelými čtyřmi sty obyvateli, která je nejstarší vsí na třebíčském okrese a škola zde funguje od roku 1835, by likvidace zařízení znamenala pohromu. „Škola je pro lidi samozřejmostí, neuvažujeme o uzavření. Příští rok bychom měli mít i ty prvňáčky," doufá Husa.

Venkovská malotřídka má své kouzlo. Přestože se nemůže pochlubit moderními učebnami s počítačovým vybavením  a jazyk se zde vyučuje pouze anglický, děti odcházejí na druhý stupeň připraveny velice dobře. „Obstojí. Za nejdůležitější považuji, naučit je číst, psát a počítat," říká důrazně Mejzlík, jemuž samotnému počítač také nechybí. „Vždyť bych ho neměl kam dát," poukazuje na malý prostor své ředitelny, kam se sotva vešla knihovna, stůl a židle. „Máme dohodu s jednou školou v Třebíči. Zatím jsme tam jeli na počítače dvakrát."

Děti sice nemají počítač, ale zato jsou ve třídě u zadní stěny krabice se stavebnicemi. „O přestávkách si mohou hrát, alespoň neničí vybavení," vysvětluje Mejzlík. Blatnické děti mají i další ojedinělou vymoženost. „Když se změnil v březnu čas, tak jsem na týden posunul začátek výuky na půl devátou. Aby se jejich organismus změně lépe přizpůsobil," usmívá se ředitel.

Svoje svěřence ve druhé a třetí třídě učí rád. „Pár let jsem pracoval na úřadě, před tím jsem učil na druhém stupni. Tady jsem se musel srovnat se dvěma ročníky v jedné třídě," vzpomíná. V sousedním čtvrtém a pátém ročníku mezi ostatními poněkud vyčuhují patnáctiletý chlapec a čtrnáctileté děvče. „To jsou romské děti ze sousedního Dvorku. Nejsou s nimi potíže, s rodiči je dobrá spolupráce. Jen jsou trošku pomalejší," tvrdí Mejzlík. Ve škole jsou mezi čtyřiadvaceti žáky čtyři Romové. „Děti žádné potíže v soužití nemají. Až mezi dospělými vznikají konflikty," dodává.

U školy je travnaté hřiště, doskočiště s pískem i hrazda. „Po- kud to jde, cvičíme venku. Můžeme hrát i volejbal," ukazuje Mejzlík upravený travnatý prostor. Naštěstí je ředitel sportovní fanda. Ve škole je totiž naprostá převaha hochů. „Máme jen šest děvčat," potvrzuje  s tím, že se žáky dělá i cyklistické výlety po okolí. „Já sám dojíždím do Blatnice z Třebíče na kole," prozrazuje ředitel.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video