Harrachov by si záchranku přál, hlavně kvůli zimním turistům. (Ilustrační snímek)

Harrachov by si záchranku přál, hlavně kvůli zimním turistům. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

V Krkonoších chtějí záchranku. Nutnost nebo naprosto zbytečný luxus?

  • 4
Nová stanice zdravotnické záchranné služby by mohla být v Harrachově. Chce ji tam mít ještě letos krajský ředitel záchranky Stanislav Mackovík (KSČM). Podle něj by se zkrátil čas dojezdu k pacientům. Podle odpůrců je záchranka v horách zbytečná. Je například v deset kilometrů vzdálené Rokytnici.

 "Nejde jen o turisty, jimž se stanou úrazy, ale i o kardiaky či astmatiky," dodal k plánům na záchranku Mackovík.

Ředitel nemocnice v krkonošské Jilemnici Jiří Kalenský považuje stanici záchranky v Harrachově za zbytečnou. Výjezdové stanoviště záchranky se nachází v sousední Rokytnici, vzdálené zhruba deset kilometrů. Další stanice záchranky leží v Tanvaldě patnáct kilometrů od Harrachova. Ve městě navíc celoročně slouží profesionální záchranáři z horské služby.

"Harrachov, kde tráví hlavně v zimě dovolenou mnoho turistů, by si svou stanici záchranné služby zasloužil," prohlásil Mackovík. "Při infarktech nebo při těžkých zraněních, spojených s bezvědomím, rozhoduje každá minuta."

Kalenský si ale nemyslí, že by záchranka v Harrachově výrazně zlepšila zdravotní péči o obyvatele města a rekreanty. "Pomoc pro ně se dá řešit úplně jinak a především levněji," dodal Kalenský.

"Zvykli jsme si v uplynulých letech na velký přepych ve zdravotnických službách. Ale ani v Norsku nebo v Kanadě, kde je péče vynikající, není na stejně velkém území tolik stanic záchranné služby jako u nás."

Provoz stanice záchranné služby v Harrachově by stál čtyři až pět milionů korun. "Mluvila jsem nedávno s ekonomickým náměstkem hejtmana Markem Pietrem a ptal se, jestli bychom dokázali pro záchrannou službu sehnat nějaké prostory," uvedla harrachovská starostka Eva Zbrojová.

"Nebyl by to žádný problém. Záchranku bychom tady měli rádi. Kdyby někoho ve městě postihl například srdeční kolaps, dočkal by se pomoci dřív, než když k nám musí sanitka z Rokytnice a vrtulník z Liberce."

Sanitka z Rokytnice jede sedm minut

Z Rokytnice trvá sanitce cesta do Harrachova sedm až osm minut. "Silnice kolem Jizery však není v zimě pokaždé dobře sjízdná a záchranka se tam může zdržet," upozornila Zbrojová. Vrtulník z Liberce nebo z Hradce Králové zase nemusí do západních Krkonoš pustit vichřice, husté sněžení, mrznoucí déšť nebo hustá mlha.

Záchranka v Harrachově by se líbila i provoznímu náměstkovi Sportovního areálu Vlastislavu Fejklovi. "Znamenala by větší komfort pro naše klienty. Ve špičkách vozí naše lanovky na Čertově hoře kolem tří a půl tisíc lyžařů," poznamenal Fejkl.

Harrachov nabízí ubytování pro zhruba deset tisíc turistů. Na druhou stranu se ale na podzim a na jaře hotely a penziony vylidňují a ve městě žije necelých
1 700 stálých obyvatel. Kolem nejsou žádná města a obce, jimž by záchranka sloužila.

"Stanice v Harrachově mi připadá jako nesmyslný luxus. Ve zdravotnictví chybí peníze na důležitější věci," řekl lékař z Libereckého kraje. Ze služebních důvodů si nepřál zveřejnit své jméno.

Náměstkyně hejtmana pro zdravotnictví Zuzana Kocumová (Změna) se o Mackovíkově plánu dozvěděla z médií.

"Pět milionů korun ročně na záchranku v Harrachově se mi zdá hodně," podotkla. "Nevím o případu, že by v Harrachově někdo zemřel kvůli zpoždění záchranky." Kocumová si nechá provést rozbor, nakolik je záchranka pro Harrachov důležitá. Analýzu prosazuje i opoziční krajský zastupitel a ředitel turnovské nemocnice Tomáš Sláma (ODS).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue